Aimee Mann — „Queens of the Summer Hotel“ (Nov. 5, 2021)

USA FLAG                                                                    Aimee Mann — „Queens of the Summer Hotel“ (Nov. 5, 2021)
⊗  Rozjímavé, hloubavé, přemítavé? 10. album vzešlo z její práce na písních pro divadelní muzikál. Kniha Susanny Kaysen nebyla strukturována kolem lineárního děje, stejně jako Queens of the Summer Hotel. Výsledkem jsou písně, které často působí antologizovaně a bez vsunutých dialogů nebo hudby není vždy jasné, jak spolu příběhy, které vyprávějí, souvisejí jako součást narativního oblouku, který pravděpodobně jednoho dne podpoří jevištní show. Přesto Aimee vytvořila působivé, složité náčrty postav, které jsou více než klišé duševních chorob, které se tak často objevují v pop kultuře. Bude fascinující sledovat, jak to všechno spojí.
⊗  Mhm..., osobní kulturní přínos Aimee Mann je v dnešní době z velké části mimohudební: ve svém domě v L.A., kde sdílí se svým manželem, zpěvákem a skladatelem Michaelem Pennem, nedávno znovu četla romány Theodora Dreisera z počátku 20. století. „Mám divný vkus,“ říká o svých literárních preferencích. „Rok 1915 je tak trochu moje oblíbené období.“ 
⊗  Nedlouho poté, co Aimee Mann v roce 2017 vydala Mental Illness, souhlasila s poskytnutím písní pro hudební adaptaci Girl, Interrupted, memoáru Susanny Kaysen z roku 1993, která byla v roce 1999 převedena do oscarového filmu Jamese Mangolda. Vše ale bylo zpožděno pandemií COVID~19 a tak se Aimee rozhodla proměnit své skladby do „Queens of the Summer Hotel“, desátého sólového alba. Ve spolupráci s producentem Paulem Bryanem — tato dvojice spolupracuje již od alba One More Drifter in the Snow na labelu SuperEgo (Oct. 31, 2006) — Aimee proměňuje tyto divadelní melodie v bohatě texturovanou desku, která je citově hluboká a v provedení dost kontrolovaná. Queens of the Summer Hotel pokračuje s promyšleným tempem hry, začíná tichým spěchem písně „You Fall“, vinoucí se krátkými mezihrami, vedlejšími hrami a v průběhu dosahuje emocionálního vrcholu strohou, rezonující „Suicide Is Murder“. Pak se vše usadí v závěrečném hořkosladkém rozuzlení patnácté „I See You“.
Velká část alba je opatřena vláčnými, sympatickými orchestracemi, působícími stejně intimně jako občasné číslo obsahující více než klavír a hlas, přičemž dvě doplňková aranžmá dodávají albu atmosféru vyznání, sdíleného důvěrně. Navzdory své kontemplativní povaze vyznívá Queens of the Summer Hotel exteriérově — koneckonců ty písně pro pódium byly určené. Kombinace vzdušnosti aranží a vřelosti výkonu je toužebně nadějná; ve chvílích nejistoty proměňuje Queens of the Summer Hotel v desku uklidňující a utěšující.

Birth name: Aimee Elizabeth Mann
Born: Sept. 8, 1960, Richmond, Virginia, U.S.
Location: Los Angeles, CA, USA
Album release: Nov. 5, 2021
Record Label: SuperEgo Records
Duration:     40:19
Tracks:
01. You Fall   3:36    
02. Robert Lowell and Sylvia Plath   3:14    
03. Give Me Fifteen   2:43
04. At the Frick Museum   3:03    
05. Home by Now   1:35
06. Checks   0:34    
07. Little Chameleon   1:45    
08. You Don’t Have the Room   4:07        
09. Suicide Is Murder   4:14
10. You Could Have Been a Roosevelt   2:07    
11. Burn It Out   2:57    
12. In Mexico   3:33    
13. Check (Reprise)   0:57    
14. You’re Lost   2:17
15. I See You   3:37

Queens of the Summer Hotel Review by Stephen Thomas Erlewine ⌋ Score: ★★★★ 
⊗  Not long after Aimee Mann released Mental Illness in 2017 she agreed to provide the songs for a musical adaptation of Girl, Interrupted, the 1993 memoir by Susanna Kaysen that was turned into an Oscar~winning film by James Mangold in 1999. The theatrical production was delayed by the COVID~19 pandemic, so Mann decided to turn her compositions into Queens of the Summer Hotel, her tenth solo album.  Working once again with producer Paul Bryan — the pair have collaborated ever since 2006’s One More Drifter in the Snow — Mann turns these theatrical tunes into a richly textured record, one that is deep in feeling and controlled in execution. Queens of the Summer Hotel does proceed with the deliberate momentum of play, opening with the hushed hurry of “You Fall,” winding its way through brief interludes and asides, reaching an emotional peak partway through with stark, resonant “Suicide is Murder,” then settling on the bittersweet denouement of “I See You.”
⊗  Much of the album is given supple, sympathetic orchestrations that feel as intimate as the occasional number containing little more than a piano and voice, the two complementary arrangements giving the album the air of confessions being shared in confidence. Despite its contemplative nature, Queens of the Summer Hotel looks outward — these were songs designed for the stage, after all. The combination of the airiness of the arrangements and the warmth of Mann’s performance is wistfully hopeful, turning Queens of the Summer Hotel into a record that soothes and consoles during moments of uncertainty.
 https://www.allmusic.com/album/queens-of-the-summer-hotel-mw0003592945
BY JENN PELLY ⌊ NOV. 4, 2021 1:58 PM PT ⌋ 
 https://www.latimes.com/entertainment-arts/music/story/2021-11-04/aimee-mann-queens-of-the-summer-hotel-girl-interrupted
By Eric R. Danton | Nov. 5, 2021 | 8:48am | Score: 7.4
 https://www.pastemagazine.com/music/aimee-mann-/queens-of-the-summer-hotel-album-review/
S1 E9  AIMEE MANN PLAYS AN INTIMATE PERFORMANCE IN A CATHEDRAL:
⊗  https://artistsden.com/performances/aimee-mann/
WEB: https://aimeemann.com/
FB: https://www.facebook.com/AimeeMann
TW: https://twitter.com/aimeemann
SF: https://open.spotify.com/album/7b9VCvOsMz0N4oFD9YUgHo