Angel Olsen — „Big Time“ (June 3rd, 2022)

USA FLAG                                                             Angel Olsen — „Big Time“ (June 3rd, 2022)
♣♠  Minulé EP „Aisles“ (20 Aug., 2021), utkané z coververzí 80. let bylo jednoduchým konceptem, navíc provedeno velkolepě. Hodnocení ★★★★½. Anebo jiný skvost — „Song of the Lark and Other Far Memories“ (May 7, 2021). Toto je již osmý zářez na stránkách ABIGAIL MUSIC od Angel Olsen. Co přichystala? Absolutní bombu. S hodnocením ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️. Ano, sic smutek, ovšem svěží. Stejně jako čerstvá láska, má způsob, jak zostřit naši vizi a přinést bolestná objasnění. Bez ohledu na to, že tušíme, jak dočasné tyto výpovědi jsou, zranitelnost a transformace, které vyžadují, mohou přemoci i ty nejsilnější z nás. Pak jsou tu vzácné, plodné chvíle, kdy obojí nastává. Kdy se smutek a limerence stupňují, komplikují a vysvětlují: písně, které tvoří Big Time Angely Olsen, byly vytvořeny v takovém milém šlehnutí.
Notes: limerence je stav mysli, který vychází z romantické přitažlivosti k druhé osobě a obvykle zahrnuje obsedantní myšlenky, představy a touhu utvořit nebo udržet vztah se svým objektem lásky a mít city opětované.
♣♠  „Vždy jsem měla bujnou fantazii a bylo opravdu zvláštní udělat tyto podvědomé okamžiky skutečnými, ale byl to také opravdu emocionální a syrový proces a cítila jsem se někdy jako pod kuratelou duchovní očisty, která když jsem se vložila do příběhu a rozpohybovala kousky z toho kolem, i já osobně jsem musela znovu prozkoumat své ztráty a najít nový způsob, jak zpracovat události, které se skutečně staly v mém životě. I když je většina z nich podle scénáře, je to pravděpodobně nejintimnější dílo, jaké jsem kdy vytvořila a sdílela s veřejností... a slouží jako pocta mé matce. Přála bych si jen, aby tu byla moje máma, aby si desku poslechla, protože něco mi říká, že tahle by se jí opravdu líbila.“ — Angel Olsen   
Born: January 22, 1987, St. Louis, Missouri, U.S.
Origin: Asheville, North Carolina
Genres: Indie folk, indie rock, alternative country
Instruments: Vocals, guitar, keyboard
Location: Asheville, North Carolina
Album release: June 3rd, 2022
Record Label: Jagjaguwar
Duration:    46:58       
Tracks:
01. All The Good Times   4:37
02. Big Time   4:07
03. Dream Thing   3:54
04. Ghost On   4:20
05. All The Flowers   3:38
06. Right Now   5:07
07. This Is How It Works   6:25
08. Go Home   5:25
09. Through The Fires   4:32
10. Chasing The Sun   4:43
Credits:
⭐️ Produced by Jonathan Wilson and Angel Olsen
⭐️ Recorded at Fivestarstudios, LA, California
⭐️ Mixed by Jonathan Wilson at Fivestarstudios
⭐️ Engineered by Grant Milliken and Mirza Sherrif
⭐️ Mastered by Adam Ayan at Gateway Mastering
⭐️ Photos by Angela Ricciardi
⭐️ Styling by Silken Weinberg
⭐️ Layout by Miles Johnson
⭐️ All songs written by Angel Olsen (Horus Elder (BMI) administered by Ribbon Music / Wixen Music Publishing, Inc (BMI))
⭐️ Except “Big Time” written by Angel Olsen and Beau Thibodeaux (Gone Pecan Publishing (BMI))
⭐️ All string arrangements by Drew Erickson
⭐️ Strings conducted by Drew Erickson
⭐️ Strings and Horns Engineered by Michael Harris
⭐️ Strings and Horn Assistant Engineer Franky Fox

Album Review by Joe Goggins | 30 May 2022 | Score: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Δ  Angel Olsen’s sixth full~length record might be one of the most aptly~titled of recent years. Big Time thematically chronicles a period of considerable transition in her personal life, dealing as it does not only with her coming out as gay but also, the loss shortly afterwards in quick succession of her parents. On top of that, though, this is an album that feels as if it might represent her break into the big time, a record that, regardless of whether it’s trading in drama or intimacy, is also her most accessible work to date.
Δ  Those familiar with the eccentric stylistic slalom of Olsen’s third album, My Woman, will know how it sounds when she tilts towards Laurel Canyon~inspired alt~country; there were similar flashes of such predilections on the 2017 odds~and~ends collection Phases and 2020 LP Whole New Mess, a quickfire affair that had been recorded in the summer of 2018. On Big Time, she takes that rustic inclination to its natural conclusion, from the gorgeous, wistful longing of opener All the Good Times to the woozy, doo~wop~inflected Ghost On, via the haunting Through the Fires and the Emmylou Harris~worthy folk~pop breeze of the title track.
Δ  Long time fans of Olsen’s, though, will know that she’s at her most potent when she aims for the epic, and the centrepiece of Big Time comprises the powerful one~two of Right Now and This Is How It Works, both of which are gradually unfolding epics. The album as a whole is a strong argument for Olsen being her generation’s finest songwriter; perhaps now, the rest of the world will recognise that, too.
Δ  https://www.theskinny.co.uk/music/reviews/albums/angel-olsen-big-time
WEB: https://angelolsen.com/
BC: https://angelolsen.bandcamp.com/album/big-time
FB: https://www.facebook.com/angelolsenmusic ANGEL OLSEN, BIG TIME