Big Red Machine — „How Long Do You Think It’s Gonna Last“ (Aug. 27, 2021)

USA FLAG                                                 Big Red Machine — „How Long Do You Think It’s Gonna Last“ (Aug. 27, 2021)
✹  Přesně po třech letech další album. „How Long Do You Think It’s Gonna Last?“ je komplexní oslavou spolupráce a je pokračováním stále rostoucí hudební komunity Dessnera a Vernona. Už jsme věděli, že Dessner je mistrovský producent a textař. Alexis Petridis je charakterizuje jako „mírně požitkářskou superskupinu.“ A právě díky přátelství umělců ze všech koutů hudebního světa je projekt Big Red Machine tak lákavý. Anaïs Mitchell je první hostující hvězdou, která se objevila v dojemném otvíráku alb „Latter Days“ společnosti HLDYTIGL, který představuje konec časů. Ale zvučný singl „Phoenix“ s Robinem Pecknoldem z Fleet Foxes se dívá do nadějnější budoucnosti. Je to zvuk zimního tání sněhu. Pecknold zní tak přirozeně vedle vřelých tónů Vernona a Mitchell, když zpívají: „Snažil jsem se najít cestu / myslel jsem si, že moje mysl byla vytvořena / Ale ty jsi mě přiměl změnit tvar srdce / To je vše, co jsem si mohl vzít.“ 
✹  Je to široké plátno, i když je tón do značné míry pomalý, majestátní, spojuje dohromady elektroniku a organiku způsobem, který působí přirozeně a velmi krásně. Najde také vítaný prostor pro tohoto muže známého svými spolupracovníky, aby se stal osobním, poprvé zpíval v písních včetně Brycie, dojemné pocty jeho spoluhráči a dvojčeti z The National. Ano, nejosobnější mohou být odvážné ódy na jeho bratra, kterému se laskavě říká „Brycie“, o kterém Dessner říká, že ho jako teenagera podporoval v obdobích deprese. „Ty znáš moje myšlenky, než si uvědomím,“ zpívá Dessner. „Zvedáš mě, když jsem dole / Sledoval jsi mě, když jsme byli mladí.“ Povzbuzen Taylor Swift a Vernonem se Dessner konečně dostal do centra pozornosti jako zpěvák a toto rozhodnutí se mu vyplatí ve velkém, zejména pokud jde o emocionální bezprostřednost hudby Big Red Machine.
✹  Navzdory specialitce „Easy to Sabotage“ (feat. Naeem) v polovině seznamu skladeb je existence celé stopáže How Long Do You Think It’s Gonna Last? vítána. Je to oslava pospolitosti a naděje navzdory temné minulosti a právě v tomto okamžiku roku 2021 v boji proti naději vyhrává pustina. Takže s radostí přijmu týmovou práci a optimismus, o které se Dessner a Vernon dychtivě dělí. Široká škála talentů na této desce, od rockových hvězd a popových hvězd po lidové mistry a skladatele na Broadwayi, je důkazem magnetismu Dessnera a Vernona. Umělci s nimi chtějí pracovat a na obou albech Big Red Machine je zřejmé, že ti, kteří se tak rozhodli, si to užívají, a proto děláme hudbu také my. Kariéra Aarona Dessnera se proměnila v nekonečnou hudební večeři a všichni jsme zváni. Nakonec zřejmě nejvnímavěji zhodnotil album Elizabeth Aubrey (★★★★) z NME, David Smyth (★★★★), Greg Walker (8) z Norther Transmissions a Ellen Johnson z magazínu Paste, dává mu poměrně slušných 7.8. Tais Awards mu dává ocenění ALBUM OF THE MONTH.
✹  Venku ve světle nakládací rampy.. Sleduji, jak mlha ustupuje.. Rozděluje plamen, který jsi mi pomalu dávala.. Náznak úlevy v mé mysli Ale chytil jsem tě jen jednou.. Později jsem tě sledoval a přemýšlel, jaké to bylo...

Formed: 2018 in Eau Claire, WI
Birth name: Aaron Brooking Dessner
Born: April 23, 1976, United States
Location: Cincinnati, Ohio
Birth name: Justin DeYarmond Edison Vernon
Born: April 30, 1981, Eau Claire, Wisconsin, United States
Recording Date: March, 2017 ~ May, 2018
Recording Location:
✹  Long Pond, Hudson Valley, NY
✹  Kitty Committee (Los Angeles, California)
✹  April Base, Eau Claire, WI
Genre: Indie Singer~Songwriter, Rock, Folk
Album release: August 27, 2021
Record Label: 37D03DJagjaguwar
Duration:     64:39
Tracks:
01. Latter Days (feat. Anaïs Mitchell)   3:38    
02. Reese   5:13    
03. Phoenix (feat. Fleet Foxes & Anaïs Mitchell)   4:16    
04. Birch (feat. Taylor Swift)   5:30
05. Renegade (feat. Taylor Swift)   4:15    
06. The Ghost of Cincinnati   3:37    
07. Hoping Then   3:57    
08. Mimi (feat. Ilsey)   3:00    
09. Easy to Sabotage (feat. Naeem)   5:51    
10. Hutch (feat. Sharon Van Etten, Lisa Hannigan & Shara Nova)   3:56    
11. 8:22am (feat. La Force)   4:25    
12. Magnolia   3:56    
13. June’s a River (feat. Ben Howard & This Is The Kit)   4:27    
14. Brycie   5:14    
15. New Auburn (feat. Anaïs Mitchell)   3:24

Credits:
•  Aaron Dessner — drum machine programming (tracks 1~5, 7, 8), op1 (tracks 1, 3, 5, 8), upright piano (tracks 1, 8), bass guitar (tracks 1~3, 5, 8, 9), shaker (tracks 2, 3, 7), piano (tracks 2~5, 7, 9), synth (tracks 2, 4, 9), rubber bridge guitar (tracks 3, 5), high strung guitar (tracks 3, 8, 9), acoustic guitar (tracks 2~8), electric guitar (tracks 2, 3, 5, 9), synth bass (track 2), bass drum (track 4), synthesizer (track 4), prophet x (track 5), mellotron (track 5), vocals (tracks 6~8), other guitar (track 7), sequencer (track 7), snare (track 9)
•  Justin Vernon — vocals (tracks 1~5, 7~9), whistling (track 1), electric guitar (tracks 2, 5, 8)
•  Brad Cook — mellotron (track 1), ebow bass (track 1), bass guitar (tracks 2, 9)
•  James Krivchenia — drums (tracks 1, 4, 8, 9)
•  JT Bates — drums (tracks 2~4, 9)
•  Bryce Dessner — electric guitar (tracks 2, 8), orchestration (tracks 4, 7)
•  Anaïs Mitchell — vocals (tracks 1, 3)
•  Michael Lewis — saxophone (tracks 2, 4)
•  Lisa Hannigan — vocals (track 2, 7)
•  Taylor Swift — vocals (tracks 4, 5)
•  Yuki Numata Resnick — viola (track 4), violin (tracks 4, 7)
 Jason Treuting — drums (tracks 5, 9)
•  Thomas Bartlett — piano (track 8), prophet x (track 8), elz_1 synthesizer (track 8), synthesizer (track 9), synth (track 9), mellotron (track 9)
•  Andrew Broder — synthesizer (track 1)
•  Dave Nelson — trombone (track 1), trumpet (track 1)
•  Robin Pecknold — vocals (track 3), mellotron (track 3), piano (track 3)
•  Andy Clausen — trombone (track 3)
 Willem de Koch — trombone (track 3)
•  Riley Mulherkar — trombone (track 3)
 Chloe Rowlands — trombone (track 3)
•  Kyle Resnick — flugelhorn (track 4)
•  S. Carey — synth (track 4)
•  Ilsey Juber — vocals (track 8)
•  Benjamin Lanz — modular synthesizer (track 8)
•  Naeem — vocals (track 9)

AllMusic Review by Marcy Donelson. Score:  ★★★½
✹  Arriving three years after the project’s full~length debut, How Long Do You Think It’s Gonna Last? takes the form of a star~studded, over~hour~long follow~up by Big Red Machine, a collaboration between Bon Iver’s Justin Vernon and the National’s Aaron Dessner. More collaborative and less experimental than its predecessor, it adheres to a dreamy, wistful, midtempo universe, one where guest vocalists float in and out of duets with and takeovers for Vernon as various themes relating to the lifecycle languidly unfold.
✹  A consistently subdued, reflective affair with minimal chord movement and delicate production touches, its selection of “Latter Days” as the opener — a song nostalgic for innocence — is fitting. A duet with Anaïs Mitchell, it also establishes the record’s spartan approach to arranging, with electric piano, simple drums, and evaporative electronic atmosphere. Mitchell soon turns up again, this time alongside Fleet Foxes on the modestly jauntier “Phoenix.” Also making more than one appearance here is none other than Taylor Swift, on the heels of her own folklore and Evermore, which were co~produced by Dessner. She takes the lead on the compassionate “Renegade” after providing harmony vocals on “Birch,” a soaring highlight for Vernon. Along with the improvisatory “Easy to Sabotage” (featuring Naeem), among the album’s more animated entries is “Mimi,” which layers noodly guitar and vocal rounds by Vernon and guest singer Ilsey (Ilsey Juber) over an odd time signature that might best be described as 5/8. That song was co~written by Vernon, Dessner, and Ilsey and features drums by Big Thief’s James Krivchenia.
✹  Among other contributors are Sharon Van Etten, Lisa Hannigan, and My Brightest Diamond’s Shara Nova, who join forces as backing vocalists on a gospel~informed tribute to Scott Hutchison (“Hutch”), and Ben Howard and This Is the Kit, who appear together on “June’s a River.” Elsewhere, “Brycie” — dedicated to Aaron Dessner’s brother and National bandmate, Bryce — is one of three tracks to feature Aaron on lead vocals for the first time in his career. After an hour, the album is bookended with another Anaïs Mitchell appearance, the nostalgic “New Auburn.”
✹  While How Long Do You Think It’s Gonna Last?‘s mellow poignancy is likely to stick more than any of its songs, that pathos is genuine and immersive.
✹  https://www.allmusic.com/album/how-long-do-you-think-its-gonna-last-mw0003552491
BC: https://bigredmachine.bandcamp.com/album/how-long-do-you-think-its-gonna-last
Alexis Petridis ⌊Thu 26 Aug 2021 11.30 BST⌋ Score:  ★★★
 https://www.theguardian.com/music/2021/aug/26/big-red-machine-how-long-do-you-think-its-gonna-last-review
By Ellen Johnson | August 27, 2021 | 9:17am | Score: 7.8
 https://www.pastemagazine.com/music/big-red-machine/how-long-do-you-think-its-gonna-last-album-review/ 
INSTA: https://www.instagram.com/BigRedMachineadjv/
FB: https://www.facebook.com/BigRedMachineOfficial
TW: https://twitter.com/BRMadjv
WEB: https://howlongdoyouthinkitsgonnalast.com/