Cat N°12
 TEN — ALBUM DESETILETÍ

TEN — ALBUM DESETILETÍ♣       V této kategorii, nejmladší z krátké historie Tais Awards, jsou cenná alba let 2001 — 2010. Pokud bych měl ocenit všechna cenná alba posledního desetiletí, dospěl bych k počtu asi 1.500 alb a nechybělo by v tomto výčtu například ani jedno album od kapely –123min., Tara Fuki, ZVA 12–28, Longitalu, nebo třeba i méně známá alba od Jiřího Vedrala. V seznamu by se objevila Lenka Dusilová, Xavier Baumaxa, Justin Lavash..., a takhle bych mohl pokračovat ještě mnohem delší dobu. V našem aktuálním seznamu se objevuje Načeva/Michal Pavlíček/DJ Five — Mami; Maraca — Longe; Budoár staré dámy — Dobrou noc, světlo; Luboš Malina vs. Martin Fridrich — Dueling Fingers; Marián Varga & Mozyesovo KvartetoAndrej Šeban — Bezvetrie; Jesse Sykes & the Sweet Hereafter — Like, Love, Lust & The Open Halls of the Soul; Obří broskev — Sever. ...............  Někdy však krásná slova nestačí. I zpěvní ptáci jednou musí přestat zpívat a nazobat si nějaké zrní kvůli zachování života. Můj den má také pouze 24 hodin, živím se prací vlastních rukou a mám i jiné priority, než pouze hudbu. Tím chci naznačit, že v životě má cenu všechno, co ten život buduje. Goodbye to the Blues je krásná píseň od skupiny Hot Tuna a pokud jste ji ještě neslyšeli, můžete ji ocenit dodatečně (vyšla na albu “Steady As She Goes” v roce 2011); a přece Váš život měl, má a bude mít cenu i bez ní. Dívejte se proto, prosím, na tento krátký seznam alb desetiletí s vědomím, že mohl by být nahrazen stejným počtem jiných kvalitních alb, možná ještě zajímavějších. Tais Awards je nezávislý projekt neznámého fanouška. Na rozdíl od neznámého vojína však žádný hrob nepotřebuje, protože zatím ještě nepadl. Nemám předsudky ani vůči mediálně známým kapelám a jejich albům. Každoročně obohatím svou iTunes library, nebo HP Meridian Library a vyslechnu si 3.500 alb, takže to všechno je pouze o čase, který můžu hudbě věnovat. S nikým se nesrovnávám. Pouze ať si každý čtenář těchto řádků poctivě udělá obrazný “audit” svých vlastních objevených alb, svých vlastních preferencí nebo třeba už jen toho, kolik prostředků vynaložil na zakoupení alb fyzických. Nic není úplně zadarmo. Když řeknu, že inklinuji k určitému směru v hudebním dění, nemá to s předsudky nic společného. Poslouchám a prokousávám se věcmi, které by, troufám si říci... 95% posluchačů nevydrželo ani minutu. Věnuji čas i tomu, co se mi zprvu vůbec nelíbí a často se řídím intuicí. Není v tom žádná kalkulace. O medializaci nestojím, protože všechno má svůj rub i líc. O svoji svobodu se už nenechám nikým připravit a věřte mi, vím velmi dobře, jakou má hodnotu. ... Pokud láska k hudbě bourá předsudky, mohu ji nabídnout například v této podobě:Cat. N° 12 - TEN - Monika Načeva, Michal Pavlíček, DJ Five, Jáchym Topol, Markéta Pilátová, Míša Kerousová na albu "Mami" sází do dobré půdy srdce těch, kteří jsou vřelí a dostatečně vnímaví na kvalitní texty s mimořádným vedením štětce na plátně hudebního krajinomalířství.

Gabriela Plíšková-Vermelho, Tomáš Rohleder, Aleš Obkráčil, Robert Prokop, Petr Filák, Radek Bednařík, Pimpa, František Slavík, Rudi Linner, Klement Jochymek a Fernando Pessoa získávají cenu Tais Awards za krásné album LONGE. Děkuji Vám!

Cat. N° 12 - TEN - Budoár staré dámy - Dobrou noc, světlo (opravdu skvělé album: bez jediné slabší písně, ze všech v této kategorii letos poprvé udělené ho mám asi nejraději. Ta hravost, jistota s jasným názorem na tvar písně, uvolněnost, skvělé vyprávěčství příběhů, provedení a instrumentální zralost, intervaly na místě kde mají být a účast dvou žen na place - to všechno zgruntovalo moje hudební tělíčko jako na té nejlepší masáži. Štěstí jako po úspěšném maratonu. Sprcha, bazén, voda, čaj, pivo, jídlo, odpočinek. SUPERALBUM!

Cat. N° 12 - TEN - skvělí lidé, stoprocentní hudebníci, muzikální a uvolněná atmosféra, špičkové album světové hudby ve svém žánru. Děkuji Ti, Luboši a Martine! Také všem ostatním ve Vaší "domácnost".

Cat. N° 12 - TEN - Andrej Šeban a jeho Bezvetrie ma akoby vracia do detstva a preto nie je možné tento album nemilovať. Veľmi vrúcne, ľudské veci sa tu zmieňujú, hra hladká a pocit mám ako na Slavkovskom štíte. Proste - hudobná nádhera slovenskej krajiny.

Cat. N° 12 - TEN - Marián Varga & Moyzesovo kvarteto s tými pesničkami, ktoré mám tak rád.

Cat. N° 12 - TEN - Jesse Sykes & the Sweet Hereafter (irresistible voice, songs for every every day, forever)

“Like, Love, Lust & the Open Halls of the Soul shows a band not half~awake, but all~consumed~even enraptured.”
— American Songwriter

Obří broskev - Sever (Cat. N° 12 - TEN) jedno z nejkrásnějších alb, bílé album české muziky. 

Monika Načeva - Michal Pavlíček - DJ FIVE dokážou navodit úžasnou atmošku na tomto albu.

Gabriela Vermelho tady ukazuje, že některé zpěvačky, o kterých se často píše v médiích, nedosahují ani polovinu toho výkonu a efektivity, co slyšíme tady na celkem zapadnutém albu, které si více-méně ani média nevšimly. Já ho mám za zlevněnou cenu pod 100 korun v akci Indies Scope.

Budoár staré dámy - jedno z alb desetiletí, poslouchám ho opět a opět a pokaždé jsem nadšen.

Skvělá parta

Andrej Šeban - Bezvetrie (kľudný a väčšinou tichý album, texty bez okolkov o živote aký je.

Krásne pesničky v novom kabátiku

Jesse Sykes & the Sweet Hereafter - jen velmi málo zpěvaček je tak vážných ako Jesse, s takovou noblesou a hlubokým zaujetím pro látku, kterou chce vysvětlit a mírou citu, jaký zde nalézám.

Obří broskev s albem Sever - ke kterému se jako Amundssen rád hlásím: "Ano, dosáhl jsem na jeho točnu, jsem v jeho přízni!"

Cat N°12
 TEN — ALBUM DESETILETÍ