Com Truise — Persuasion System (May 17, 2019)

USA FLAG                                                                                               Com Truise — Persuasion System (May 17, 2019)
•⇔• V Princetonu žijí tak rozdílní hudebníci, jako namátkově Mary Chapin Carpenter (born 1958), country~folková zpěvačka, nebo Ernest Giuseppe Anastasio III, zvaný Trey Anastasio, kytarista, singer~songwriter, nejlépe známý jako zpěvák rockové skupiny Phish. Ale nejznámější osobností je zcela určitě Saul Bellow: získal Pulitzerovu cenu, Nobelovu cenu za literaturu a Národní medaili umění, současně byl profesorem univerzity v Princetonu. Autorova díla hovoří o dezorientující povaze moderní civilizace a o vyrovnávací schopnosti člověka překonat svou slabost a dosáhnout velikosti (nebo alespoň povědomí). Bellow viděl mnoho nedostatků v moderní civilizaci a její schopnost podporovat šílenství, materialismus a zavádějící znalosti. Hlavní postavy v Bellově beletrii mají hrdinský potenciál a mnohokrát stojí v protikladu k negativním silám společnosti. Často jsou tyto postavy židovské a mají pocit odcizení nebo jinakosti. V tom vidím spojitost s tvorbou Seth Haleyho. Všechna alba Com Truise, počínaje Cyanide Sisters a konče Iteration, vyprávějí příběh vesmírného cestovatele jménem Com Truise; Haley popsal postavu jako „syntetického astronauta“ a příběh jako příběh o útěku z utlačované společnosti. 
•⇔• Pokud má Persuasion System od Com Truise téma, je to matoucí paradox planety, která je současně více propojena než kdykoli předtím, a přesto se drolí různými způsoby. Mnoho EP nebo mini~alb je ekvivalentem „bonusových funkcí“ na video alba: jsou někdy zábavnou, příležitostně zasvěcený mišmaš a často se k nim neoplatí vracet. Není pochyb o tom, že Persuasion System jde nad rámec těchto parametrů. Je to soudržná, samostatná práce a odměňuje opakované naslouchání. Pokud nejde o odvážné znovuobjevení, existuje silný argument, že taková věc stejně nebyla nutná. I když třpytivé melodie a dunivé rytmy předešlého alba Iteration mají zpomalený pohyb, vypadají velmi podrobně a uvážlivě. Momenty na tomto albu jsou opět mírnější a tlumenější. „Gaussian“ začíná valícími se bouřkovými mračny a pokračuje syntetickými polštářky a éterickým pianem Ulricha Schnausse a končí pokroucenou explozí. „Ultrafiche of You“ je Haley ve své nejskrytě sentimentálnější podobě, s pomalým, kymácejícím se rytmem zdobeným tikajícími hi~haty a srdečnými melodiemi, vlnícími se do trhaných vln. Pokud by některá skladba Com Truise přiměla diváky, aby na jedné z jeho přehlídek sáhli po svých zapalovačích, bylo by to tato kompozice. „Departure“ je atmosférické outro Twin Peaks s basovou kytarou ve stylu New Order, který se vrací k často přehlíženému post~punkovému vlivu, který panuje v celé práci Com Truise. Persuasion System signalizuje trochu jiný přístup, ale ne natolik, aby odcizil někoho, kdo si užil jeho dřívější verze.
•⇔• Album se otevírá rychlým zpožděním sladce znějící melodie syntezátoru ve „Wordline“, což z netopýra vyzařuje kontemplativnější tón. Robotický ženský hlas vyslovuje poezii, která, jak se zdá, naznačuje určitý druh duálně prožité zkušenosti v současnosti i budoucnosti (realita známá každému, kdo má úzkost).
•⇔• Spoonerism je chyba v řeči, která vede k veselému rýmu a Com Truise (klub Toma Cruise) je dobrým příkladem. Com Truise je na stejné úrovni se špatným salátem (smutná balada), ložními studnami (svatební zvony) nebo připravenými jako zásoba (stabilní jako skála)/bad salad (sad ballad), bedding wells (wedding bells), or ready as a stock (steady as a rock). Přestože Com Truise od Setha Haleyho byl pravděpodobně záměrně vytvořen, protože syntetický cestovatel ve vesmíru [mid~fi synth~wave, slow~motion funk synthetics] je příliš chytrý na to, aby se mohl dopustit chyby. Com Truise nemá žádné známé imitátory, ale má obrovskou představivost.
•⇔• Com Truise pro toto album změnil digitální zvukové pracovní stanice a přestavěl svou paletu zvuků, aby se mohl pohybovat jiným směrem. Od minulých nahrávek došlo k určité změně, ale celkový styl a tón jsou stále do značné míry stejné. Přílivové vlny prožitého života mohou odcházet a proudit v reakci na gravitační působení emocionálního zážitku. Haley to uznává a přišel na to, jak to pomocí svých strojů vykreslit hluboce nuancovaným způsobem. Jaký výkon! Těším se, až ho uvidím dále rozvíjet tuto novou fázi Com Truise.
•⇔• Resumé: Persuasion System je o něco jasnější a plynulejší a přináší svou hudbu z větší galaxie a zpět, aby se vznášel nad krásou Země.COM TRUISE ©Effixx
Location: Princeton, Oneida, New York, U.S.
Album release: May 17, 2019
Record Label: Ghostly International
Duration:     33:14
Tracks:
1. Worldline   1:54
2. Persuasion System   3:49
3. Gaussian   2:02
4. Ultrafiche of You   5:00
5. Kontex   3:42
6. Existence Schematic   4:03
7. Laconism   4:07
8. Privilege Escalation   5:58
9. Departure   2:39

Description:
•⇔• For nearly a decade the story of Com Truise has relied on science fiction and abstract fact. Seth Haley’s singular style of melodic beat music subsists as hazy machinist nostalgia, a mainframe downloaded cosmology. Yet with each release, alongside sonic refinement, comes an increasingly visible vapor trail to Haley’s own ontology. His long~awaited 2017 LP Iteration brought to completion a conceptual space saga while also reflecting seismic life changes for the producer and designer. With mini~LP Persuasion System, Haley leaves the past narrative behind, settling into a new period marked by change — on this planet, in the present — putting forth his most grounded and visceral work to date.
•⇔• The project began as an experiment. Haley switched digital audio workstations, rebuilt his palette of sounds, and tasked himself with simply trying it out. The exercise freed him of expectations and permitted a process that echoed the tones of more immediate external environments. A gravity had seeped in; resulting material shifts between bleakness and sublime suspense, awe at the expanse of existing, in looking back and letting go. “It’s a sort of sad smile and a wave goodbye but at the same time hello, a ‘welcome to your life’ moment,” Haley says. Take the storm pattern sequence from “Gaussian” to “Ultrafiche of You”: a queasy, contemplative vignette rests on a single soft~synth cloud before the latter’s percussion ripples across the sky. With trademark stutters and swells, the composition conjures the sensation of searching in the afterglow. “It’s a love song, and I don’t write many of those.”
•⇔• That duality — melancholy + optimism, then + now — permeates this widescreen collection. “Existence Schematic” takes flight at night, “looking down at the landscape,” explains Haley, “seeing the lights in a schematic sort of way, wondering who or what is looking back up at me wondering the same things I am, the impact of a single existence, the end, the beginning, where it’s gone and going.” These are observations from this existential Persuasion System, and Haley hopes the music yields more, for others, that listeners may search for their own tension and release. 
Reviews:
JOHN BERGSTROM, 17 May 2019:
•⇔• https://www.popmatters.com/com-truise-persuasion-system-2637345059.html
By Jordan J. Michael, Author rating: 7.5/10
•⇔• http://www.undertheradarmag.com/reviews/persuasion_system_com_truise/
BY AARON VEHLING (VEHLINGGO), May 17, 2019
•⇔• https://vehlinggo.com/2019/05/17/com-truise-persuasion-system-review/
AllMusic Review by Paul Simpson, Score: ★★★½
•⇔• https://www.allmusic.com/album/persuasion-system-mw0003264768
Bandcamp: https://comtruise.bandcamp.com/album/persuasion-system-2
Website: http://comtruise.com/
FB: https://www.facebook.com/comtruise/
Twitter: https://twitter.com/comtruise
Soundcloud: https://soundcloud.com/com-truise