Crows — „Beware Believers“ (April 1, 2022)

UK FLAG                                                             Crows — „Beware Believers“ (April 1, 2022)
↵  Verze, která svítí nejjasněji, když je nejtmavší... Crows totiž fungují ve stínech.  ůjdeme do tvrdého, zběsilého, ne však do nesmyslného kytarového území s bušícími bicími a špinavými basovými doprovodnými postupy, a ano, obě strany LP jsou přebuzeny na maximum s growlingem a naléhavým riffováním od začátku do konce. Ve skutečnosti je toho plných jedenáct písní. 
↵  Londýnská čtyřka se svými zadumanými riffy a goth~rockovými zvukovými plochami přináší klasický post~punkový sound s čerstvým kabátkem husté černé barvy. Stejně jako debutové album ‚Silver Tongues‘ je ‚Beware Believers‘ bohatě atmosférické, ale zároveň hluboce intimní. Ponoříme~li se do témat vládního úpadku, sociálního rozdělení a sebereflexe, pod povrchem se táhne zlověstná žíla zuřivosti — „Beware Believers“ vždy dělí vteřinu od prasknutí, každá skladba je ostrá a bolestivá.
↵  „Většina témat na albu pocházela z toho, co se dělo ve světě v létě 2019, Covid nebyl v našich životech a největší dopad měl Brexit a šílenství, kterým nás prováděla naše vláda. Hodně jsem četl J.G. Ballarda a Kurta Vonneguta, když se kolem nás dělo všechno to šílenství a bylo to divné místo, kam se dostat.“ — James Cox
Location: London, UK
Album release: April 1, 2022
Record Label: Bad Vibrations
Duration:     37:59
Tracks:
01. Closer Still   3:03
02. Garden of England   2:08
03. Only Time   3:11
04. Slowly Separate   3:41
05. Moderation   3:43
06. Healing   3:16
07. Room 156   4:00
08. Meanwhile   3:54
09. Wild Eyed and Loathsome   4:01
10. The Servant   2:41
11. Sad Lad   4:21

Review
Words by Reef Younis. Score: 8/10
↵  Brexit. Pandemic. And now the brink of WW3. For once, talk of anyone returning with a “difficult second album” is almost justified with a backdrop of that near~apocalyptic triptych, but in the interest of quickly moving away from a very tired cliche, Crows’ return is a hardened one, and Beware Believers is a triumph of patience, perseverance and (rightly) being pissed off.
↵  Hitting on Brexit angst (‘Garden of England’), the grind of big city life (‘Slowly Separate’) and the blood~boiling conduct of the DWP (‘Closer Still’), they haven’t had to look too far from home for a nemesis, and that gnawing discontent powers the sound of a band with their backs up, snarling at all of the political bullshit with a brooding glare, and damning it all with a juggernaut momentum that builds from the first heated chords.
↵  In a breathless opening triple opener, ‘Closer Still’ punches in quickly with shouty agitation, ‘Garden of England’ is a 100mph blitz of chugging guitar and feral riffs, and ‘Only Time’ kicks in at a slingshot pace and never lets up. It takes ‘Slowly Separate’ 20 whole seconds to truly detonate, but when it does, you can feel the fist~clenched frustration build and release in the searing guitar bursts and vocalist James Cox’s barked aggravation. ‘Healing’ hits a little a darker with an intense, austere post~punk energy, Cox pleading, “I know that everything hurts / But I know everything can heal” before the raucously excellent ‘Room 156’ somehow ends up sounding like The Stills, Interpol, and early Desert Sessions~era QOTSA all at once.
↵  In a dramatic change of pace, the lurching heft of ‘Sad Lad’ closes out the album with Cox’s vocal booming through dense guitar fog, all thick and syrupy against dramatic, hissing static dissonance. After all the intensity and grievance that preceded, it’s both a grand and almost calming finale to an album that’s a brutally satisfying two fingers up to everything.
↵  https://www.loudandquiet.com/reviews/crows-beware-believers/
Words: Emily Swingle. Score: 8/10
↵  https://www.clashmusic.com/reviews/crows-beware-believers
Jordan Potter, Fri 1st Apr 2022 12.30 BST. Score: 8.2
↵  https://killyrics.com/crows-conquer-on-new-album-beware-believers/
WORDS BY VON GOLOKA. Score: 8/10
↵  https://allmusicmagazine.com/review-of-the-new-album-by-crows-beware-believers/
BC: https://badvibrationsrecords.bandcamp.com/album/beware-believers
WEB: http://www.badvibrations.co.uk/
SF: https://open.spotify.com/album/0hX02CsJ2luiH8bsrssUbu
Label: https://fuzzclub.com/ Crows ©Jamie Noise