Cymbelín  Kolem osy Česká verze

 Cymbelín — Kolem osy

Cymbelín — Kolem osy
Location: Czech Republic
Album release: September 1, 2001
Record Label: Indies Scope
Duration:     47:14
Tracks:
 01 Roztoklaty i Tuklaty       3:01  
 02 Jak se suší prádlo       2:10    
 03 Před zrcadlem dívka stojí       2:42   
 04 U řeky Juhyně       2:35  
 05 To v spánku jsem viděl       3:07 
 06 Dáma, pán a tulipán       2:07   
 07 Lastura       2:22    
 08 Proč ten pán       3:34   
 09 Co dělali kluci v pravěku       2:01 
 10 Dívenka Li       2:17   
 11 Kristus inkognito       3:11    
 12 Panně Marii s děťátkem       1:53   
 13 Kolem osy       2:31 
 14 Malá mokrá víla       3:39  
 15 Ztišení       2:11  
 16 Mezi mnou a mezi tebou       2:11    
 17 Siesta       3:10    
 18 Laputa       2:41 
Description:
¦  V pořadí druhé album Cymbelínu Kolem osy v sestavě: Tomáš a Kristýna Šenkyříkovi, Jiří Rohel a Pavel Rajmic. Jako host zpívá v písni - Před zrcadlem dívka stojí - Radůza. Deska je tentokrát daleko výrazněji postavená na klavíru, z řadových členů souboru tady také vyniká Jiří Rohel s klarinetem.

Cymbelín — Kolem osy

¦  Hudbu Cymbelínu není možné jednoduše zařadit do určité žánrové kategorie. Dříve se "novinářská" přirovnání pohybovala kolem výrazů jako poetika, prostota, vtip, barevnost, avšak v poslední době (zejména v souvislosti s albem Těba) to jsou spíše zemitost, přímočarost.
¦  Současní členové skupiny přináší zkušenosti z rocku, cimbálové muziky i jazzu. Kontrast těchto hudebních "extrémů" spolu s tvůrčím nadáním Tomáše Šenkyříka a Vlaďky Krčkové dává vzniknout originálním písním, z nichž každá jakoby žila vlastním životem. Inspiraci hledá Cymbelín také v poezii, literatuře, moderní vážné hudbě nebo v lidových textech. Jak praví kritik, "jisté je, že Cymbelín nejen píše a skládá, ale také čte a poslouchá."
¦  Cymbelín koncertuje (ať už samotný nebo v rámci jiných projektů) v klubech po České republice, na festivalech i na dalších spřízněných scénách. Se svojí hudbou navštívil Velkou Británii a naposledy Norsko (Pražské jaro v Drammen, 2002).
¦  V minulosti Cymbelín spolupracoval s různými literárními či hudebními osobnostmi – např. s Petrem Skoumalem, Zuzanou Lapčíkovou a Radůzou. Významnou kapitolou v historii kapely je hudební spolupráce s Karlem Plíhalem, se kterým skupina také absolvovala řadu koncertů.
¦  Cymbelín zatím natočil dvě alba, která mají společné dvě věci – obě byly natočeny ve studiu "V" ve Zlíně a obě vyšly u brněnského vydavatelství Indies Records. Debutové album Cymbelín vyšlo v roce 1999, druhé album Kolem osy v roce 2001. Tyto dvě desky jsou vyústěním období, kdy Cymbelín hrál převážně akusticky, inspirován šansonem, folkem a vážnou hudbou.
¦  Třetímu album Těba předcházely změny jak v obsazení kapely, tak v charakteru hudby - kapela se elektrifikovala a rozrostla o bubeníka. Cymbelín se ovšem neodklonil od své typické poetiky a také originálního hudebního uchopení lidových písní. Vedle nich a několika textů Vladimíry Krčkové přináší album také zhudebněné verše básníků jako například odvážně pojaté Seifertovo Moře nebo dvě básně Zuzany Novákové.
¦  V roce 2006 Cymbelín pozastavil svoji koncertní a tvůčí činnost.
Website: http://www.cymbelin.cz

fotofotofotofoto

Indies Scope

Cymbelín  Kolem osy