Singer~songwriter Donovan Leitch and Linda Lawrence on their wedding day in October 1970 at Windsor Register Office. ©KEYSTONESCOTLAND FLAG                                                                                                     Donovan — “Atlantis”
⇒  Někdy může být sledování filmu nejlepší způsob, jak objevit novou hudbu. To se nedávno stalo, když jsem se byl podívat na film „Mezi náhrobními kameny“ (“A Walk Among The Tombstones”), režie Scott Frank/September 19, 2014). Na agregátoru recenzí Rotten Tomatoes, má  film rating pouze 67% na základě 163 recenzí, s průměrným hodnocením 6,20/10. Kritický konsensus této stránky zní: „Procházka mezi náhrobky zcela nepřekračuje jeho žánrová klišé, ale nabízí Liamu Neesonovi jednu z jeho přesvědčivějších rolí v nedávné paměti, a to často stačí.“ Ve filmu hraje Liam Neeson jako bývalý policista, který pracuje jako detektiv bez licence. Případ, na kterém pracuje, zahrnuje rodinné příslušníky drogových dealerů, ti jsou uneseni a drženi za výkupné neznámou stranou. Divák se dozví, že únos provádějí dva muži. Existuje scéna, kde se muži pokoušejí určit, kdo by měl být jejich dalším cílem. Poté, co zjistili, že manželka konkrétního drogového dealera není dobrou volbou, spatřili mladou dceru muže, venčícího psa. V tu chvíli Donovan začíná hrát „Atlantis“. Když padouši sledují dívku, ta zpomaleně kráčí kolem jejich dodávky. Dokonce jim mává! Scéna byla zpracována skvěle a já hned trochu tušil, co je to za píseň a kdo ji předvedl. Když jsem si to vyhledal, zjistil jsem, že je to píseň od Donovana. Nejsem příliš obeznámen s jeho prací kromě „Mellow Yellow“ a „Essence to Essence„, ale tuto melodii opravdu žeru.Donovan — “Atlantis”
⇒  Předmětem písně je fiktivní ztracené město Atlantis, které se nachází pod Atlantským oceánem. Zdá se, že zpěvák naznačuje, že jeho pravá láska může spočívat v Atlantidě. Píseň byla vydána v roce 1968 v rámci alba „Barabajagal“ (11 Aug. 1969) a stala se hitem navzdory první sekvenci 1:45 min., skládající se z mluvené prózy. 
⇒  Píseň „Atlantis“ byla vydána jako singl v listopadu 1968 (UK), v březnu 1969 (US) a stala se celosvětovým úspěchem. V roce 1969 se stala hitem č. #1 ve Švýcarsku, č. #2 v Německu a Jižní Africe, č. #12 v Kanadě a č. #4 v Rakousku. Ve Spojených státech, kde sloužila jako b~strana písni „To Susan on the West Coast, Waiting“, dosáhla čísla #7, zatímco v Donovanově rodné zemi se singlu podařilo pouze skromné ​​umístění č. #23.
⇒  Také jsem se dozvěděl, že „Atlantis“ byla použita ve filmu „Goodfellas“ ve zvláště násilné scéně. Trochu mě napadá, proč se v takových scénách používá tak šťastná píseň. Celkově je píseň skvělá a nutí mě podívat se do další Donovanovy tvorby. Jedna Donovanová řadová deska „The Hurdy Gurdy Man“ (September 1968) byla přidána jako accessories k vrtuli na 11th Tais Awards & Harvest Prize 2018. Vím komu, ale zmiňovat se nebudu. Mimochodem, ve filmu hraje i moje oblíbenkyně Marina Squerciati.

Notes 1:
⇒  Publikum oslovené společností CinemaScore dávalo filmu průměrnou známku „B–“ na stupnici A+ až F. Richard Roeper dal filmu hodnocení B+ a nazval jej „stylovým a chytrým thrillerem“. Manohla Dargis v The New York Times to nazval „jednou z těch vzácných filmových nabídek: inteligentní dužina“, ale také poznamenal, že na film „je těžké se dívat, zejména na jeho pomíjivé obrazy mučených žen“. Ve Variety to Andrew Barker považoval za dobře udělaný thriller „se spoustou panache a stylu.“
Notes 2:
⇒  Manohla Dargis vyrostla ve East Village v New Yorku, kde navštěvovala veřejnou školu a byla častým návštěvníkem kinematografie a divadla 80. Marka. Profesionálně začala psát o filmech v roce 1987 a získala titul MA v oboru kinematografie na New York University. Třída s dlouholetým kritikem Village Voice J. Hobermanem vedla k tomu, že byla najata, aby psala o avantgardním kině pro Voice. Pokračovala v psaní a od té doby psala o mnoha filmech pro mnoho publikací a její práce byla antologizována v několika knihách. Od roku 2004 je spolupracující (s A.O. Scottem) hlavní filmovou kritičkou The New York Times. Žije v Los Angeles se svým manželem. Za svou práci získala řadu ocenění a byla vyhlášena finalistkou Pulitzerovy ceny za kritiku.

Notes 3:
⇒  Donovan: „Poprvé jsem se s Lindou Lawrence setkal v březnu 1965 v zelené místnosti britské popové televizní show „Ready Steady Go!“. Linda byla přítelkyní jednoho ze spoluhostitelů. Měla atmosféru umělecké školy a po krátkém rozhovoru jsem ji požádal, aby si se mnou zatančila při nahrávaní soulové písně. Jak jsme tancovali jazzůvku, zamiloval jsem se.  Jak jsme tancovali jazzůvku, zamiloval jsem se. V následujících týdnech jsme s Lindou trávili čas společně. Řekla mi, že se nedávno rozešla s Brianem Jonesem, zakladatelem Rolling Stones. Řekla, že zatímco se nikdy nevzali, měli 1letého syna jménem Julian.“
WEB: https://donovan.ie/
By Marc Myers, April 9, 2017 7:00 am ET:
⇒  https://www.wsj.com/articles/the-story-behind-donovans-sunshine-superman-1491735610
FB: https://www.facebook.com/DonovanOfficial
TW: https://twitter.com/DonovanOfficial