Ducktails — „Watercolors“ (June 21, 2019)

USA FLAG                                                                                       Ducktails — „Watercolors“ (June 21, 2019)
Matt Mondanile s hudebním projektem Ducktails má za sebou dlouhou, úspěšnou a vytrvalou kariéru. Zpočátku se stal jedním z průkopníků hypnagogického popu a úspěšně přešel k rocku orientovanému na dospělé. 
V roce 2019 se vrátil se svým sedmým albem „Watercolors“, které se vyznačuje vytříbenějším a elegantnějším smyslem pro styl a zahrnuje písně, které se zabývají mnoha jeho minulými nedostatky a zkušenostmi, zejména v písních jako: Confession, Bad Guy a Deal with It. Americká média odmítla práci přezkoumat, ale některé evropské publikace ano. Z těchto recenzí obdrželi Watercolors ohromně pozitivní recenze, přičemž sekce 26 shrnula jejich recenzi slovy „chudák napsal skvělé album“.
A co je nového: V dubnu 2021 vydal Ducktails dva nové singly ze svého nadcházejícího alba Impressions, které vyšlo loni v létě 2021 na jeho vlastním labelu New Images. Impression / Only a Fool ztělesňuje charakteristický zvuk Ducktails, ale je posílen novou úrovní sofistikovaného psaní písní a rafinované produkce. Impressions bylo celé nahráno v Aténách v Řecku během pandemie koronaviru a obsahuje příspěvky Jaakko Eino Kalevi, Yani Martinelli a produkce Sergia Voudrise. Impressions sestává z 11 skladeb, které byly pečlivě vybrány z velkého množství děl vytvořených mezi nahrávkou Akvarelů a současností. Kromě Impressions Ducktails v tichosti vydali dvojitou LP kompilaci s názvem Hard Rock Cafe Chernobyl, která se skládá z úryvků z relace Watercolors, stejně jako dema, b strany, instrumentálky a tzv. „lost trap album“ nahrané výhradně v Aténách v Řecku v roce 2018. Teď si můžete vyslechnout kompletní album WATERCOLORS:

Location: New Jersey
Album release: June 21, 2019
Record Label: New Images
Duration:     45:43
Tracks:
01. Answered in a Prayer   4:13
02. Watercolors   6:37
03. Deal with It   4:43
04. Blue Light   5:08
05. The Ocean Floor   3:13
06. Lip Service   5:35
07. The Curtain’s Moon   4:26
08. Confession   3:15
09. Olympic Air   3:46
10. Bad Guy   4:47
Personnel:
Matthew A. Mondanile — guitar, bass, keyboard, drum programming, vocals, guitar synthesizer
Sergios Voudris — engineer, vocal harmonies, bass, pianet, rhodes
Yani Martinelli — vocals, guitar, keyboard
Kostas Stergiou — drums
Dimitris Karayiannis — saxophone
Credits:
Written, recorded and mixed by Matthew A. Mondanile from March 2018 ~ May 2019 in Ridgewood, New Jersey, Antwerp, Belgium and Athens, Greece. Níže je píseň Bad Guy:

About:
⊆    Ducktails release a new album Watercolors via New Images Limited. Written, recorded and mixed by Matthew A. Mondanile from March 2018 ~ May 2019 in Ridgewood~New Jersey, Antwerp~Belgium and Athens~Greece.
⊇    Ducktails is the solo project of Matthew Mondanile, a founding member of Ridgewood, New Jersey indie beach bums Real Estate. While not too dissimilar in tone from their own sun~kissed pop, Mondanile’s work as Ducktails presents a more fragmented, mercurial version of the Garden State of mind. Mondanile’s output under the Ducktails moniker was prolific and perhaps a tad illusory to start; he released numerous ultra~rare cassettes and CD~Rs, a pair of 7″s, and a pair of “official” LPs (a self~titled album on Not Not Fun and Landscapes on Olde English Spelling Bee) by 2009. In addition to playing in several other projects, including Predator Vision and the Parasails, Mondanile released a split with Dracula Lewis in 2010, before releasing Ducktails III: Arcade Dynamics in 2011. The album took a more bare~bones approach, and marked a notable change in style for Ducktails. By the time 2013’s The Flower Lane arrived on Domino Recordings, Mondanile had moved even further away from his bedroom beginnings, recording more traditional mellow pop with a full band. A five~song EP, Wish Hotel, arrived later that year, retaining the same sophisticated style as the album that preceded it, as did 2015’s full~length St. Catherine. With producer Rob Schnapf (Elliott Smith, Beck) bringing a touch of warmth and clarity to Mondanile’s sincere psychedelic tunes, the album also featured guest appearances by fellow experimental indie artists James Ferraro and Julia Holter.
⊇    The lead guitarist parted ways with Real Estate in 2016 before Ducktails’ Jersey Devil arrived a year later on Mondanile’s own New Images label. Started in Los Angeles but finished after moving back to his hometown of Ridgewood, its collaborators included co~producer John Anderson (Girls, Nick Waterhouse) and Parasol’s Chi Yoon Hae, who flew in from South Korea to cover bass.
BC: https://ducktails.bandcamp.com/album/watercolors
BIO: https://www.allmusic.com/artist/ducktails-mn0002125652/biography
TW: https://twitter.com/mattmondanile
Folkwisdom: https://www.folkwisdom.net/ducktails/