Eddie Vedder — „Earthling“ (Feb. 11, 2022)USA FLAG                                                        Eddie Vedder — „Earthling“ (Feb. 11, 2022)
∩  První sólové album lídra Pearl Jam za více než deset let je přívětivý, melodický soubor písní s vystoupeními Stevieho Wondera, Ringa Starra a Eltona Johna. 
Představit si, že Eddie Vedder z roku 1993 jednoho dne sdílí mikrofon s Eltonem Johnem, je jako představovat si Billyho Corgana z roku 1994, který nakonec psal pro Marianne Faithfull: není to nepravděpodobnost, spíše přeměna. 
∩  Ale jsou tam: Elton a jeho piano, na kulatém malém čísle na Vedderově pozemšťanovi zvaném „Picture“, jehož hlas byl vrásčitý jako vlhká kožená peněženka. Vlídná, ladná a nepodstatná píseň „Picture“ je příkladem ducha prvního sólového alba bez soundtracku frontmana Pearl Jam od roku 2011: sada křupavých a snad i syrových pecek, prolínajících se s chamber popem, nahraná za pomoci Stevieho Wondera a Ringa Starra, prostor pro hudebníky, kteří, když zuřila pandemie, stále chtěli spadnout, virtuálně nebo jinak. Představte si Live From Eddie’s House, ne Traveling Wilburys, Vol. 1.
∩  Existuje několik počinů, které by se odborně hodily k Vedderově kapele, jako je heavy~rockové „Good and Evil“, elektro~punkové pulzování „Rose of Jericho“ (viz videa od Sabriny Nichols) a něco jako backspacer znějící song „Brother Cloud“ (© 2022 Seattle Surf Co. LLC). Vedder otevřeně mluví o svých bojích s duševním zdravím a zdá se, že je s touto nahrávkou na velmi pozitivním místě, když se vyjádřil, že jeho láska ke klasickému rocku se na albu „Earthling“ dostává do popředí.
∩  Producent Andrew Watt je velkým fanouškem Pearl Jam. Na první pohled se spojení Vedder~Watt, které zažehlo „Pozemšťana“, zdá jako vážně zvláštní pár. Jaký společný základ by měl 57letý rockový velikán, který pomohl vzkřísit populární hudbu v 90. letech, s 31letým popovým producentem, jehož životopis zahrnuje spolupráci s Justinem Bieberem, Miley Cyrus a Post Malone? Ukázalo se, že Watt je zarytý fanoušek PJ, který pro Variety řekl, že kapelu viděl více než 40krát, přestože byl v plenkách, když vyšlo album „Ten“.
∩  Jakákoli jiskra, magie nebo pixie prach, který Vedder přinesl na stůl „Gigaton“, možná pomohla zažehnout jeho nové sólové album „Earthling“. I když je to úplně jiná nahrávka než „Gigaton“, Vedderovo první sólové album po 11 letech, které vyšlo minulý týden, je stejně inspirované, jeho zvraty jsou soudržnější a schází se méně hlav skladatelů, pouze 5.Eddie Vedder of Pearl Jam performs at The O2 Arena on June 18th, 2018 in London, England. ©Brian Rasic, WireImage
Born: Edward Louis Severson III, Dec. 23, 1964, Evanston, Illinois, U.S.
Location: USA
Album release: Feb. 11th, 2022
Recording Location:
Gold Tooth Music (Los Angeles, CA)
Jump Site Studios (Seattle, WA)
Record Label: Seattle Surf, Republic
Duration:     48:04
Tracks:
01. Invincible   4:47
02. Power of Right   3:34
03. Long Way   4:46
04. Brother the Cloud   4:22
05. Fallout Today   3:20
06. The Dark   3:56
07. The Haves       5:08
08. Good and Evil   2:42
09. Rose of Jericho   2:26
10. Try   2:52
11. Picture (with Elton John)   4:00
12. Mrs. Mills   4:04
13. On My Way   2:08
Written by:
♣  Vedder, Andrew Watt, Josh Klinghoffer   1, 2, 7, 12, 13
♣  Vedder, Watt, Klinghoffer, Chad Smith   3, 4, 5, 6, 8, 9, 10
♣  Vedder, Elton John, Watt   11
Personnel:
♣  Eddie Vedder — lead vocals, guitar
♣  Josh Klinghoffer — guitar
♣  Andrew Watt — bass guitar, producer
♣  Chad Smith — drums
Additional musicians:
♣  Abe Laboriel Jr. — drums (track 11)
♣  Ringo Starr — drums (track 12)
♣  Stevie Wonder — harmonica (track 10)
♣  Elton John — vocals, background vocals, piano (track 11)
♣  Harper Vedder — background vocals (track 3)
♣  Olivia Vedder — background vocals (track 10)
♣  Benmont Tench — hammond organ (tracks 3, 11)

Review by Shawn Donohue
∩  The first solo album in over a decade from Eddie Vedder finds him moving in a pop~rock direction while partnering with some musical legends along the way. Earthling is an easy~breezy escape for the Pearl Jam frontman that never really pushes too hard, going for middle~of~the~road, classic rock radio appeal.
∩  Written with his new core backing band (Chad Smith — drums, Andrew Watt — bass, Josh Klinghoffer — piano, keyboards, guitar, Benmont Tench — organ), the tracks glow positive, with optimism flowing throughout. The opener “Invincible” sets the tone with an orbit launching intro, leading to an uplifting track that borders on overly dramatic and cheesy; a recurring theme on the album.
∩  The ballad “The Haves” runs on too long but other efforts shine such as the driving dance rock~inspired, overdriven “Power of Right” and “Fallout Today” which is a great mix of Vedder’s sweet pop~rock love and gnarly guitar tones. A few of the numbers resemble Vedder’s heroes as the excellent “The Dark” pulls from Bruce Springsteen’s heyday while “Long Way” feels as if Tom Petty has gifted Eddie a song, production and all, from the great beyond.
∩  The three biggest names to help out Vedder arrive towards the end of Earthling with Elton John lending his piano and vocals to the hokey love story “Picture” while Ringo Starr drums on the overly dramatic and overt Beatles tribute “Mrs. Mills”. The most interesting collaboration is the rollicking “Try” which finds none other than Stevie Wonder playing catch up on harmonica to an out~of~control, hip~shaking, bass~rumbling rocker. The tune never fully coalesces but that is part of the charm, on an album filled with smooth numbers this semi~oddball sticks out.
∩  There are a few efforts that would fit Vedder’s day band expertly, such as the heavy rocking “Good and Evil” the electro~punk pulsing of “Rose of Jericho” and the Backspacer sounding outtake “Brother Cloud”. Vedder has been open about his struggles with mental health and he seems to be in a very positive place with this record, expressing himself as his love for classic rock comes to the forefront on Earthling.
 https://glidemagazine.com/270159/eddie-vedder-keeps-it-in-the-pocket-with-feel-good-earthling-album-review/
Earthling Review by Stephen Thomas Erlewine Score: ★★★★½
∩  https://www.allmusic.com/album/earthling-mw0003622840
By Alfred Soto. REVIEWED: Feb. 11, 2022. Score: 6.7
 https://pitchfork.com/reviews/albums/eddie-vedder-earthling/
By Michael Rietmulder.
∩  https://www.seattletimes.com/entertainment/music/eddie-vedders-earthling-album-is-a-star-studded-delight/Eddie Vedder released his new solo album, “Earthling,” last week. He’s scheduled to perform at Benaroya Hall next Monday and Tuesday. ©Greg Allen, Invision, AP