Fermata — Blumental blues (Oct. 2019)                    Fermata — Blumental blues (Oct. 11th, 2019) Pamela MÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃéndez ÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃâ Time (22 Feb 2019)
♦⇔♦     Takmer päťdesiat rokov sa píše história jednej z najoriginálnejších československých a slovenských rockových skupín, skupiny Fermata. V roku 1994 dostal Fero Griglák od Zväzu slovenských autorov a interpretov cenu Grand Prix za celoživotný prínos pre slovenskú hudbu. 
♦⇔♦     Fermata po viac ako 14 rokoch prichádza s novým, v poradí už trinástym autorským albumom. Album vychádza pod názvom Blumental blues a je spoločným tvorivým počinom zakladateľov tejto skupiny Fera Grigláka a Tomáša Berku. Tí sa po viacročnej pracovnej odmlke stretli spolu v štúdiu a dali dokopy desať nových typicky fermatovských kompozícií. Šesť skladieb skomponoval Fero Griglák a po dvoch skladbách prispeli Tomáš Berka a nový klávesista Fermaty — Maxo Mikloš. Griglák s Miklošom si na albume naviac pripísali každý po dve spoluautorstvá. Jednotlivé skladby nového albumu nesú v sebe spomienku a reflexiu na neopakovateľné miesto a čas. Album voľne nadväzuje na knihu Tomáša Berku Blumentálske blues z roku 2010, v ktorej autor opisuje svoje detstvo, dospievanie a búrlivý život v okolí Blumentálskeho kostola a Avionu.
♦⇔♦     Grafická stránka albumu a fotografie pochádzajú z tvorivej dielne Vlada Holinu. Nahrávanie v novom modernom štúdiu Grif poskytlo všetkým zúčastneným okrem domáceho prostredia a pohody pri nahrávaní aj špičkovú techniku. K výslednému zvuku albumu prispelo aj to, že čas nahrávania nebol ohraničený termínmi a tak členovia Fermaty mali dostatok času aj na precízny mix a mastering. Výsledkom je skvelo znejúci album plný hudobných nápadov a inštrumentálneho majstrovstva.
♦⇔♦     Nový album Blumental blues so svojimi desiatimi autorskými skladbami nadväzuje na to najlepšie, čo skupina počas svojej existencie vytvorila a radí sa tak k predchádzajúcim mimoriadne úspešným koncepčným albumom skupiny. Blumental blues vychádza vo vydavateľstve Pavian records.
CZE:
♣     Slovenská kapela FERMATA vypustila do světa osmé album s názvem Blumental Blues.
♣     Grafická stránka alba a fotografie pocházejí z tvůrčí dílny Vlada Holiny. K výslednému zvuku alba přispělo i to, že doba nahrávání nebyla ohraničená termíny, a tak členové Fermaty měli dostatek času i na precizní mix a mastering. Výsledkem je skvěle znějící album plné hudebních nápadů a instrumentálního mistrovství. Nové album Blumental blues se svými deseti autorskými skladbami navazuje na to nejlepší, co skupina během své existence vytvořila a řadí se tak k předcházejícím mimořádně úspěšným koncepčním albům skupiny. 
♦⇔♦     Obsahuje celkem deset autorských skladeb, které se snaží navázat na nejlepší tradici skupiny — silné zpěvné melodie, instrumentální zručnost, perfektní provedení a bytelný zvuk kapely. Vše se zde povedlo skloubit a deska působí velmi sevřeně a pozitivně. V CD VERZI k tomu připočtěme pěkný otevírací obal typu digipack. V sleevnote čteme: „Tato deska navazuje na autobiografickou knihu Tomáše Berky Blumentálské blues, ve které autor zpracoval mj. i hudební dění a život ve čtvrti kolem Avionu a Blumentálského kostela od poválečných let přes neopakovatelné „sixties“, vznik a slavnou éru jazzrockové Fermaty až po současnost. Pestrý společenský život této čtvrti je možné takto zpřítomnit i v hudební podobě“. 
Born: Aug. 13th, 1953, Bratislava
Location: Bratislava, Slovakia
Album release: Oct. 11th, 2019
Record Label: Pavian Records
Duration:     43:53
Tracks:
01 Booze night   4:16
02 Ladies of Avion   4:11
03 Blumental Blues   5:01
04 The pigeons of St. Florian   4:50
05 Last dance at the „Firšnál“ place   3:58
06 The cooper cock   4:26
07 Pocta Marianovi   1:22
08 Stupid morning   4:57
09 The breakfast at Stein   4:55
10 First morning tram   6:03
Personnel:
♦   Fero Griglák / guitar, keys, programming
♦   Tomáš Berka / keyboards
♦   Maxo Mikloš / keyboards
♦   Tamász Belicza / bass
♦   Igor Teo Skovay / drums
About:
♦⇔♦     „Téměř padesát let se píše historie jedné z nejoriginálnějších československých a slovenských rockových skupin, skupiny FERMATA. Letošní podzim v ní napíše další nezapomenutelnou kapitolu — po více než 14 letech totiž skupina Fermata přichází s novým, v pořadí už třináctým albem Blumental blues. Album je společným tvůrčím počinem zakladatelů této skupiny Fera Grigláka a Tomáše Berky. Ti se po víceleté pracovní odmlce potkali spolu ve studiu a dali dohromady 10 nových typicky fermatovských kompozic. Šest skladeb zkomponoval Fero Griglák a po dvou skladbách přispěli Tomáš Berka a nový klávesista Fermaty — Maxo Mikloš. Griglák s Miklošem si na albu navíc připsali každý po dvou spoluautorstvích. Jednotlivé skladby tohoto nového alba v sobě nesou vzpomínku a reflexi na neopakovatelné místo a čas. Nápad na nové album a navázání léta přerušené spolupráce se udál právě na křtu knížky Blumentálske blues v roce 2010. Nahrávky vznikaly během několika měsíců v Griglákově novém studiu Grif v Bratislavě a pod aranžmá, mix a produkci nového alba se podepsal samotný Fero Griglák. Skupina album nahrávala ve složení: 
♦     Fero Griglák — kytary, kláves
♦     Tomáš Berka — klávesy
♦     Maxo Mikloš — klávesy 
♦     Tamász Belicza — basová kytara. 
♦⇔♦     Grafická stránka alba a fotografie pocházejí z tvůrčí dílny Vlada Holiny. K výslednému zvuku alba přispělo i to, že doba nahrávání nebyla ohraničená termíny, a tak členové Fermaty měli dostatek času i na precizní mix a mastering. Výsledkem je skvěle znějící album plné hudebních nápadů a instrumentálního mistrovství.
⇒      Nové album Blumental blues se svými deseti autorskými skladbami navazuje na to nejlepší, co skupina během své existence vytvořila a řadí se tak k předcházejícím mimořádně úspěšným koncepčním albům skupiny.“
Review
Pavel Víšek, 4.10. 2019, Score: ★★★★★
♦⇔♦     Skupině Fermata, která patří k legendám československého a slovenského rocku, vychází na bratislavském labelu Pavian Records (v ČR distribuuje Indies Scope) dvanácté studiové album Blumental Blues. Na říjnovou novinku jsme si museli počkat čtrnáct let od předchozí řadovky Next, ale vypíchnout je třeba, že na nahrávkách se po čtvrt století interpretačně a také autorsky podílel klávesista Tomáš Berka, který je vedle kytaristy Františka Grigláka v aktuální sestavě druhým zakládajícím členem (v roce 1973 ještě nadlouho) Fermáty. Donedávna posledním albem, na němž Berka participoval, bylo album „Ad libitum“ (1984). Novinka se objevila na CD a LP a vyšla 11. října, kdy skupina „Blumental Blues“ na koncertě v bratislavském Atelieru Babylon pokřtila: „krstným otcom“ byl další ze zakládajících (a dnes už bývalých) členů Laco Lučenič.
♦⇔♦     Album, na které autorsky přispěli šesti skladbami Griglák a po dvou Berka i nový klávesista Matej Maxmilián Mikloš, volně navazuje na knížku „Blumentálske blues“ (2010), v níž Tomáš Berka vzpomíná na svoje mládí, dospívání a bouřlivý život v okolí Blumentálského kostela a Avionu, kde se scházela bratislavská kulturní bohéma. Jednotlivé skladby jsou reminiscencemi na „neopakovatelné místo a čas“, jejich názvy (například Slečny z Avionu, Raňajky u Steina, Nasávačka, Posledný tanec na Firšnáli nebo Prvá ranná električka) genius loci určitě nezapřou.
♦⇔♦     O albu začali Fero Griglák a Tomáš Berka poprvé uvažovat na křtu knížky Blumentálske blues před devíti roky. Počáteční nadšení však dlouho přerušovaly Berkovy filmařské aktivity a práce na albu tak začaly až po vzpomínkovém koncertu na Fedora Freša začátkem letošního roku, kde vystoupila právě obnovená Fermata. Nahrávky vznikaly několik měsíců v novém Griglákově studiu Grif v Bratislavě, ke skupinu netlačil čas. Pod aranžmá, mix i produkci alba se podepsal sám Fero Griglák. Na albu Blumental Blues vedle zmíněného tria Griglák~Berka~Mikloš hraje ještě baskytarista Tamás Belicza.
♦⇔♦     http://www.rockandall.cz/ 
01. Booze night (Nasávačka)
02. Ladies of Avion (Slečny z Avionu)
03. Blumental blues
04. The Pigeons of St.Florian (Floriánove holuby)
05. Last dance on the Firšnál place (Posledný tanec na Firšnáli)
06. The copper cock (Medený kohút)
07. Hommage á Marian
08. Stupid morning (Blbé ráno)
09. The breakfast at Stein (Raňajky u Štajna)
10. First morning tram (Prvá ranná električka)
Discography:
LP
Pôvodné:
•   Fermáta (1975)
•   Pieseň z hôľ (1976)
•   Huascaran (1977)
•   Dunajská legenda (1980)
•   Biela planéta (1980)
•   Generation (1981)
•   Ad libitum (1984)
•   Simile… (1991)
•   Real Time (1994)
•   X (1999)
•   Next (2005)
•   Blumental blues (2019)
Exportné:
•   Ad libitum (1984)
Koncertné:
•   Live v Klube za zrkadlom (2007)
SP
•   Program začína / Tvár (1976)
•   Fotoaparát / Môj vlak (1976)
DVD
•   Live v Klube za zrkadlom (2007)