Fred Frith Trio — „Road“ (Oct. 15, 2021)

UK FLAG                                                                 Fred Frith Trio — „Road“ (Oct. 15, 2021)
Není zcela jasné, kolik nahrávek Fred Frith pod svým jménem za posledních pět desetiletí natočil. Zvláště ne, pokud jde o vydání v roli sidemana. Ale mělo by to být pár stovek. Existují weby, které rozdělují jeho tvorbu na hudbu k tanci, hudbu k filmu, živá alba, spolupráce, kapely, bootlegy a mnoho dalšího. Není to ale kvantita, která na kytaristu z jihoanglického Heathfieldu i přes rozsah imponuje. Fascinuje jeho hudba sama o sobě, obsah jeho aktuálního umění, jeho všestrannost. V tvorbě zdrženlivého, sympatického, ale hudebně velmi náročného instrumentalisty téměř neexistují výrazné hranice.
V souhrnu lze říci, že Fred Frith je hudební dobrodruh, vynálezce zvuku, někdo, kdo se snaží osvobodit hudbu bez ohledu na to, jakou má barvu. 
Peter Rüedi kdysi v souvislosti s Frithem hovořil o „improvizačním přetlaku“ a „imperativu originality“. Tohle je o intimním temperamentu pro spontánnost, který, jak se zdá, kytaristu neopustil po celá desetiletí. Není hledač. Je to někdo, kdo vždy objeví něco zcela nového nebo tradičního, co zasadí do zcela jiného kontextu a vytvoří tak nakonec něco dříve neslyšeného.
Location: Heathfield
Album release: Oct. 15, 2021
Record Label: Intakt Records
Duration:    104:12
Tracks:
01. Lost Weekend 1  11:38
02. Lost Weekend 2   3:19
03. Lost Weekend 3   5:02
04. Lost Weekend 4  12:12
05. Lost Weekend 5   4:06
06. Lost Weekend 6   7:56
07. Lost Weekend 7   4:50
08. Color of Heat  18:49
09. The Trees Speak  13:46
10. Sinking In   7:41
11. Color of Heart  14:53
Personnel:
CD 1 (Tracks 1~7)
Fred Frith: Electric Guitar, Voice
Jason Hoopes: Electric Bass
Jordan Glenn: Drums
CD 2 (Tracks 8~11)
Fred Frith: Electric Guitar, Voice
Jason Hoopes: Electric Bass
Jordan Glenn: Drums
Lotte Anker: Saxophones (Tracks 9+10)
Susana Santos Silva: Trumpet (Tracks 8+11)
Credits:
All music by Fred Frith Trio (CD 1); Fred Frith Trio, Susana Santos Silva, Lotte Anker (CD 2).
Mixed and compiled at Guerrilla Recordings, Oakland, CA, on May 12, 2021. 
Mastered at Headless Buddha, Oakland, CA, on July 23, 2021. 
Creative engineer: Myles Boisen.
Cover art and photo: Heike Liss.
Graphic design: Fiona Ryan.
Produced by Fred Frith and Intakt Records.
Published by Intakt Records.

Review
Fred Frith is a multi~instrumentalist and a shrewd outsider who walks the line between rock and jazz, improvisation and composition, and hereby presents a breathtaking live double CD with his long~time Bay Area trio.
CD1 documents an inspiring trio concert by these extraordinarily creative musicians at Stadthalle Köln as part of Week~End Fest 2019.
CD2 features the trio with guests Lotte Anker and Susana Santos Silva. Both musicians have a long history with the trio — Lotte Anker has played with the trio in San Francisco and New York, and Susana Santos Silva joined them for performances in Brazil in 2018, while both have joined the trio to tour the U.S. East Coast and Europe in 2019. Lotte Anker and Susana Santos Silva fire up the trio.
And in turn the trio’s inspiration has an effect on Lotte and Susana which feeds back into the group. This creates a unique collective sound that delivers an infectious live energy.
SHOW IN PRAGUE!!!
Location: Velká Británie | OM
Datum: 16. 03. 2022 Čas: 20.00
Místo: Punctum — Krásova
∩  Nové album Road!
∩  Britský kytarista,multiinstrumentalista a skladatel Fred Frith do Prahy přijede se svým Fred Frith Triem a jejich novým albem „Road“!
Fred Frith Trio line up:
∩  Fred Frith, guitar
∩  Jason Hoopes, bass
∩  Jordan Glenn, drums
About:
∩  Ve svých pěti letech se začal učit hrát na housle a následně působil ve školním orchestru. Ve třinácti přešel ke kytaře a nedlouho poté založil svou první skupinu. Později se věnoval studiu literatury, ale souběžně se studiem již od roku 1968 působil v avantgardní skupině Henry Cow; se skupinou hrál až do jejího rozpadu v roce 1978. Po jejím rozpadu založil soubor Art Bears. Když v roce 1979 Art Bears vystoupili na Pražských jazzových dnech v Lucerně, změnil se život nejednoho českého rockového experimentátora a posluchače — Frith a spol. totiž předvedli něco, co kvůli informační bariéře, ztělesněné železnou oponou v Čechách do té doby nikdo neslyšel. Od tohoto okamžiku se jeden z nejpracovitějších současných hudebníků Fred Frith do českých zemí opakovaně vrací. Mezi stovky jeho hudebních spolupracovníků se totiž počítají i Iva Bittová a Pavel Fajt. Dále spolupracoval například s Robertem Wyattem, Mikem Pattonem, Billem Laswellem nebo se skladatelem a saxofonistou Johnem Zornem, s nímž nahrál mnoho alb. Frith je součástí slavného filmu Step Across the Border, který podle Cahiers du Cinéma patří do stovky nejvlivnějších filmů všech dob.
Label: https://www.intaktrec.ch/rev372.htm
BC: https://fred-frith.bandcamp.com/album/road-2FRED FRITH TRIO 2022, banner Heike Liss