Gabriela Vermelho

Gabriela Vermelho WINNER in Tais Awards 2013

Gabriela Vermelho

                 Gabriela Vermelho
Location: Přerov ~ Brno ~ Praha, Czech Republic 
Born: 1976
Instruments: Voice, violin, viola, kvinton
Genre: classical, jazz, world, other
Gadrew Way
Talich Chamber Orchestra
Maraca
Zimbova *
Epoque Quartet
EWave
Website: www.gabrielavermelho.cz
Facebook: www.facebook.com/gabriela.vermelho
Email privat: gvermelho@centrum.cz
Email official: svobodaot@seznam.cz (+420774352536)
Hudební fórum Hradec Králové: http://www.fhk.cz
Alfred Schnittke
Symfonie č. 1 (1969–1972)
Filharmonie Hradec Králové
Gabriela Vermelho housle
Michal Nejtek klavír
Marko Ivanović dirigent
Co vám můžu předvést:
Gabriela Vermelho sólo
Celovečerní program skladeb pro housle, kvinton, looper a zpěv. Netradiční úpravy lidovek, skladby vlastní, soudobé — napsané jak přímo pro mě, tak i převzaté. Stylově na rozhraní žánrů ale vždy čistě, jasně a samozřejmě špičkově.
Gabriela Vermelho a kvartet Gadrew Way (http://www.gadrewway.cz)
Neobvyklý kvartet v klasickém posazu a neklasické interpretaci. Od Ravela k Elvisu Costellovi, od Piazzolly k židovským písním, od Pavla Fischera, Miloše Štědroně a Michala Nejtka až k Aleksandře Vrebalov. A také vlastní skladby Gabriely Vermelho – drastický kabaret, rozvážný šanson, jímavé pohrávky, nečekaná spojení, strhující výraz a vždy přesné zasazení.
Gabriela Vermelho a Maraca (http://www.maraca.cz)
Přesahová rockově baladická kapela s exaltovaným i zcela učesaným zpěvem a převážně autorským repertoárem na pokraji alternativní hudby, šílené verze Summertime nebo portugalských textů Fernanda Pessoy ve strhující a přitom naprosto příjemné podobě.
Gabriela Vermelho jako sólistka i orchestrální hráčka
Vezmu housle, violu nebo kvinton a zahraju a zazpívám sólový part moderních skladeb — např. s Orchestrem Berg, s Filharmonií Hradec Králové 1. symofnii Alfreda Schnittkeho, se SOČRem Requiem za zemřelé Ladislava Simona, na otevíracím koncertě fetivalu Zlatá Praha s komorním orchestrem Pavla Haase  Petra Wajsara a Chicka Coreu….
Nebo zasednu na první či další židle Talichova komorního orchestru, SOČR, ČNSO…
Gabriela Vermelho coby hostující člen komorních kvartetů
Jako violostika v Kaprálová Quartetu na zájezdě v Německu a Francii. S Heroldovým kvartetem na violu  v Příbrami, Košících.
S Epoque Quartetem jako kvintonistka a zpěvačka přesahových skladeb – od Hendrixe po Brzbohatého a věci vlastní.
Gabriela Vermelho (* 1976, Přerov) je česká zpěvačka, houslistka, violistka, hráčka na kvinton, hudební skladatelka, performerka a herečka.
Nevšední schopnost zvládnout stylově hudbu klasickou, jazzovou, folklórní a world music instrumentálně i pěvecky se zhodnotily v roce 2005, kdy za roli čarodějky Evy v muzikálu Balada pro banditu brněnského divadla Husa na provázku v režii Vladimíra Morávka obdržela cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku.
Pódiové zkušenosti získávala již během studií na konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a na Ostravské univerzitě. O její pěvecké multifunkčnosti a talentu svědčí jak úspěšná spolupráce s Orchestrem Gustava Broma, tak například se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, s nímž pod taktovkou Vladimíra Válka provedla náročný sopránový part v jazzovém Requiem Ladislava Simona.
Vytvořila a spolu interpretovala hudbu k dokumentárnímu filmu Uloupené mateřství od režisérky Libuše Rudinské. V témže roce vytvořila a interpretovala hudbu k tanečnímu představení Echoes a Havran. V roce 2010 vytvořila hudbu pro baletní představení Jessie a Morgiana.
Na podzim roku 2011 se úspěšně zhostila hlavní role — sopránového partu v české premiéře video–opery An Index of Metals od Fausta Romitelliho a světové premiéry skladby Heart in Darkness Michala Nejtka, kde svůj zpěv doprovázela na kvinton. Vše s
Orchestrem Berg v pražském klubu Roxy.
Spolupracuje se současnými českými mladými autory (Markéta Dvořáková, Aleš Pavlorek, Michal Nejtek, Jan Meisl), kteří pro ni tvoří skladby v oblasti classical music.
Momentálně připravuje hudbu k baletu na téma Krvavá svatba od Federico García Lorcy pro plzeňské divadlo.
Diskografie:
Maraca — Maraca 2001
Maraca — Longe 2003
Zimbova–Maraca — Krvavé balady 2004
Maraca — The body is too slow for me 2006
Gabriela Vermelho — Jessie a Morgiana 2012
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Notes: *
Zimbova vznikla jako samostatný projekt skupiny Maraca.
Netradiční pojetí  moravskoslovenských balad vyšlo roku 2005  u vydavatelství Indies pod názvem "Krvavé balady". Písně vyprávějí příběhy  nenaplněných lásek, znásilnění, vražd, únosů a zrad, jejichž původ sahá až do 16.století.
V úpravách skupiny se lidové nápěvy ocitají v bluesových, jazzových či rockových náladách a odhalují tím skryté harmonie  moravskoslovenských melodií.
Gabriela Vermelho / zpěv, kvinton
Petr Filak / kytary
Sasha Kunert / tuba         ///////////////////////////////////////////////////////////////////

Gabriela Vermelho