Guranfoe — Sum of Erda (Dec. 13, 2019)                         Guranfoe — Sum of Erda (Dec. 13, 2019)
♦   V prostoru mezi rockovou formou a svobodou jazzu evokuje pastorační psychedelii Grateful Dead, zejména éry „Anthem of the Sun“ a současně vyvolává složité časové signatury Gentle Giant. Britové tedy nedělají nejjednodušší hudbu. Výhradně instrumentální kompozice této kapely na tomto albu sleduje zejména tradici Franka Zappy. Když posloucháte album „Sum Of Erda“, dokážete si dokonce představit, že charakterizuje tuto kapelu způsobem, který je pro ní referenční. Album otevírá téměř osmiminutová „Eventide“. Po tichém začátku se píseň promění v charakteristické melodie kytary Franka Zappy a obraty známé z alb „Waka Jawaka“, případně „Hot Rats“. Zappův aspekt je dále vylepšen použitím vibrafonu. Přicházejí také ingredience, známé z hudby Gentle Giant a Jethro Tull. 
♦   Z dalších zaznamenaných nahrávek je slyšitelné, že se Guranfoe nevyhýbá duchu Grateful Dead nebo Phish, ovšem tyto vlivy jsou v jejich studiové práci znatelně méně významné. Kompozice „Etsinta Harvest in the Thar Sands“ opět evokuje Franka Zappu s valivým rytmickým základem, téma opakovaně ošetřují kytary, vibrafony a flétna. Následují příjemné přestávky a změny nálady. V polovině cesty se důraz trochu odtáhne, poté pneumatika hodí trochu navíc. Zejména kytarovou práci (James Burns, Ollie Snell) a bicí Joe Burnse je třeba opět zmínit. Nakonec hudba spěje k tichému závěru jak písně, tak celého alba s kytarovými tahy, podobnými Pink Floyd, posílenými slide soundem. „Sum Of Erda“ je věc, která líbá zesilovač s prodlouženou rukou deseti reproduktorů a při poslechu — se zavřenýma očima — přes sluchátka. Vše je hudebně poutavé a také velmi atmosférické. Při opakovaném poslechu hudba odhaluje stále více a více svých „tajemství“: v této oblasti je od Guranfoe co objevovat. Ačkoli jejich hudba má méně charakteristickou suverenitu než například hudba Franka Zappy, Grateful Dead nebo Gentle Giant, myslím, že disk získá v mém šuplíku přístrojové desky auta během cest častější frekvence.
Location: Norwich, UK
Genre: Psychedelic / Progressive Rock / Instrumental
Album release: December 13, 2019
Record Label: Apollon Records Prog
Duration:     36:34
Tracks:
1. Eventide   7:51
2. Night’s First Light   9:04
3. Karu Vatsarin   7:03
4. Etsinta Visions   2:58
5. Etsinta Harvest in the Thar Sands   9:38
♦   The music on this album was composed and arranged by Guranfoe.
GURANFOE:
♦   James Burns — electric guitars, acoustic guitars
♦   Ollie Snell — electric guitars, acoustic guitars, lap steel guitar
♦   Robin G. Breeze — bass guitar, piano, Hammond T~202 organ, Gem Sprinter 49 B synthesizer
♦   Joe Burns — drums, percussion, piano, Gem Sprinter 49 B synthesizer
ADDITIONAL MUSICIANS:
♦   Rob Milne — flute, clarinet
♦   David Boyce — recorder
♦   Calum McKemmie — violin
♦   Dan Ball — vibraphone
CREDITS:
♦   Recorded by Mikey Shaw at The Crunch Recording Studio during August-September 2018.
♦   Mixed by Mikey Shaw at The Crunch Recording Studio during October~December 2018.
♦   Mastered by Jens Petter Nilsen at Tinfoil Audio during December 2018~January 2019.
♦   Produced by Joe Burns.
♦   Art by John Hurford.
♦   Photographs by Samuel Clarke.
♦   The Crunch Recording Studio, Badersfield, England.
♦   Tinfoil Audio, Hønefoss, Norway.
Description:
♦   Sum of Erda is the debut studio album by Norwich~based Progressives Guranfoe.
♦   After years of writing, the band spent weeks in a Cold War bunker in the countryside recording and mixing the record. 
♦   Accompanied by friends playing clarinet, violin, vibraphone, flute and recorder, the resulting album is the culmination of many years spent honing the Guranfoe studio sound into something distinct and unique.
♦   CD edition.
♦   ‘In a space between rock form and jazz freedom, evoking the pastoral psychedelia of Anthem of the Sun~era Grateful Dead, while simultaneously conjuring the tricky time signatures of Gentle Giant.’