Halsey — „If I Can’t Have Love, I Want Power“ (Aug. 27, 2021)

USA FLAG                                                                       Halsey — „If I Can’t Have Love, I Want Power“ (Aug. 27, 2021)
•⊆⊇•  Halsey je vděčná za to, že v 17 letech utrpěla poruchu předtím, než se stala slavnou. Poté, co se zpěvačka písně „Without Me“ pokusila o sebevraždu a byla přijata na 17 dní do psychiatrické léčebny, byla diagnostikována s bipolární poruchou. Její matka je také bipolární. A teď udělejme časový skok. Halsey je novém albu zcela přirozená. A zdá se, že kluci z Nine Inch Nails se s Halsey v závěsu chtějí dostat z vlastních komfortních zón. Album je ambiciózní, katarzní, sebevědomé a konfrontační. Zároveň poměrně sofistikované. Produkci obstarali Trent Reznor a Atticus Ross. Americká zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka, jejíž emotivní kombinace popových, elektronických a alternativních rockových písní se stala mezinárodním hitem. Dosavadními alby jsou Badlands (2015), Hopeless Fountain Kingdom (2017) a Manic (2020). A právě když se v roce 2019 chystala dokončit své třetí studiové album, Halsey řekla Rolling Stone, že album bude obsahovat „hip~hop, rock, country a všechno, protože je to tak manické. Je to strašně maniakální“. Teď odvážným a neočekávaným tahem se Halsey chopí své umělecké koruny ve svém tvůrčím triumfu. Spolu s producenty zabalí celoživotní emoce do tikající časové bomby úzkosti, tlumené nezaměnitelnou produkcí dua Nine Inch Nails, která obratně slouží jejím výstřelkům a umožňuje umělkyni zastínit nejen je, ale i tým slavných tváří z oběžné dráhy NIN. Přesto, když Reznor a Ross podporují tak závažnou uměleckou vizi, Halsey dělá obrovský skok vpřed v tomto opusu měnícím kurz. Je to zjevení, které konečně představuje jejich nejautentičtější reprezentaci sebe sama. Ano, Craig Jenkins má pravdu: „Album Is Perfect Alchemy.“ „If I Can’t Have Love, I Want Power“ hledá a nachází společnou řeč mezi gotickými průmyslovými králi a popovou hvězdou. Hlas Halsey překvapivě dobře vyhovuje drsnějším texturám, přítomným v těchto písních; slyšet to je bomba, jak se zbavují lesku starších alb, aby se ponořili do hloubky rockového zvuku, který jsme viděli ve skladbách jako „Experiment on Me“ ze soundtracku „Birds of Prey: Harley Quinn [The Album]“ (Atlantic Records, Feb. 7, 2020). Halsey je zde zcela přirozená, nebojí se s posluchačem sdílet hluboké a temné myšlenky, připravena uvolnit se uprostřed hluku zlověstných syntezátorů a trestajících kytar. Přenosy zvuků, které byste od ní mohli očekávat, vzhledem k přítomným hráčům — cinkavé klávesové linky, které znepokojují nepředvídatelné melodické obraty, dezorientující programování bicích, ostrá klavírní baladika — to také vypadá jako příležitost uhnout od notoricky mrazivého zvuku Nine Inch Nails. Kousavá, katarzní „You Asked for This“ začíná bubnováním připomínajícím raný Interpol a vytváří sladký shoegaze riff více v souladu s katalogem M83 než čímkoli, co tito umělci v minulosti vytvořili.Halsey ©Evan Agostini
Born: Ashley Nicolette Frangipane, September 29, 1994, Edison, New Jersey, U.S.
Location: New Jersey, NY
Album release: August 27, 2021
Record Label: Capitol / EMI Records
Duration:     42:56+4:08 = 47:04
Tracks:
01. The Tradition    3:46
02. Bells in Santa Fe   3:38
03. Easier than Lying   3:26
04. Lilith   2:47
05. Girl Is a Gun   2:27
06. You Asked for This   4:26
07. Darling   3:02
08. 1121   2:43
09. Hon   2:54
10. Whispers   3:12
11. I Am Not a Woman, I’m a God   2:56
12. The Lighthouse   4:33
13. Ya’aburnee   3:08

•  Target edition, Japanese edition and HMV edition (bonus track):
14. People Disappear Here   4:08
•  01 + 06 (written by Frangipane, Reznor, Ross and Greg Kurstin)
Musicians:
•  Halsey — vocals
•  Trent Reznor — piano (1, 2, 8, 10), programming (1~6, 8~13), sampler (1, 3, 4, 7, 13), synthesizer (1~5, 8~11), bass (3, 6, 9, 12, 13), guitar (3, 6, 9, 12), vocals (12)
•  Atticus Ross — programming (1~6, 8~13)
•  Kevin “The Bug” Martin — programming (2)
•  Pino Palladino — bass (4)
•  Karriem Riggins — drums (4)
 Jack Dangers — programming (5)
•  Dave Sitek — guitar (6)
•  Lindsey Buckingham — guitar (7)
•  Dave Grohl — drums (9)
Technical:
•  Alan Moulder — mixer (3, 5)
•  John Hanes — mix engineer (1, 2, 4, 6~13)
•  Mat Mitchell — engineer
•  Greg Kurstin — recording engineer (1), vocal producer (1, 6), vocal engineer (6)
•  John Cunningham — recording engineer (2, 3), vocal engineer (4, 5, 7~13)
•  Trent Reznor — producer, engineer
 Atticus Ross — producer, engineer
 Stephen Marcussen — mastering engineer
•  Stewart Whitmore — mastering engineer
•  Serban Ghenea — mixer (1, 2, 4, 6~13)
•  Darrell Thorp — recording engineer (9)
•  Julian Burg — vocal engineer (1, 6)
•  Brandon Buttner — vocal engineer (12)
•  Tom Herbert — assistant mixer (3, 5)

AllMusic Review by Neil Z. Yeung. Score: ★★★★½
•⊆⊇•  In a bold and unexpected move, Halsey seizes their artistic crown on the creative triumph If I Can’t Have Love, I Want Power. Teaming with Trent Reznor and Atticus Ross, they pack a lifetime of emotions into a ticking time bomb of angst buffered by the Nine Inch Nails duo’s unmistakable production, which deftly serves Halsey’s whims and allows the artist to outshine not only them, but a team of famous faces from the NIN orbit. When the project was first announced, the combination of global~pop~star~plus~industrial~wizards seemed a bit incongruous. However, they’ve succeeded in bringing out the best in each other, with Reznor and Ross setting the stage for Halsey to finally indulge in her alternative rock side, and Halsey giving the guys an excuse to flex their mainstream pop fancies. If I Can’t Have Love… isn’t simply “Halsey singing over NIN songs,” but rather a true artistic union, where familiar NIN touchstones — ominous atmospherics, minor~key piano tinkling, techno glitches, and distorted riffs — support Halsey’s visceral explorations of pregnancy, childbirth, life, and death.
•⊆⊇•  Along the way, they delve into the sacred and profane, face mortality, and reconcile vulnerability and empowerment. No strangers to the darker side of the human experience, Reznor and Ross match the self~loathing, regret, and pain coursing through Halsey’s soul with production that stirs tension, frustration, and rage. From the opening piano waltz “The Tradition” to the sparse guitar thrumming of the morbid ode to her daughter “Ya’aburnee” (an Arabic phrase meaning “You bury me,” as in “I’ll die first so I don’t have to live without you”), it’s clear that this is a purposefully un~pop version of Halsey. Delivering on the promise of the rock~leaning 2019 single “Nightmare” and the explosive collaboration with Bring Me the Horizon from the Birds of Prey soundtrack, “Experiment on Me,” Halsey launches headfirst into pop~punk (the bouncy “Honey”), industrial (the thrillingly cacophonous “Easier Than Lying”), and distorted sludge (the gothic horror showcase “The Lighthouse,” an engrossing tale featuring whispered vocals from Reznor). Additional standouts include “Girl Is a Gun,” which features neon synths and bubble~pop beats courtesy of Meat Beat Manifesto’s Jack Dangers, and “Bells in Santa Fe,” a gorgeous showcase of Halsey’s poetic lyricism, commanding vocals, and the studio sorcery of Reznor, Ross, and the Bug’s Kevin Martin. The album’s big moment lands toward the end with the enthralling showstopper “I Am Not a Woman, I’m a God,” a throbbing culmination of the core trio’s power as a sonic unit. Throughout, Halsey maintains full control of this cinematic concept album, reducing all~stars such as Lindsey Buckingham (on the “Landslide”~esque acoustic break “Darling”), Dave Grohl (“Honey”), Pino Palladino and Kerriem Riggins (on the rhythmic “Lilith”), and Dave Sitek (on the ’90s alt rock affair “You Asked for This”) to mere studio hands. With Reznor and Ross supporting such a weighty artistic vision, Halsey takes a huge leap forward with this course~changing opus, a revelation that finally presents their most authentic representation of self.
•⊆⊇•  https://www.allmusic.com/album/if-i-cant-have-love-i-want-power-mw0003554968
By Craig Jenkins:
•⊆⊇•  https://www.vulture.com/2021/08/halsey-if-i-cant-have-love-i-want-power-album-review.html
BIO: https://www.allmusic.com/artist/halsey-mn0003010517/biography
INSTA: https://www.instagram.com/iamhalsey/
FB: https://www.facebook.com/halsey
WEB: https://www.loveandpower.com/