Gwerkova Nada (2011)

 

Location: Dunajská Streda, Veľké Dvorníky ~ Bratislava, Slovakia
Album release: October 2010
Record Label: EXITAB - http://exitab.exitmusic.org/
Total Time: 29:55
Members:
Gaspi (Maria Gaspar) - vocals, programming
Zsuzsi (Zsuzsi Vermes) - guitar
Jani (Janos Ürögi) - synth, drums, programming
Gwerkova was formed in the year 2008 in Slovakia. Two girls Gaspi and Zsuzsi, who lived together in Bratislava on the adventurous Gwerkova street, decided to collect music ideas, which seemed to be totally useless for their other metal and garage - pop bands. They went through several changes and several kind of music till in the year 2010 Jani a.k.a Illl, the electronic music producer joined Gwerkova. Just because he was forced to do that. Nowadays the trio is composing weird spherical music spiced with electro,-IDM, -dunkelpop, - field recording and experimental elements.
Website: http://www.myspace.com/gwerkova
Facebook: http://www.facebook.com/#!/gwerkova
Review: 11.08. | Autor: Michaela Kučová
Atmosféra, ktorá je ľahučká, vzdušná, a predsa sa dá krájať. Dialóg gitary a beatov, v hypnotizujúcej symbióze nestrácajúcich svoju autonómnosť. A hlas, hlas nežný, prítulný a celkom nezabudnuteľný. Snaha rozložiť a analyzovať čaro trojice Gwerkova je bezpredmetná. Gaspi, Zsuzsi a Jani totiž tvoria hudbu, ktorú je najlepšie nechať hovoriť samú za seba, nezachytávať do slov a škatuliek, len sa poddať jej pôsobeniu. Ak chcete, môžeme to nazvať atmosférický ambient. No debut Nada prináša viac, je to debut celého sveta.
Z albumu cítiť čas a priestor, ktorý si kapela dopriala pri práci na piesňach. Čas, v ktorom rastie a dozrieva hudba, priestor, v ktorom rozpína svoje krídla. Vďaka nim Nada nič nechýba a nie je tam nič navyše. Album postupne graduje, od takmer osemminútovej úvodnej D-Day, až po zakončenie hravou akustickou gitarou v záverečnej Madi. Hlas sa rozlieva po albume a melódie sa valia v ozvenách, zdá sa, že najvýstižnejšie je pomenovať tento jav rozľahlá intimita. Piesne sa točia okolo večnej témy - lásky, a na počudovanie ich použitá elektronika neochladzuje, ale nežne dopĺňa a vyzdvihuje ich krehkosť. Gwerkova ponúka možnosť spomaliť, vychutnať, ponoriť sa do seba a ich album rozhodne patrí k veciam, ktoré by ste v každodennom zhone nemali zmeškať.
Znie to ako: príjemná melanchólia
Zlatý klinec: X32   Body:

Muzikus.cz homepage

19.11.2010 | Autor: Michaela Kučová |
Gwerkova: Robíme hudbu na prvý pocit
Gwerkova je projekt troch mladých ľudí z juhu Slovenska. Jeho korene siahajú do panelákovej šede bratislavského sídliska Petržalka, kde Gaspi a Zsuzsi v prenajatom byte na ulici A.I.  Gwerkovej začali tvoriť prvé spoločné pesničky. Odvtedy prešli vývojom cez folkové pesničky a pop až k dnešnému atmosférickému ambientu. Po rožšírení kapely o tretieho člena Janiho, Gwerkova vydala svoje debutové EP 6 Ears cez internetové vydavateľstvo ExitLabel. Štyri pesničky a jeden self-remix si môžete zadarmo stiahnuť.
Príbehy ich pesničiek sa odvíjajú pomaly, dávajú si načas a celkom nebadane sa svojím mäkkým hlasom dostávajú pod kožu. Nie je to hudba, ktorá ohluší, no o to intenzívnejšie vás vtiahne do hutnej atmosféry, ktorú Gwerkova svojimi šiestimi ušami počuje a šiestimi rukami podáva ďalej. 
Gwerkova je pomerne zvláštne meno, viete niečo o jeho pôvode?  Kto je A.I. Gwerková?
Gaspi: Je to ulica v Petržalke.
Zsuzsi: A.I.  Gwerková bola prekladateľkou, hoci my sme si mysleli, že bola minimálne astronautka, alebo nejaká baba, ktorá bojovala za ženské práva. V podstate je to jedno, pretože pre nás má väčší význam ako ulica, kde sme spolu bývali a tvorili.
Petržalka je zvyčajne inšpiračným zdrojom hip hopu. Čo inšpiruje vás?
Gaspi a Jani : Betón.
Zsuzsi: To čo vidíme, čo cítime, čo prežívame... a to už dávno nie v Petržalke.
Ako vznikajú  vaše pesničky, ako vyzerá váš tvorivý proces?
Zsuzsi: Z 99% má Jani už prichystaný hudobný podklad a my sa necháme inšpirovať. Väčšinou robíme improvizačky, hudbu na prvý pocit. A každý robí to svoje, Gaspi sa stará o spev, Jani má na konte zvuk a podklady, a ja gitaru.
Kto je autorom textov? Prečo ste si vybrali angličtinu?
Gaspi:  Ja píšem texty a po anglicky. Z rodinných dôvodov. Vážne.
Ako ste sa dostali k hraniu hudby?
Zsuzsi: Ja si myslím, že každý z nás má už svoju minulosť, ja s Gaspi sme skoro pred desiatimi rokmi začali spolu hrať v jednej metal hardcoreovej kapele s názvom The Amazons. A Jani pred dvoma rokmi začal pracovať  s hudobným hardwareom.
Ako by ste opísali svoju hudbu niekomu, kto vás ešte nikdy nepočul?
Jani: Vynechajme disco a pop… a všetko ostatné môže byť.
Gaspi:  Space echo.
Zsuzsi:  Plus pivnica hardware.
Vaša kapela prešla viacerými žánrovými zmenami, pôsobili ste aj ako dievčenské duo, ako vy vnímate svoj vývoj?
Gaspi a Zsuzsi: Už máme k dispozícii šesť uší. Tvorba pesničiek sa stala príchodom Janiho výrazne rýchlejšou ako predtým. Teraz sme však  viac závislí na elektronike. Jani nám otvoril dvere do doteraz nepoznaných priestorov hudby.
Zsuzsi: Jani je podobná povaha v hudbe ako my. Proste sa nesere a vďaka tomu si rozumieme.
Kapely, ktoré väčšinovo tvoria osoby ženského pohlavia sú pomerne vzácne. Ako vnímate, že je v našich končinách tak málo dievčenských kapiel, ale každý druhý chlapec má v ruke gitaru?
Zsuzsi: Žeby to bola ešte stále tendencia? Podľa mňa v dnešnom svete si už každý môže robiť to, čo chce. Možno, že baby sa zaujímajú o iné veci, ale možné je aj to, že nemajú odvahu chytiť si do ruky gitaru alebo hocijaký iný inštrument, postaviť sa pred obecenstvo a zahrať si vlastné pesničky. Neviem, inak mi nevadí, že je viac chlapov na scéne. Hudba pre mňa je nezávislá od pohlavia.
Gaspi: Podľa mňa ich je na scéne dosť.
Okrem Gwerkovej pôsobíte aj v iných projektoch. Čo viedlo k potrebe venovať sa ďalšej kapele?
Gaspi: Nič ma neviedlo, to proste prišlo samé.
Jani: Ja som v podstate dostal ponuku od Gaspi a Zsuzsi a nemohol som na to povedať nie. Prinútili ma! Nemal som na výber.
Zsuzsi: Pre mňa to nie je potreba ako taká. Hudba je spôsob vyjadrovania sa. Proste niečo, čo je v tebe. A nemusí to byť len jeden jediný štýl, práve naopak. Mne ide o to, aby som sa mohla lepšie poznať, to svoje vnútorné ja, a spolupracovať s ľuďmi, ktorých mám rada.
Práve vám vyšlo debutové EP, čo pre vás znamená?
Zsuzsi:  Je to jedna stopa o našom poslednom období, pesničky o tom, čo sa s nami stalo, ako sme sa cítili v tom momente, keď sme ich napísali.
Gaspi: Je to naše dieťa, s dvoma matkami a s jedným otcom.
Jani: Milujeme ho! EP je len štartovačkou albumu, na čo sa chystáme práve teraz. A chceli sme sa ním aj trochu zviditeľniť a pozdraviť sa.
Myslíte si, že je v dnešnej downloadovej dobe dôležité vydávať albumy, CD-čka, platne? Aká forma dodávania hudby poslucháčom je vám najbližšia?
Jani: Jednoznačne analógová forma dodávania hudby. Ja by som najradšej vydával na real-to-real (tape), alebo na kazete, digitálne vôbec nie.
Gaspi: Samozrejme, nie je o čom. Dúfam, že aj my dospejeme k tejto forme vydávania hudby.
Pochádzate z Dunajskej Stredy, kde klub NFG pomerne výrazne rozhýbava slovenskú kultúrnu scénu. Ako vidíte záujem o alternatívnu hudbu a kultúru v menšom meste a vôbec na Slovensku?
Jani:  Ja som z Veľkých Dvorníkov a myslím si, že o alternatívnu hudbu je tu na Slovensku stále malý záujem. Možno je to tým, že ľudia nechápu jej podstatu.
Zsuzsi:  Klubový život u nás funguje dobre, jednoznačne je o to veľký záujem, no čo sa týka alternatívnej hudby, musím súhlasiť s Janim. Mne sa tiež zdá, že toho záujmu nie je dosť.
Ako vidíte svoju budúcnosť? Prosté promo, vizionárske predpovede, zbožné  želania?
Zsuzsi: Ja vidím našu budúcnosť na deviatom prstenci Jupitera, kde v harmonickom spolunažívaní s UFO kolóniou zariaďujeme našu skúšobňu. (smiech)
Gaspi: Aj ja...
Jani: Ja nie. (smiech)Muzikus.cz homepage

 Harvest Prize in Tais Awards 2012: Gwerkova - Nada (Exitab 2010)

 

Gwerkova Nada (2011)