OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » NOMINATED / WINNERS » WINNERS 2012 » Harvest Prize 4/5 – Ladě

Ladě Kalná (2011) 

obal alba

Location: Opava, Czech Republic // Artist: Ladě
Album title:  Kalná
Kat. N°: MAM495
Release date: August 30, 2011
© + (P) 2011 Indies Scope
Genre: ROCK / ALTERNATIVE
Čert ví, co bude dál ... Těšíte se na něco, co vás „pohladí po dušičce“? Tak tahle muzika to asi nebude! I když… No, v každém případě smíchem ze židle padat nebudete. Parta sdružená okolo charismatického zpěváka a básníka Michaela Kubesy totiž nenabízí nějaké vymazlené trendy pozlátko, ale spíše syrovost životem otřískané duše.  Písně jsou něžné, syrové, plaché i sprosté a vždy opředeny originálním zvukem kytaristy Petra Uviry. Ladě svou hudbou vlastně jen podtrhují rockové písničkářství, ze kterého jde cítit blues, alternativa, ale zároveň jsou kapelou, která žánry posunuje dál a dává jim punc originality a osobitosti. Velkou předností kapely jsou také jejich živá vystoupení - ať už elektrická nebo akustická - zanechávající velmi pronikavý  a intenzivní dojem.

"... víte, dnes už je zřejmě jisté, že život lidí, jako celek, je obrovský nenapravitelný chaos bez jediného, v pravdě sdíleného, společného pravidla. Člověk tomu však nechce a nesmí uvěřit! ... poezie je způsob, jak tento nebetyčný, svíravý bordel přetavit do okouzlující, malebné vnitřní podoby." (Michael Kubesa 12. 5. 2007)

Podtitul kapely - „neurvalý šanson“ vystihuje tentokrát jen částečně to, co vás čeká při poslechu tohoto mimořádného alba - Kalná. Velmi pomalý rozjezd úvodní písně, který se zařezává jako žiletka, vás pomalu připraví na dalších jedenáct skladeb - příběhů, které jsou svou syrovostí a nekompromisností trochu jako život vražený jehlou pod nehet. Opravdu zážitek. Vše ještě navíc umocňuje a významově rozšiřuje sugestivní booklet s fotkami k jednotlivým písním.

Michael Kubesa o desce Kalná:
 “Uhrančivé kontrasty, to je to, co je snad slyšet na desce Kalná především. Něha, sprostota, luční kvítí, roztažená stehna, zmatek, řád, úzkost a naděje.
Roztančené kaly (odtud název KALNÁ) našeho společného NEVĚDOMÍ se hrnou ze všech stran a kupodivu nevyvolávají úzkost, jen nová uvědomění a z nich plynoucí pozměněné naděje. Lůzři zde prožívají bohaté, bizarní příběhy plné tajemství a na konci vám mohou připadat krásnější než celá rota polovyrobených top modelek.“


Jisté je jen jedno – třetí album kapely Ladě je v pravém slova smyslu extrémní. Mrazí při něm v zádech a slzí při něm oči. Je vyhrocené, je vysekané z dřeně nocí a dnů a je čímsi strašlivě nabité. Je to samet i rašple, výlet do vesmíru v rezavé konzervě, pohádka vyprávěná v obludáriu i kouzelník, který vytáhne z klobouku něco jiného než králíka. Není to lepkavá limonáda ani urputný zápas, a samozřejmě ani nic mezi tím. Pokud máte rádi procházky naboso po ostří nože pod oblohou plnou hvězd, je to dobrá volba.

Více informací: http://www.indies.eu/alba/918/kalna/
Ukázky ze všech skladeb
Celé skladby zdarma: 2.) Česká a 7.) Tvář studu
Fotogalerie: http://www.indies.eu/umelci/501/lade/fotogalerie/
Křty alba Kalná:
10. 9. 2011 – Praha –Jazz Dock
14. 9. 2011 – Brno – Stará Pekárna
16. 9.  a 17. 9. 2011 – Opava – Jazz Café Club Evžen
Website: www.lade.cz
Biografie:
Kapela Ladě vznikla v roce 2005 rozšířením „melancholického punkového dua“ Červeným Vrchem. Duo ve složení Kubesa/Uvira vydalo v roce 2002 debutové album a postupně začalo hrát v klubech buď jako tandem, nebo v triu s hostujícím Markem Steyerem – trubka (Lesní Zvěř).
Po krátké pauze natočila skupina – už pod názvem Ladě, album KUB59, kde autorskou dvojici Kubesa/Uvira citlivě doplnili Patrik Benek – bicí (Gizd Q, Missing Base…) a Jiří Pater – baskytara (Expedice Apalucha). CD vyšlo v roce 2006, produkce se ujal zkušený Patrik Benek a ve spolupráci s několika zajímavými hosty vznikla velmi příjemná a pestrá kolekce čtrnácti písní.
Ladě, velmi často doplnění o perkusistu Víťu Halšku (David Koller Band, Krucipüsk…) koncertují jak v klubech, tak na festivalech a kolem kapely se podařilo vytvořit publikum, pro které je večer ve znamení „dark blues“, „freak blues“, nebo třeba „neurvalého šansonu“ vždy silným zážitkem.
Skupina také poměrně často hraje v akustičtější podobě spolu s vynikajícím basistou Jarynem Jankem (Med, Seven Days…) na kontrabas a Víťou Halškou na cajon a perkuse. Ani v této formě písničky Ladě neztrácejí nic na své syrovosti a autentičnosti.
Co znamená Ladě?
"Je to osudová žena, s níž žít je nesnesitelné a opustit ji smrtelné. Aby člověk oslabil tuto neřešitelnou svíravost, zpívá jí své písně. Proto třetí pád…"

Ladě:
Michael Kubesa: zpěv
Petr Uvira: kytary, zpěv, klávesy, ambient zvuky, ruchy
Jiří Pater: baskytara
Patrik Benek: bicí, zpěv, tleskání, bouchání
furt, či často:
Víťa Halška - perkuse
Jaryn Janek - kontrabas ///////  
Facebook: http://www.facebook.com/pages/Lad%C4%9B/146777392034435?ref=ts&sk=wall

foto

foto

foto

Harvest Prize in Tais Awards 2012: Ladě - Kalná (Indies Scope 2011)

Indies Scope

Ladě Kalná (2011) 


NEWS

16.8.2019

Mansionair

16.8.2019

Floating Action

16.8.2019

Madison Cunningham

15.8.2019

Blanck Mass

15.8.2019

Jimmy Barnes

15.8.2019

Black To Comm

archiv

ALBUM COVERS X.

Finn Andrews — One Piece at a Time (March 22, 2019)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540