Jake Blount — Spider Tales (May 29, 2020)USA FLAG                                      Jake Blount — Spider Tales

≡♦   Jake Blount je oceněný banjista, houslista, zpěvák a učenec. Studoval u moderních mistrů staré hudby, včetně Bruce Molského, Judy Hyman (Horse Flies), Rhiannon Giddens a Hubby Jenkins (od vítězné Carolina Chocolate Drops/GRAMMY a Tais Awards 2012). Přestože ovládá několik starodávných stylů, specializuje se na hudbu černošských a domorodých amerických komunit. 

JAKE BLOUNT(Příběhy pavouků):

≡♦   Příběhy Anansiho pavouka, podvodníka, který přebývá v meziprostorech mezi lidovým folklórem a náboženstvím Akanů. Anansi je nejznámější pro svůj vtip a moudrost — a pro svou schopnost je ozbrojit proti utlačovatelům silnějším než on sám. Spider Tales přežil Middle Passage a setrval mezi zotročenými Afričany a jejich potomky v amerických koloniích po staletí. Vyprávění Spider Tales bylo (a není) jen zábavou, ale aktem kulturní vzpoury. Jejich přírodní význam pochází z mysli pozůstatků našich předků, kteří v nás jakoby žijí: jejich ukradené potomstvo. Kusy zde obsažené jsou samy o sobě Spider Tales, rozdávány převážně mezi stejnými lidmi, stejnými způsoby a ze stejných důvodů. Ačkoli forma je jiná, funkce je stejná. V tomto novém desetiletí budeme čelit stupňujícím se vzorům násilí a ekologickým krizím, které ohrožují přežití našeho druhu. Musíme si uvědomit, že nejsme první, kdo se obává ztráty našich blízkých, výmazu našeho dědictví nebo zničení toho, co jsme udělali. Buďte účastníky slov a děl předků, kteří pociťovali stejný zármutek, bezmocnost a zuřivost — a ať už tyto emoce vyhrkli v slzách nebo je sami přijali, našli sílu přežít. Můžeme v sobě najít to, co je potřeba.
≡♦   Instant classic reinstates folk’s black, queer roots.

Untangler of gnarly roots ... Jake Blount. © 2020 Photograph Michelle LotkerJake Blount, Feb. 2020

JAKE BLOUNT, Providence, Rhode Island

Instant classic reinstates folk’s black, queer roots.

Location: Providence, Rhode Island
Album release: May 29, 2020
Record Label: Free Dirt Records
Duration:     45:56
Tracks:
01. Goodbye, Honey, You Call That Gone  2:11 
02. Roustabout   2:45 
03. Where Did You Sleep Last Night   3:57 
04. Old~Timey Grey Eagle   2:40 
05. Move Daniel   5:04 
06. Blackbird Says to the Crow   2:25 
07. Brown Skin Baby   4:17 
08. English Chicken   3:45 
09. Rocky Road to Dublin   4:04 
10. The Angels Done Bowed Down   2:06 
11. Beyond this Wall   3:26 
12. Boll Weevil   3:02 
13. Done Gone   2:29 
14. Mad Mama’s Blues   3:41
Credits:
≡  Featuring Tatiana Hargreaves, Nic Gareiss, Rachel Eddy and Haselden Ciaccio
≡  Produced by Jeff Claus & Judy Hyman
≡  Recorded at Studio 808a
≡  Engineered by Joseph DeJarnette
≡  Mastered by Mike Monseur
≡  Art by Abbey Pechman, referencing a photograph by Margot Schulman
≡  „Beyond This Wall“ by Judy Hyman (BMI), Left Ear Music (BMI)
≡  „Mad Mama’s Blues“ arranged by Jake Blount (ASCAP) and Cameron DeWhitt (ASCAP), published by Rusting Earth Music (ASCAP)
≡  All other songs arranged by Jake Blount (ASCAP), published by Rusting Earth Music (ASCAP)
PRESS:
≡♦   „Spider Tales is an instant classic.“ — The Guardian
≡♦   „What a wonderful, vivid, slightly roguish, and quite powerful collection it is.“ — NPR’s „All Songs Considered“
≡♦   Featured as Bandcamp’s „Album of the Day“ on 5/29Jake Blount — Spider Tales (May 29, 2020)

Jake Blount, February 2020

This debut album uses limber banjo and fiddle to delve into subversive stories of violence and survival.

Review
Jude Rogers ⌊ 25 May 2020 10.51 BST ⌋ Score: ★★★★★
♦ℜ♥    Jake Blount is a brilliant banjoist, fiddle player and singer based in Rhode Island in the US, his fingering thrilling and pacy, his voice charismatic and limber. His debut album arrives with a clear objective running through Blount’s choices of songs: to unknot the gnarly roots of where they come from, and the emotional stories they tell.
♦ℜ♥    This mission is driven by Blount’s research into music that was wrenched from America’s black and indigenous cultures. He is also a LGBTQ activist, committed to putting queer identities back into these narratives (his band is also comprised of mostly queer musicians). Spider Tales’ title refers to a west African folkloric figure, Anansi, a rebellious spirit that has persisted in its people, despite its oppressors’ attempts to smother it.
♦ℜ♥    With this in mind, Blount’s delivery sounds fittingly glorious, celebratory and contemporary. An instrumental from Mississippi banjoist Lucius Smith, Goodbye, Honey, You Call That Gone, kicks things off, the feet of Nic Gareiss providing percussion that sounds, perversely, ripe for sampling on a rap record. Move, Daniel has a similarly delicious rhythmic drive, which suits the theme of a song originally sung by the Gullah Geechee people of the southern east coast (they used it to encourage one of their group to steal meat from their enslavers).
♦ℜ♥    Starker themes also emerge. On a languorous cover of Violet Mills’ vaudevillian Mad Mama’s Blues, blood is “running down the streets”. On the gorgeous, little~known The Angels Done Bowed Down, the sight of a hanging Jesus suggests other lynchings. Blount also covers Lead Belly’s Where Did You Sleep Last Night with an arresting new power, twisting the gender of its subject, and making it a song about homelessness. Direct, accessible and thought~provoking throughout, fans of Americana, Gillian Welch, the blues and alternative music will also find inspiration here. Spider Tales is an instant classic.
≡♦  https://www.theguardian.com/

Also:
by Mike Davies 27 May, 2020
≡♦  https://www.folkradio.co.uk/2020/05/jake-blount-spider-tales/
Jacob Uitti, March 24, 2020
≡♦  https://americansongwriter.com/jake-blount-discusses-makes-inspired-black-roots-music/
Bandcamp: https://jakeblountmusic.bandcamp.com/album/spider-tales
Website: https://jakeblount.com/
FB: https://www.facebook.com/notjacobnotblunt/
Instagram: https://www.instagram.com/jake.m.blount/
Twitter: https://twitter.com/forked_queer