OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » GREAT BOOK TAIS AWARDS » Jarret — Soulásky a samolásky
Jarret — Soulásky a samolásky  (Oct 18, 2016)

Jarret — Soulásky a samolásky  (Oct 18, 2016)

          Jarret — Soulásky a samolásky (Oct 18, 2016)  Jarret — Soulásky a samolásky (Oct 18, 2016)•   O co jde... ...příští rok budeme slavit 25 leté výročí kapely a tak jsme si řekli, že by bylo hezké vstoupit do nového roku s čerstvým, již pátým, studiovým albem...tak se zrodily “Soulásky & Samolásky”.
•   Prvních pár týdnů v červenci jsme se dobrovolně nechali zavřít do kobky nahrávacího studia a vytvořili album, které je snad žánrově ještě hůře definovatelné, než jeho předchůdci. A abychom to zas tolik nepřekombinovali, bděli nad náma mistři zvuku a režiséři Petr Binder a Lukáš Martínek, kteří nehleděli na naše zpocené tváře a vydolovali z nás maximum.
•   Aby byl zvuk doveden k dokonalosti, použili jsme snad na každou písničku jiný bicí (bubeník se cítil jak v nebi), pečlivě přebírali každej mikrofon, několikrát naladili klavír, použili asi tisíc kytar (z toho jedna růžová!) a pozvali si výbornýho saxofonistu Honzu Provazníka a akordeonistu Tomáše Křemenáka (pokud znáte Zaklínače od A. Sapkowského, tak přesně tak vypadal! Jen místo meče na zádech akordeon).
•   “Soulásky & Samolásky” jsou také prvním albem, kde se neopíráme o tvorbu Bohouše Vašáka, našeho dvorního skladatele. Zazní tak písně spřátelených muzikantů, kteří kapele v posledních 25 letech zůstávali nablízku: Ivan Jecha, Michal Krtička, Jan Skácel, Pavel Havlík, Jakub Noha, Martin Kadlec a naše nejmilejší zpěvačka Hanka Skřivánková.Location: Liberec, CZE
Genres: Folk~Rock, Music, Singer/Songwriter
Album release: Oct 18, 2016
Recording: Studio Svárov, Lukáš Martínek
Record Label: Indies Scope
Duration:     40:45
Tracks:
01 Prohrávám     3:41   
02 K čertu     3:29  
03 Připomínáš déšť     4:17   
04 Vlak poslední     5:33   
05 Andělé     2:29   
06 Zavři teď oči     2:36   
07 Sexy nimrod     3:18   
08 Stokilová dáma     4:28   
09 Ulice půlnoční     3:30   
10 Queen a Jack     4:09   
11 Song lodního kuchaře     3:15
Personnel:
•   Hanka Skřivánková — vocal, synth, percussion
•   Michal Kadlec — guitar, vocal
•   Marek Štulír — bass, novocal
•   Daniel Hutař — keyboards, provocal
•   Tomáš Piala — drumsO ALBU
•   Chytré, ale zároveň chytlavé písně podpořené skvělými vokály řadí kapelu mezi špičku naší folk rockové scény. Jarret  se i na nové nahrávce prezentuje nápaditými texty, živým projevem a muzikantskou vytříbeností.  Producent Peter Binder dokazal tyto atributy vyvážit a na pátém studiovém albu s hravým a všeříkajícím názvem Soulásky & Samolásky, a podpořit punc vyjímečnosti Jarretu v současném folkrocku.
•   Nové album liberecké folkrockové stálice může znamenat také začátek nové etapy kapely. Soulásky & Samolásky jsou totiž prvním albem, kde se Jarret neopírá o tvorbu svého dvorního autora Bohouše Vašáka. Zakládající člen Jarretu, Marek Štulír, podhaluje motto nové nahrávky. „Když jsme připravili písně co budeme nahrávat, tak se nám vybavila slova jednoho nejmenovaného klasika a bylo jasné, že to je motto naší nové desky — Znám jen tři druhy písní. Jak on ji má rád, ale ona ho nechce. Ona ho má ráda, ale on ji nechce. Anebo o pití.“ ♦   Právě tento citát si při poslechu Soulásek & Samolásek můžete vybavit mnohokrát. Niterné zpovědi o samotě a stesku, o nešťastných láskách, či o šťastných láskách s nešťastným koncem, tvoří podstatnou obsahovou část nového alba (a jedna skladba o pití zazní rovněž). Jarret však i tuto tématiku dokáže ve svých písních podat až s ironickou syrovostí a jindy zase s nadhledem a lehkostí, a tak při poslechu alba nevzniká tísnivá atmosféra. Baladu střídá reggae, po blues přijde rock a prostor dostane i disko. Fúze mezi žánry, to je další z tradičních poznávacích znaků skupiny Jarret. Stejně jako předchozí alba „Za Hrany“ a „Vztahem zapni“ jsou také Soulásky & Samolásky i přes žánrový crossover velmi konzistentní a Jarret zde zůstává Jarretem.
•   Autorsky je album tvořeno písněmi spřátelených muzikantů, kteří kapele v posledních dvaceti letech zůstávali nablízku. Nová svoboda dala autorskou příležitost i Hance Skřivánkové, která svou písní Sexynimrod rozčeřila hegemonii mužského úhlu pohledu na albu. Břitce úsměvný text o stárnoucím milovníkovi mnohé muže vyděsí hned dvakrát. Poprvé se leknou, zda ta píseň není právě o nich, a podruhé, jestli to nedej bože není pravda.  Na albu dále zazní bluesovými kluby vonící písně z autorské dílny pánu Ivana Jechy a Michala Krtičky (Poslední vlak, Stokilová dáma, Ulice).
•   Podruhé Jarret sáhnul také do sbírek poezie Jana Skácela, aby z nich vybral nádhernou báseň Andělé.
•   Dvě rozverné písně od Pavla Havlíka rozjasňují album a vytrhávají možná i Jarret samotný z představy o milé a ukázněné kapele. (Ve sklepě, Song lodního kuchaře) a Jakub Noha dodává svými texty i takto mnohovrstevnaté kapele nový rozměr a hudba nutí Jarrety k dalšímu žánrovému úkroku. (Queen & Jack, Připomínáš déšť) Asi nejblíže dosavadní „jarretí tvorbě“ tak zůstávají písně Martina Kadlece, které dávají prostor především Hance Skřivánkové, jejíž zpěv oběma skladbám (K čertu, Prohrávám) dominuje.
•   Po zvukové stránce snese nové album Jarretu znovu ta nepřísnější srovnání a to i přesto, že se studiová úprava nijak výrazně neliší od živé produkce kapely. Přístup hudebního režiséra Petera Bindera ještě více umocňuje osobitý projev kapely. Vzniká tak dynamické album, kde se hudebníci nebojí tichých a intimních momentů, stejně jako intenzivní syrovosti a gradace. Hutná rytmická sekce bubeníka Tomáše Pialy a basáka Marka Štulíra, party elektrických i akustických kytar Michala Kadlece a klavír Daniela Hutaře, vytváří pevný piedestal pro nádherný hlas Hanky Skřivánkové. Hravost Jarretu je pak patrná v nepatrných J hudebních detailech, ať už to je drobná rytmika či neotřelé zvuky. V roli hostů Jarretům pomáhají oba režiséři — Peter Binder a Lukáš Martínek, stálý host skupiny, hráč na dechové nástroje Jan Provazník alias Mr. Ropeman,  a na tahací harmoniku Tomáš Křemenák
•   Soulásky & Samolásky jsou určitě jiné, než předchozí alba skupiny Jarret. Kapela definitivně vyrostla z teenagerovských let a její náhled na výběr písní i přístup k hudbě se posunul. Všechno má svůj pohyb a vývoj. Nové album skupiny Jarret je toho jasným důkazem.
Alba:
•   Hic non sunt leones (1997)
•   O tom co se možná stalo (2000)
•   Unikat (2002)
•   Vztahem zapni! (2006)
•   Jarret sobě (2008)
•   Za hrany (2011)
•   Soulásky a samolásky (2016)
Website: http://www.jarret.cz/
Bandzone: http://bandzone.cz/jarret
Facebook: https://www.facebook.com/Jarret-230398041344/
■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■(←→)■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jarret — Soulásky a samolásky  (Oct 18, 2016)

NEWS

18.1.2018

Julie Erikssen

17.1.2018

Cocteau Twins

17.1.2018

Cameron Blake

16.1.2018

David Byrne

15.1.2018

Mathias Bressan

15.1.2018

White Room

15.1.2018

Camila Cabello

14.1.2018

Bedouine

14.1.2018

Nicholas Krgovich

14.1.2018

Stillwave

archiv

ALBUM COVERS IX.

Stereophonics — Scream Above The Sounds (Deluxe Edition)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540