Jenny Lewis — On the Line (March 22, 2019)

USA FLAG                                                                                    Jenny Lewis — On the Line (March 22, 2019)  Jenny Lewis — On the Line (March 22, 2019)ζ≡•   Indie~rock star dodává kalifornskému lesku melancholii a nostalgii. Chytré, pyšně si vykračující album velkého talentu. Ex~hlava Rilo Kiley a sólová singer~songwriterka, jejíž folkové, country a rockové inspirace připomínají Emmylou Harris.
ζ≡•   Po pěti letech od předešlého alba „The Voyager“ (July 29, 2014) existuje v této kolekci soudržnost, která se vrací k jejímu sólovému debutu. Stejně jako se „Rabbit Fur Coat“ (Jan. 24, 2006) volně soustředilo na její choulostivý vztah s matkou, „On the Line“ zčásti dokumentuje usmíření v pozdním životě mezi nimi krátce před její smrtí.
ζ≡•   „...ale moje máma mě nikdy nevarovala před mým ničivým apetitem.“ — Jenny Lewis
ζ≡•   „Jen to napíšu a pak se pokusím představit si něco, co je soudržné, zábavné nebo evokující. Později pak snad přijdu na to, co to všechno znamená.“ — Jenny Lewis
ζ≡•   „Věřím, že člověk nikdy nemůže opustit domov,“ napsala Maya Angelou v Dopisu mé dceři; „Věřím, že člověk nese stíny, sny, strachy a draky domova pod kůží, v extrémních koutcích očí a případně v chrupavce ušního lalůčku.“
ζ≡•   V „Red Bull and Hennessy“, první skladbě, která byla odhalena, je ohromující punc country~rockového klavíru s mlhavou nostalgií zkreslené instrumentace a vokálů,  připomínající Kate Bush. Tato nostalgie pokračuje v závěrečné skladbě alba, v harmonii a syntezátory osmdesátých let nabité „Rabbit Hole“. To je výhodné. Zde Lewis dělá to, co umí nejlépe: dodává Hollywoodu další jiskru, slunnému kalifornskému lesku melancholii a nostalgii se svým dosud nejbujněji zorganizovaným albem. I když zpívá „Ztratila jsem své mládí“, činí tak sladkým hlasem s bezstarostným popěvkem „doo doo doo doo doo doos“ a tempem, které je tak optimistické, že maskuje sentiment. Je to hořkosladký smutek z její minulosti.
ζ≡•   Některá slova se na první pohled můžou zdát pomstychtivá. Pomocí „On the Line“ vysílá svou vnitřní Darlene Love a varuje svého bývalého, aby si to dvakrát rozmyslel, „než ji pustí pod svetr.“ Toto gesto podtrhuje význam slova „On the Line“ jako klíčového bodu nové kapitoly pro Jenny Lewis. Zatímco předtím byla její hudba nádhernou šifrou, nyní se zahřála na tu možnost, že když je osobní, současně může být poetická. Hlas Jenny má novou sílu — dosahuje nesčetných výšek, když se pohybuje od šeptaného falsetta k silnému volání jako z polnice — což lze vzhledem k tématu, které je právě k dispozici, jen těžko odmítnout jako pouhou náhodu. Možná je to způsobeno tím, že Lewis nahrála své album živě v posvátných sálech hollywoodských studií Capitol Studios, čímž se vyhnula své běžné praxi přidávání vokálů později. Možná by to mohlo být přičítáno času, který si Lewis dopřála k úpravém této desky. 
ζ≡•   Moderní průmysl není vždy trpělivým tvorem, ale Jenny upřednostnila tvůrčí proces a hned je to vidět. Ať už jsou odpovědi jakékoli, konečný výsledek na displeji „On the Line“ — od temného valčíku „Do Si Do“ až po vlnu smyčců při vyvrcholení „Taffy“ — je nový vrcholný vodoznak pro muzikantku, která předtím nikdy nebyla ochotna se nechat víc vyždímat, aby ze sebe dostala to nejlepší. Pomáhá jí prostřednictvím tohoto svým způsobem sebeexorcismu hvězdná sbírka hudebníků, včetně Ringa Starra, Jima Keltnera, stejně jako klávesáka Heartbreakers (Benmont Tench) a uznávaného producenta (Don Was) na basu. Bylo by škoda utratit více než větu pro Ryana Adamse, který se na produkci alba podílel minimálně a v tuto chvíli má zodpovídat mnohem vážnějším záležitostem. Příspěvky od Becka v produkční roli a mixu Shawna Everetta mají mnohem znatelnější dopad.Jenny Lewis at home in Los Angeles, in January.
Born: January 8, 1976, Las Vegas, Nevada, U.S.
Location: San Fernando Valley, California, U.S.
Recording Location:
Capitol Studios
Neptune Valley Studio
Album release: March 22, 2019
Record Label: Warner Bros.
Duration:     47:15
Tracks:
01. Heads Gonna Roll   5:13    
02. Wasted Youth   4:13    
03. Red Bull & Hennessy   4:49    
04. Hollywood Lawn   4:35    
05. Do Si Do   3:54    
06. Dogwood   4:29    
07. Party Clown   4:09    
08. Little White Dove   4:49    
09. Taffy   4:28    
10. On the Line   3:49    
11. Rabbit Hole   2:47
Credits:
ζ≡•   Ryan Adams    Guitar, Piano, Producer
ζ≡•   Beatriz Artola    Engineer
ζ≡•   Dylan Day    Guitar
ζ≡•   Autumn de Wilde    Photography
ζ≡•   Shawn Everett    Additional Production, Mixing, Producer
ζ≡•   Jason Falkner    Bass, Guitar
ζ≡•   Jeff Fitzpatrick    Engineer
ζ≡•   David Greenbaum    Engineer, Percussion, Synthesizer
ζ≡•   Beck Hansen    Keyboards, Organ, Piano, Producer, Synthesizer, Vocals (Background)
ζ≡•   Smokey Hormel    Guitar
ζ≡•   Christian Hutson    Vocals (Background)
ζ≡•   Jim Keltner    Drums
ζ≡•   Jenny Lewis    Artwork, Composer, Design, Guitar, Layout, Piano, Producer, Vocals
ζ≡•   Randy Merrill    Mastering
ζ≡•   The Section Quartet    Strings
ζ≡•   Ringo Starr    Drums
ζ≡•   Charlie Stavish    Engineer
ζ≡•   Benmont Tench    Hammond B3, Mellotron, Piano, Vox Continental
ζ≡•   Darrell Thorp    Engineer
ζ≡•   Stephen Walker    Artwork, Design, Layout
ζ≡•   Don Was    Bass
ζ≡•   Todd Wisenbaker    Guitar
Chart (2019):
Irish Albums (IRMA)   #59
Scottish Albums (OCC)   #11
UK Albums (OCC)   #27
US Billboard 200   #34
US Top Alternative Albums (Billboard)   #2
US Top Rock Albums (Billboard)   #4Jenny Lewis 2014, The VoyagerAllMusic Review by Stephen Thomas Erlewine; Score: ★★★★ 
Consider On the Line as the companion to its predecessor The Voyager. It’s not simply that the cover art invites such comparisons. Jenny Lewis once again works with producer Ryan Adams for a good chunk of the album, reuniting with a number of familiar players on the SoCal circuit, such as keyboardist Benmont Tench and Beck, while finding room for cameos from Ringo Starr, Don Was, and Jim Keltner. It’s a high~end set of professional players, a supporting cast that lends On the Line the feeling of a low~key Hollywood jam session: everybody is in place, doing their best to make the star shine. The Voyager had a similar aesthetic but a different vibe. On that 2014 album, Adams created a stylized retro-fantasia that evoked the forgotten corners of early~‘80s AOR — a sound that suited a suite of songs that suggested Lewis pulled herself together.
On the Line doesn’t sound nearly as coherent. Produced in part by Adams and Shawn Everett, On the Line feels as if it’s slowly falling apart, a collection that marches slowly but not particularly steadily. Credit its coherence to all the old pros, including Lewis herself, whose singing is strong and nuanced throughout the record, her exacting phrasing underscoring how her songs dodge autobiography; this isn’t confession, it’s performance. All the sonic elements are in place, so it’s slightly disappointing that the songs aren’t as vivid as the album’s deliberately hazy vibe. At times, Lewis’ lyrics are a little too precise, while her melodies ramble — a pair of excesses that make the sharper tunes pop, whether they’re soft (“Taffy”) or bright (“Red Bull & Hennessey,” the neo~girl group title track). When these moments arrive, they’re powerful enough to give the rest of the record momentum, yet it’s an album where the particulars dissipate after its conclusion, leaving behind pleasant thoughts but no distinct memories. (Stephen Thomas Erlewine)
https://www.allmusic.com/album/on-the-line-mw0003243752
Elisa Bray ⌊25 March 2019 08:13⌋ Score: ★★★★ 
https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/music/reviews/jenny-lewis-review-line-album-release-date-tracklist-ryan-adams-a8833271.html
Zack Ruskin, Mar 22, 2019 8:17am PT:
https://variety.com/2019/music/reviews/jenny-lewis-on-the-line-album-review-1203168942/
Website: https://www.jennylewis.com/
FB: https://www.facebook.com/JennyLewis/
Twitter: https://twitter.com/jennylewis