Korben Dallas Stredovek

Korben Dallas — Stredovek (March 9th, 2017)

              Korben Dallas — Stredovek (March 9th, 2017)  Korben Dallas — Stredovek (March 9th, 2017)
Location: Bratislava, Slovakia
Album release: 9. marec 2017
Record Label: Slnko Records
Duration:     42:07
Tracks:
01. Tvrdý     3:50
02. Vietor     4:26
03. Oranžová     2:28
04. Nič sa nepýtaj     4:53
05. Ako para     5:20
06. Vzdať sa     4:47
07. 95     3:19
08. Prepáč     2:14
09. Múry     3:37
10. Stromy     3:27
11. Ona     3:46
Personnel:
Korben Dallas sú:
►   Juraj Benetin — spev, gitara
►   Lukáš Fila — basgitara
►   Ozo Guttler — bicie nástroje
Description:
►   Piaty album skupiny Korben Dallas. Po orchestrálnom Kam ideme sa kapela vracia ku svojej tradičnej zostave. Nahrávka je charakteristická svojou pestrosťou, medzi prizvaných hostí patrí tentokrát okrem takmer~člena Ľuboslava Petrušku aj klávesák Miloš Brunclík. Textom na album prispela spisovateľka a novinárka Jana Shemesh.
About:
►   Bratislavská kapela Korben Dallas vznikla v roku 2010. Jej debutový album Pekné cesty (2011), ktorý vznikol ako živá nahrávka z koncertu, bol nominovaný na Radio_Head Awards v kategórii album roka — cena kritikov.
►   Výraznejšie sa kapela presadila s druhým albumom Karnevalová vrana, ktorý vyšiel v roku 2013 vo vydavateľstve Slnko Records. Karnevalová vrana sa dostala na prvú priečku v albumovom rebríčku slovenskej verzie iTunes aj Spotify, a na Radio_Head Awards 2013 získali Korben Dallas ceny za najlepší album, singel (Otec) a najlepšiu koncertnú kapelu. V roku 2014 skupina vydala tretí album Banská Bystrica, najnovším albumom je Stredovek (2017).
►   Korben Dallas radi spolupracujú aj s inými hudobníkmi a skupinami. V relácii Rádia_FM sa predstavili so špeciálnym hosťom Andrejom Šebanom. V Česku aj na Slovensku odohrali sériu spoločných koncertov s kapelou Zrní, s Janou Kirschner nahrali duet Spolu. Na festivale Viva Musica! a neskôr aj na festivale Pohoda sa predstavili v sprievode symfonického orchestra. Projekt Korben Dallas Symphony bol zaznamenaný aj na albume Kam ideme (2015), na ktorom v skladbe Sen hosťuje aj Aneta Langerová. Kapela si zahrala na mnohých popredných slovenských a českých festivaloch, ako sú Pohoda, Colours of Ostrava, Rock for People alebo Grape.
Discography:
►   Pekné cesty (2011, Hevhetia)
►   Karnevalová vrana (2013, Slnko records)
►   Banská Bystrica (2014, Slnko records)
►   Kam ideme (2015, Slnko records)
►   Stredovek (2017, Slnko records)
Spolupráce:
►   na album coverov Davida Kollera David Koller & Friends (2016) nahrali pieseň „Chci zas v tobě spát“.
Review
Marek Danko, 14.03.2017
►   Sledovať evolúciu kapely Korben Dallas má isté čaro. Novinka Stredovek zachytáva formáciu vo fáze prirodzene vyplývajúcej z jej minulosti. Neoficiálne potvrdzuje prerod muzikantov v zrelých mužov so starosťami, nádejami i trpkými úsmevmi. Hudba a ich názory však nenesú známky vyčerpania, naopak sú plné prekvapení, dôvtipu a čerstvých nápadov.
►   Od vydania Banskej Bystrice (2014) pretieklo Hronom veľa kubíkov vody na to, aby Korben Dallas vkročili do rovnakej rieky. Ich súčasný výraz, poučený i spoluprácou s orchestrom, je orientovaný pokojnejším smerom, kde nechýba nadhľad a sebareflexia. Muzikanti sa do toho nevrhajú po hlave z viacerých dôvodov. Sú skúsení, vedia sa uskromniť, naponáhlo nemajú ani s naháňaním trendov a žijú vlastnými problémami. Tie sa v textoch metaforicky premieľajú dosť často a prispievajú k tomu, že kapela pôsobí veľmi otvorene až zraniteľne.
Pôsobia všestranne a zároveň kompaktne
►   Korbenovská poetika, takmer výlučná doména basgitaristu Lukáša Filu, stelesňuje to nadpriemerné na súčasnej scéne. Texty sú stručné, presné, nápadité, originálne — stačí pár riadkov a je to tam. Slová sú kombinované vkusne a niekedy až prekvapivo jednoducho (napr. “našťastie — nešťastie“, “potiaže — bez tiaže”), no v kontexte piesne vie byť aj v takýchto prípadoch výsledný efekt veľmi silný. Pútavo to dokazuje najmä spletanie otázok v úvahe Tvrdý. Ide o mravčiu prácu so slovíčkami, majstrovsky zasadenú do neľahkého rytmického podkladu, spytujúcu, provokujúcu a chlapsky poctivú.
►   Paralelne s textami sa posúva hudobný výraz. Už v úvodnej skladbe má prsty namočené aj hosťujúci gitarista Ľubo Petruška (Chiki Liki Tu~a), preto riff nesie rukopis Prešovčanov, ale to generál zistí až po vojne, čiže keď sa lepšie pozrie do bookletu. Hudba je u nás totiž už natoľko flexibilná, že nič “vypožičané” vlastne nepôsobí cudzo a previazanosť talentovaných hudobníkov je obojstranne prospešná.
►   Korben Dallas môžu znieť všestranne a napriek tomu je ich tvorba čím ďalej, tým kompaktnejšia. Tento fakt sa dá pripísať na vrub pilovania vlastného, ilúziu jednoliatosti vytvárajúceho rukopisu, kde už by malo byť jedno, či gitara hrmí alebo podriemkava. Prevahu má druhý prípad, čo niektorým fanúšikom nemusí vyhovovať, ale i to málo “tvrdého” je možné vyvažovať striebrom.
►   Múry (znovu Petruškov vplyv) s textom bubeníka Oza Guttlera sa v doterajšej tvorbe kapely určite zaraďujú k tomu najtvrdšiemu a za divoký kus Oranžová by sa nehanbil ani vychytený punk~rockový skladateľ (musel by však povinne zohnať textára Filovho kalibru). Rozohrávka, akcelerácia, dynamické pokračovanie, prerušené brilantnou medzihrou s ešte brilantnejšou basgitarovou vyhrávkou, návrat k refrénu a 150~sekundová koncertná klasika je na svete.
Umiernení, no stále bez kompromisov
►   Miernejšie nálady sa predrali do popredia akosi podvedome. Určite nešlo o prvoplánový zámer hudobníkov, keďže skladby typu Vietor, Nič sa nepýtaj, Stromy alebo Ako para sa prihovárajú úprimne ľudsky, pokorne, inteligentne a nie ako silené umenie pre umenie. Nemusí v nich byť ani kvantum nástrojov, aby pôsobili elektrizujúco a mali pohlcujúcu silu. Naopak, idú aj vďaka intímnemu prednesu Juraja Benetina (gitara, spev) odhalené so všetkými chybami rovno pred ľudí. Takáto odvaha si u na prvý pohľad drsných mužov zaslúži obdiv.
►   Elektrizujúca miniatúra Vietor funguje i bez kvanta elektriny, dominuje jej na kožu odhalený spevákov basbarytón. Čoskoro vyjde s videoklipom ako singel a možno bude tou skladbou, ktorou kapela prelomí ľady aj v najpočúvanejších rádiách. Už by bolo načase — prešli takmer štyri roky, odkedy sme pri vydaní jej najúspešnejšieho singla Otec písali, že v slovenských rádiách chýba dospelá hudba. Dnešných vyše milión prehratí skladby na Youtube svedčí o tom, že o hudbu s hlbšími textami tu naozaj záujem je.
►   Vedieť inteligentne a zároveň zrozumiteľne hovoriť o tom, o čom hovoriť treba, by teda už pre rozhlasových dramaturgov nemuselo byť prekážkou. Ku cti kapely však slúži, že sa o hľadanie ľahkých cestičiek k ešte väčšiemu úspechu nesnaží. Tisíce poslucháčov, ktorí ju nasledujú, si získala najmä originálnou tvorbou bez kompromisov a poctivým koncertovaním. Bolo by však skvelé, keby si to konečne všimli aj tí, ktorí na Slovensku formujú masový vkus.
►   Fajnšmekrov na albume poteší filigránsky skomponovaný art~rock v piesni Vzdať sa s textom Jany Shemesh. Kapela rozšírená na kvinteto (na klávesy hosťuje Miloš Brunclík) však aj tu ukazuje istú umiernenosť. Hudobníci sa zbytočne nepúšťajú do predvádzania inštrumentálnych zručností, hoci z kvality gitarových sól, klávesovej a bubeníckej techniky či basových figúr je jasné, že by s tým nemali najmenší problém. V tom musí byť obrovský nadhľad. A určite nechýbal ani pri tvorbe záverečného “funky” úletu Ona so svojhlavým vyrovnaním sa s pohlavnou nevyrovnanosťou. 
►   Z prvých dojmov sa zdá, že rôznorodosť hrá prím, po čase je však z platne aj vďaka šikovnej dramaturgii kompaktný kus hudby, navyše textovo veľmi osobný. Je zrejmé, že formácia vyzrela do dospelého štádia vývinu. Stredovek je míľnik, od ktorého sa bude datovať ďalšia “sedemročnica” Korben Dallas. Muzikanti, ktorí na novinke ukázali, že sú si plne vedomí svojich silných stránok, no zároveň im nechýba potrebná pokora, majú potenciál, aby svoju diskografiu aj v ďalších rokoch naplnili množstvom vynikajúcich skladieb. Už len tých jedenásť nových je viac než sľubným začiatkom...
►   https://hudba.zoznam.sk/
Label: https://www.slnkorecords.sk/
Bandzone: http://bandzone.cz/korbenband
__________________________________________________________  
→   Album pokřtila Aneta Langerová, se kterou kapela před pár lety nahrála duet Sen. Kromě Prahy představila skupina nové album v dalších čtyřech českých a moravských městech. V Paláci Akropolis a také na brněnské Flédě se po boku Korben Dallas se představily Houpací koně, v Plzni a Ostravě kapela odehrála samostatné koncerty. Českou část turné Stredovek završilo vystoupení 1. května v Olomouci na akci Ekojarmark.
→   Album Stredovek vyšlo pv distribuci Slnko Records. V slovenských médiích se zatím setkalo s velmi pozitivními ohlasy. Hudební novinář Rudi Rus hovoří o „subjektivně nejlepším a zároveň zcela objektivně nejdůležitějším albu“ v dosavadní kariéře kapely. Skupina zveřejnila minimalistický videoklip k atmosférické skladbě Nič sa nepýtaj, následovat budou další vizuály.
„Do setlistu probíhajícího turné jsme zařadili až osm skladeb z nového alba,“ říká zpěvák a kytarista Juraj Benetin.
→   „Fanoušci na ně reagují mimořádně pozitivně, a z toho máme velkou radost. Nezapomínáme ale samozřejmě ani na nejznámější skladby z předešlých alb,“ dodává Benetin.
→   Korben Dallas se za pár let vypracovali z undergroundové scény na jednu z nejžádanějších slovenských klubových a festivalových kapel. Prosadili se v roce 2013 skladbou Otec a albem Karnevalová vrana. Duety natočili s Janou Kirschner i Anetou Langerovou, vydali také společné album se symfonickým orchestrem. Odehráli několik společných turné s kapelou Zrní, v loňském roce se představili jako předkapela na koncertech „Lucie ~ 30 let“.

Korben Dallas Stredovek