Kurt Vile — „(watch my moves)“ (April 15, 2022)

USA FLAG                                                        Kurt Vile — „(watch my moves)“ (April 15, 2022)
✹  Jsme přeneseni do listnatých předměstských amerických zadních uliček s jednou meandrující vokální melodií a dokonce jsme umístěni do velkého amerického lesa v jeho reflexivní ódě na jeho Philadelphii, „Mount Airy Hill (Way Gone)“. Nikdo vás nemůže přepravit úplně stejným způsobem, jakým to dokáže tento outsider, a svět je mnohem lepším místem pro jeho neochvějnou přítomnost.
✹  Již k minulému albu jsem psal: „Od frekvenčně výrazně zbarveného hlasu, jakým Kurt disponuje, čekám vždy příjemné a vzrušující pobavení. Hlubší pohledy dovnitř, vyprávěčství, rozjímání, hlasová ohebnost jako registrační marka KV®, ta se táhne celým albem. Melancholická souhra mezi akustickými a elektrickými kytarovými tóny, líně~klasické rockové riffy, dojem ospalého hlasu opět a blízko. Je zřejmé, že u Kurt Vilea není předvádění cílem, aby napodoboval legionáře. Pro české písničkáře zůstává vysoce vzorovým. Žádné opičky nebo dokonce aktualizování kánonu klasických kytarově~založených skladatelů, ale jde ještě dál, než Callahan nebo David Eugene Edwards: je to pro mne událost roku, hodně poučná kapitola o jeho generaci jako pevného základu.“ To vrchovatě platí i o novém albu „(watch my moves)“. Na tomto prostorném a rozlehlém dobrodružství dream~písničkářství vyzařuje skvělý moderní americký skladatel zdravé a snadné kouzlo, které vždy měl.
✹  Zdá se, že Kurt Vile si mlhavě prošel cestu, aby se stal jedním z největších amerických moderních singer~songwriterů. Na svých osmi předchozích albech legenda z Philadelphie vyzařovala do světa působivé a zvláštní frekvence, uhýbala trendům a rozšiřovala svůj omámený zvuk se syrovou krásou. Tím, že nám dlouhovlasý jedinec neustále vtahoval do své ustálené rychlosti života vleže, si pevně vydobyl status kultovního outsidera.
✹  „(watch my moves)“ pochází z období, kdy Vile, jehož plán turné a nahrávání bylo během desátých let zdánlivě konstantní, zůstával na jednom místě. Jeho mysl však neustále vířila, vymýšlel si pointilistické texty, snil zaplivané refrény a zkoumal jiné dimenze. „Mojí oblíbenou zábavou v těchto dnech je sedět, popíjet ranní kávu po snídani u okna, číst a poslouchat Sun Ra, skoukávat slunce, svítící mezi lesními stromy,“ říká Kurt. „V tu chvíli je to všechno o cestách, co kdy budu potřebovat. Tato deska to všechno shrnuje — nechat dva roky plynout a zůstat ve své zóně, celou dobu cestovat pouze v mysli, u klavíru nebo kytary.“
Born: 3 Jan. 1980 in Lansdowne, PA
Location: Philadelphia, PN
Album release: April 15, 2022
Record Label: Verve/Virgin Music
Duration:     73:54      
Tracks:
01. Goin on a Plane Today   2:30
02. Flyin (like a fast train)   4:47
03. Palace of OKV in Reverse   2:54
04. Like Exploding Stones   7:18
05. Mount Airy Hill (Way Gone)   5:33
06. Hey Like a Child   5:46
07. Jesus on a Wire   5:16
08. Fo Sho   4:53
09. Cool Water   5:06
10. Chazzy Don’t Mind   5:33
11. (shiny things)   0:58
12. Say the Word   5:49
13. Wages of Sin   7:35
14. Kurt Runner   3:17
15. Stuffed Leopard   6:39
Personnel:
Kurt Vile: keys, slide guitar, vocals 
Rob Laakso: bass 
Jesse Trbovich: guitar 
Kyle Spence: drums 

Review by Rhys Buchanan 13th April 2022 Score: ⭐️⭐️⭐️⭐️
♠↵  It feels like Kurt Vile has hazily strolled his way into becoming one of America’s great modern songwriters. Across his eight previous albums, the Philly legend has beamed himself out to the world like a compelling and strange frequency, swerving trends and growing his dazed sound with raw beauty. By constantly managing to pull us into his steady and reclined speed of life, the long~haired one~off has firmly earned his status as a cult outsider.
♠  It’s perhaps no wonder that Vile had been rubbing shoulders with his own heroes in the run~up to his ninth record ‘(watch my moves)’. The heartwarming 2020 EP Speed, Sound, Lonely KV included a duet with the late country icon John Prine, and before the pandemic, he giddily opened shows for his oft~cited ultimate hero Neil Young, something Vile waxes lyrical about on piano~led album opener ‘Goin On a Plane Today’: “Gonna open up for Neil Young / Man, life can sure be fun / Imagine if I knew this when I was a young!”
♠  This record shows that Vile isn’t about to abandon the formula that’s served him so well since he left The War On Drugs over a decade ago. It packs that wholesome, easy charm he’s always held, almost as if the songs fell out of his brain while he was strumming away on his back porch. The mission statement is made clear in the therapeutic ‘Palace of OKV In Reverse’ as cosmic synths merge with plucky bass: “Dreamin’ up a storm in my soul / There’s a great flood of blood pumpin’ through to my heart / That goes out to the world.”
♠  On the introspective and psych~indebted single ‘Like Exploding Stones’, Vile outlines the meditative quality in the music as squelching effects pedals bubble in the background of the seven~minute jam: “And guitars feeding back now / Feedback massaging my cranium.” It’s classic Kurt Vile, but it’s also clear he’s at his most expansive and all absorbing this time. The album flows from golden acoustic anthems of love like ‘Hey Like a Child’, to more alien, progressive jams like ‘Fo Sho’ which employ fuzzy feedback a la Young‘s ‘Rockin’ in the Free World’.
♠  Vile has always been the epitome of someone comfortable in their own skin, but he displays that more than ever on this spacey and sprawling adventure. We’re transported to leafy suburban American backstreets with one meandering vocal melody, and even placed in a great American forest on his reflective ode to his Philadelphia, ‘Mount Airy Hill (Way Gone)’. Nobody can transport you in quite the same way this outsider can, and the world’s a much better place for his unwavering presence. — NME
♠  https://www.nme.com/reviews/album/kurt-vile-watch-my-moves-3204006
Store: https://kurtvile.merchtable.com/
SF: https://open.spotify.com/album/0iUKX7bSb68dbhM7sfcNwo Kurt Vile ©Adam Wallacavage