Laurel Halo — Raw Silk Uncut Wood (July 13, 2018)

Laurel Halo — Raw Silk Uncut Wood (July 13, 2018)USA FLAG    Laurel Halo — Raw Silk Uncut Wood (July 13, 2018)                           Δ★★Δ       Raw Silk Uncut Wood je albem velice věrným svému názvu. Laurel Halo zůstává divná. Album je naprosto nepředvídatelné. Halo jednou říkala, že jí nudí základní akordy a harmonie a již minulé album Dust jasně ukázalo, že stále hledá podivné zvuky. Její návrat je často mrtvý, je sama odmítavá a je náchylná k přijímání excentrických akcentů, když sama sobě dělá radost. V hudbě můžete slyšet humor.  “Když pracuji na skladbě, vždycky vím, že mířím správným směrem, pokud mě něco v ní rozesměje,” vysvětluje. “Protože to znamená, že je to úplně hloupé a hloupé znamená to, že na chvíli jsem chráněna ochrannou ochutnávkou.”  V Michiganu, kde absolvovala hudební studium, byla součástí Creative Arts Orchestra a protože už měl klavíristu, objevila se s houslemi. “Moc nevím, jak hrát na housle, tak jsem si to jen tak trochu odlehčila,” směje se. Ale chtěli, aby zůstala. To není to, čím jsem. Nejsem ta, kdo se mi zdá, že jsem. Přesto zůstává fikce pravdivějšího já. Jsem pouhým zbytkem sebe sama? Jsem to, co se ještě v zrcadle třpytí, když zkropíš slzu a pak se s ní rozdělíš? Jaký třpyt je na vodách zářící, když vítr načechral hladinu hledáním touhy? Uděláš čáru prstem po prachu v prázdném pokoji? Nastane zrychlení tepu srdce z tušeného pohledu nikoho? Laurel je úzkostlivě kymácející se vpřed a vzad, když se potýká s trpkými otřesy, dramaticky se držíce toho, co bylo ztraceno. Přichází se slzami štěstí a ruměnkou, neboť střely vzpomínek vyvolaly tu skutečnost, to pohlazení, akt, gesto vyjádřující náklonnost, objetí a polibek, že dva lidé nebo věci vypadají jako patřící k sobě, nebo jsou podobné jiným způsobem. A ty věci se staly právě jí. Internalizující pocit ztráty bude pohřben. Behaviorální charakteristiky, smutek, sociální vyloučení, snížený akademický pokrok a stažení se ze společnosti pomalu odplouvají. K sobě se už vrátit nemůže. Přestože je sama sebou, jak stále toužila, bytost opuštěná vaším já, je teď ztracená, hrozivá, imanentní. Všechny hmatové vibrace, to, že si všechno uvědomila, že si sama křičela jen tak pro sebe, o tom se teď píseň zmiňuje. Tento práh zkušenosti je již jen minulostí. Pocit doteku zůstává. Je tam.  Zrovna tak dech a blízkost, vy. Najdeš si píseň, kde je toto volání? “Stop being holy, forget being prudent,
it’ll be a hundred times better for everyone.
Stop being altruistic, forget being righteous,
people will remember what family feeling is.
Stop planning, forget making a profit,
there won’t be any thieves and robbers.
But even these three rules
needn’t be followed; what works reliably
is to know the raw silk,
hold the uncut wood.
Need little,
want less.
Forget the rules.
Be untroubled.”
Δ★★Δ       Ano, je to tak, jak píše Jordan Basset (NME): “Laurel Halo je sonický dobrodruh, který se opět vrátil do zmatku s tímto neobvyklým, meditativním a instrumentálním experimentem.” “Myslím, že svým způsobem hledám smysl pro mír,” říká Halo. “Tak doufám, že lidé najdou stejný pocit léčby poslechem.”
Δ★★Δ       A small but perfectly formed example of the state of the ambient art. Inspired by Dutch designers, Ursula K LeGuin and the Tao Te Ching, she comes close to creating sonic Rothko pictures. Laurel Halo’s dreamy electronic pop is inspired by Steve Reich, Detroit techno, and science fiction.
Δ★★Δ       “The individual is inside of the other, and the other is inside of the individual, and these are three individuals…” Jean~Luc Godard, Film Socialisme
Also known as: King Felix, Ina Cube
Styles: simple, plain, natural, honest
Others: The Necks, Alice Coltrane, Steve Roach
Location: Ann Arbor, Michigan ~ New York ~ Berlin, Germany
Album release: July 13, 2018
Record Label: Latency
Duration:     32:29
Tracks:
1 Raw Silk Uncut Wood     10:00
2 Mercury     3:57
3 Quietude     2:32
4 The Sick Mind     4:24
5 Supine     1:28
6 Nahbarkeit     10:08
Review
by Kevin Lozano
JUNE 13 2018
& by Joe Muggs, Friday, 06 July 2018; Score: ****
★★       Laurel Halo radically changes with each new project. Her most recent album, 2017’s Dust, was a slippery and dense collection of electronic songs that bent the human voice into bewildering shapes. Before that, she tried her hand at techno, industrial noise, screwy pop music, and pretty much everything in between. Her new project, a mini~album called Raw Silk Uncut Wood, is another new look for the ever~changing, Berlin~based musician. Inspired by a recent score she made for Possessed, a film about social media and geopolitics, the six instrumental pieces of her new album are supposed to evoke what she calls a “meditative, cinematic listening experience.”
★★       On the album’s first single, its title track, Halo’s version of filmic music aligns takes cues from ambient music greats. The way she sculpts vast swaths of sound — swirling synths, cello phrases from collaborator Oliver Coates, colossal organ keys — into an undulating wave of noise has all the gravitas of Tim Hecker. There is also a solemnity and calm that feels very much akin to Pauline Oliveros. In the past, Halo didn’t seem particularly interested in crafting a mood, but now that she has that explicit purpose in mind, she’s outdone herself. This is a massive, 10~minute composition that feels rich and generous with its tranquil energy. Even if Halo changes her approach with her next project, as is likely, this taste of her ambient skills should make her peers envious.
★★       Inspired by a recent score she made for Possessed, a film about social media and geopolitics, the six instrumental pieces of her new album are supposed to evoke what she calls a “meditative, cinematic listening experience.”
★★       …Halo’s earlier work, most notably on the British label Hyperdub, brought electronica,…
★★       …leftfield indie, R&B and improv styles together into song structrues which, while often broken into fragments, were still perceptible. Lately, though, she’s settled back into her sound more, blending and blurring it, until, as here on the Parisian Latency imprint, and inspired by Dutch designers, Ursula K LeGuin and the Tao Te Ching, she comes close to creating sonic Rothko pictures.
★★       Which is not to say there isn’t focus here. Taking the sounds of cellist Oliver Coates and percussionist Eli Keszler, among more indeterminate sounds, as her base, she is utterly purposeful on each piece. This short record starts and ends with longer, more harmonic drone pieces, while the four short pieces that make up the middle of it flutter and twitch with improv drums (“Mercury”), repeated piano notes (“Quietude” and “The Sick Mind”) and electrical crackle (“Supine”). This is music that transports without ever deadening the mind. — theartsdesk.com ★★       https://theartsdesk.com/ + https://pitchfork.com/
Also:
by EVAN CORAL
★★       https://www.tinymixtapes.com/music-review/laurel-halo-raw-silk-uncut-wood
Jordan Bassett | Jul 11, 2018 4:16 pm; Score: ****
★★       https://www.nme.com/
Website: https://www.laurelhalo.com/
Twitter: https://twitter.com/laurelhalo
Facebook: https://www.facebook.com/laurelhalo/
Albums:
★★       Quarantine (Hyperdub, 2012)
★★       Chance of Rain (Hyperdub, 2013)
★★       Dust (Hyperdub, 2017)
★★       Raw Silk Uncut Wood (Latency, July 13, 2018)
_____________________________________________________________

Laurel Halo — Raw Silk Uncut Wood (July 13, 2018)