Loya — Corail (September 28, 2018)

Loya — Corail (September 28, 2018)Loya — Corail (September 28, 2018)    Loya — Corail (September 28, 2018)  Loya — Corail (September 28, 2018)Location: La Réunion
Album release: September 28, 2018
Record Label: Mawimbi Records
Duration:    39:41
Tracks:
01. Home, Pt. 1   3:39
02. Ti lélé (feat. Menwar)   3:37
03. Oulké   3:42
04. Maddacordion (feat. Regis Gizavo)   6:23
05. Tilamp tilamp   1:12
06. Verblan   4:01
07. Desert   5:39
08. Zenfant   4:03
09. Amba (feat. Menwar)   3:47
10. Home, Pt. 2   3:38
✹   Když opustí ostrov Réunion, tento multi~instrumentalista a skladatel nese v tašce hrst hlíny, zdroj vody, ohně a známých melodií, které doprovázejí každou z jeho reprezentací. Při hledání svých multikulturních kořenů experimentoval s různými hudebními formulemi. V roce 2009, přijíždějící do Rouenu, se Sébastien poprvé umístil jako DJ, aby zde objevil žluté a prašné zvuky své Afriky a Mascareignes. Maskarény jsou ostrovy v Indickém oceánu východně od ostrova Madagaskar. Tvoří je ostrovy Mauricius, Réunion, Rodrigues a Cargados Carajos. Po některých nočních vystoupeních v místech Normandie si uvědomuje mystické síly této opakující se hudby. Poté se ponoří a začne vytvářet spíše organickou hudbu tím, že se postupně setká s týmem tajemných poslů. Hudba, která promlouvá ze srdce, šeptající v uchu světa, přímo inspirovaná 70’ a Afrobeatu od Fely Kuti. Pak jde nahoru. ANOULA znamená v kreolském jazyce: JSME! V roce 2012 následovalo EP „Fénoir“ a koncerty po celé Normandii. V roce 2013, toužící po modernitě a experimentování, se naučil používat elektronické stroje. Adept na „fais~le toi~même/dělat si to sám“, vdechuje život všem druhům fyzických a virtuálních objektů, s kterými orchestruje své skladby. Vydal také první EP „Heart quate“ pod pseudonymem Afroglitch na etiketě Sacramental Record. Následovalo druhé eponymní EP na Label Curious Absurdities Records. Setkání s guadeloupským perkusistou Frantzem Féréolem mu umožňuje dát své získané dovednosti v elektronické hudbě do služeb tambour traditionnel/tradičního bubnu.
✹   Loya is a new project by French producer Sébastien Lejeune which allows him to research his own cultural heritage, as a native of La Réunion, as well other tribes, bands and singers originating from the Indian Ocean.
✹   For the past five years, Loya has been exploring the musical environment of the sister islands of the Mascarenes (Indian Ocean), breaking down the boundaries between electronic music and traditional music in a globalized world.
✹   Growing up in the great melting pot of La Reunion, Loya was exposed to a number of cultures and rhythms that fueled his curiosity. Walking in the footsteps of Ti Fock and other pioneers of electric maloya, he was quick to tap into the rough materials of his native island, from tamarind wood to corrugated iron, to bring out a myriad of sounds.
✹   Settling in metropolitan France in the mid~90s, Loya’s first encounter with electronic music happened upon discovering acts such as Autechre, Plaid and Boards of Canada. Soon, Loya was drawing from Intelligent Dance Music and bleep techno to build complex rhythm arrangements and ethereal melodies.
✹   Throughout this research, Loya gradually managed to tame the erratic nature of his machines to summon states of trance that reminded him of the music he grew up listening to as native of the Mascarene.
✹   From this route through the meanders of contemporary electronic music, Loya developed a trademark sound based on triple time beats, pointillist sound design and a taste for experimentation. Such distinctive features can already be heard on his first self~produced album „Eruption“, released in 2014 and the EP „Indian Ocean“, released in 2016 on Mawimbi Records, although „Corail“ is his most accomplished work and a testament of his clear talent.
✹   Exploring the blue depths of the Indian Ocean with the fluency of a native, the ten compositions of „Coral“ unfold like an archipelago. Showcasing the talents of traditional musicians such as Mauritius ravanne icon Menwar and Madagascan accordion master Régis Gizavo (R.I.P), „Corail“ finds a fine balance between the soft, velvety ripples of modular synthesizers and the rawness of frantic percussion motifs and local field recordings.
Bandcamp: https://wearemawimbi.bandcamp.com/album/corail-lp
_____________________________________________________________

Loya — Corail (September 28, 2018)