Maria Schneider Orchestra — Data Lords (24th July, 2020)

USA FLAG                                                                               Maria Schneider Orchestra — Data Lords (24 July, 2020) Maria Schneider Orchestra — Data Lords (24th July, 2020)★  Co znamená být o krok napřed? Toto album. Kdo kromě Schneider věděl, že její obrana hodnoty umění by nakonec mohla být základem jiného uměleckého díla? A už teď je známé datum předvedení v Orchestra Hall Chicago: Friday, April 23, 2021 8:00 PM.
★  „Slunce a všechno na tomto světě na nás čeká — trpělivě a loajálně. Abychom cítili jeho sílu, musíme se jen rozhodnout vstát, jít ven, podívat se nahoru a připojit se k jeho velkoleposti.“ Takové to je opravdu, doopravdy — i v hudbě. 
★  Oslavujeme vytvoření ohromujícího balíčku s uměleckými díly vytvořenými speciálně pro tento projekt Aaronem Horkeyem a návrhem balíčku od Cheri Dorr, která navrhla The Thompson Fields. Dbali jsme také na materiály a tisk. Umění těchto dvou lidí je na nejvyšší úrovni. Hudba, vizuální umění, introspekce a inspirace — doufám, že vaše smysly naplní radostí a ještě více.
★  „Myslím, že jednou z opravdu mystických věcí na hudbě je to, jak se můžete dostat na to místo uvnitř sebe, když píšete nebo něco děláte — ten prostor, o kterém jsem mluvila, a obávám se, že prohrajeme,“ říká Schneider. „A věřím, že když se s tím setkáte — s největší koncentrací a nejlepším zpracováním a se vším ostatním, co ve svém životě dáte dohromady, aby se pokusilo uvést to do formy tak jasně, jak je to možné — pak zachytí něco nevymáhatelného, ale lidé to cítí. A je to velmi skutečné.“
★  „Někdy se mi zdá, že celý hudební proces je dřevěnou deskou Ouija, než vědomou věcí,“ přemýšlí Schneider. „Dílo lze zamezit jeho záměrům, ale bez skutečné inspirace skončí pocitem didaktiky — osudu, kterému byla odhodlána se vyhnout. Začlenění „The Natural World“ se zdá být částečně navrženo s ohledem na tuto protiváhu. Je zřejmé, že je to také nadějné gesto, způsob, jak signalizovat, že „Ztracený svět“ přece jen není ztracen.“ Není to poprvé, kdy se lidé obávali materialistického vniknutí, které narušuje přírodu. V roce 1802 napsal William Wordsworth o opuštění přírody pro „získávání a utrácení“: “The world is too much with us… / Little we see in Nature that is ours; / We have given our hearts away, a sordid boon!” O 218 let později to platí opět.
★  Evokující, majestátní, magická, úžasná a mimo kategorizaci. Kdysi spolupracovala i s Bowiem. V jednu chvíli Bowie vycítil v ní paniku a rozesmál se. „Skvělá věc na hudbě,“ řekl, „je, že pokud letadlo klesne, všichni odejdeme.“
★  Oceněná národní nadací pro umění (NEA), také oceněná multi~Grammy™, byla jmenována uměleckou ředitelkou Institutu Henryho Manciniho Frost School. Oznámení učinili společně Dean Shelton G. Berg a Stephen James Guerra, Jr., generální ředitel Institutu Henryho Manciniho. Maria Schneider sama obdržela četné provize a pozvánky k hostujícímu dirigování a spolupracovala s více než 90 skupinami ve více než 30 zemích. „„Data Lords“, vydané v pátek, je její magnum opus, strhující, pozoruhodně intenzivní dvojité album, tak hluboké, jak se dostává pozornosti moderní instrumentální hudbě.“ (Jon Bream, Minneapolis Star Tribune)Maria Schneider Orchestra — Data Lords (24th July, 2020)
Birth name: Maria Lynn Schneider
Born: November 27, 1960, Windom, Minnesota, U.S.
Location: USA
Recorded: at Oktaven Audio, Mount Vernon, NY Aug. 30~Sept. 2nd, 2019
Engineered: Brian Montgomery
Assisted: Charles Mueller and Edwin Huet
Genre: Contemporary Jazz, Modern Big Band
Album release: 24th July, 2020
Record Label: ArtistShare
Duration:     52:58+43:06 = 96:04
Tracks:
CD1: 
01. A World Lost   9:41
02. Don’t Be Evil   13:37
03. CQ CQ, Is Anybody There?   10:17
04. Sputnik   8:12
05. Data Lords   11:11
CD2: 
01. Sanzenin   5:46
02. Stone Song   5:43
03. Look Up   9:04
04. Braided Together   3:59
05. Bluebird   11:12 
06. The Sun Waited for Me   7:22
Personnel:
Maria Schneider: composer/conductor; Steve Wilson: saxophone, alto; Dave Pietro: saxophone, alto; Rich Perry: saxophone, tenor; Donny McCaslin: saxophone, tenor; Scott Robinson: saxophone, baritone; Tony Kadleck: trumpet; Nadje Noordhuis: trumpet; Mike Rodriguez: trumpet; Keith O’Quinn: trombone; Ryan Keberle: trombone; Marshall Gilkes: trombone; George Flynn: trombone; Gary Versace: accordion; Ben Monder: guitar; Frank Kimbrough: piano; Jay Anderson: bass; Johnathan Blake: drums; Greg Gisbert: trumpet. Michael Lenssen: Trumpet electronics programming on CQ CQ, Is Anybody There?
CD 2:
Maria Schneider: composer, conductor; Steve Wilson: soprano saxophone; Dave Pietro: clarinet, alto flute, piccolo; Donny McCaslin: flute; Scott Robinson: Bb clarinet, bass clarinet; contrabass clarinet; Tony Kadleck: fluegelhorn; Greg Gisbert: fluegelhorn; Nadje Noordhuis: fluegelhorn; Mike Rodriguez: fluegelhorn; George Flynn: bass trombone.
Discography:
■  Evanescence (Enja, 1994)
■  Coming About (Enja, 1996)
■  Live at the Jazz Standard — Days of Wine and Roses (ArtistShare, 2000 [limited edition], 2005 [regular release])
■  Allégresse (Enja, 2000)
■  Concert in the Garden (ArtistShare, 2004)
■  Sky Blue (ArtistShare, 2007)
■  Winter Morning Walks (ArtistShare, 2013)
■  The Thompson Fields (ArtistShare, 2015)
■  Data Lords (ArtistShare, 2020)Maria Schneider ©SiimonReview
By KARL ACKERMANN ⌊ August 4, 2020 ⌋ Score: ★★★★ 
★  The skillfully designed cover art tells part of the story; a leaf — half as nature intended — the remainder, a circuit board doppelganger. The pastoral soundscapes associated with the music of Grammy~winning composer / bandleader Maria Schneider belie her activist alter~ego. An outspoken critic of copyright protections, prejudicial revenue schemes and the abuses of “big data,” Schneider has authored op~eds and testified before the US Congress. She ventures onto unfamiliar terrain, coalescing her passions on a masterwork double album, Data Lords.
★  The two discs are respectively designated as “The Digital World” and “Our Natural World” and the first CD opens with the ominous “A World Lost.” Ben Monder’s brooding guitar and Richard Perry’s tenor sax preside over rumbling brass; the piece is as dark as the title suggests. Monder’s electric guitar becomes an emblematic figure in a substantial portion of the digitally~focused disc. “CQ CQ, Is Anybody There?” is based on the low~tech forerunner of the digital world; Schneider’s engineer father was a ham radio operator. The piece features Donny McCaslin on tenor saxophone and Greg Gisbert on trumpet, with electronics, a rarity in Schneider’s recordings. The two set up a clash between organic and enhanced sounds. A harbinger of the competition for technological dominance is manifested in the shadowy “Sputnik” where Scott Robinson’s baritone sax takes center stage. The title track closes the first disc with an appropriately chaotic and conflicted warning of the potential risks of an AI dominated world.
★  Returning to more familiar ground, “Our Natural World” is not a divestiture from the concept but solace from the intrusion of mechanization. The striking “Sanzenin” is a meditative reflection on the Buddhist gardens in Ohara, Japan. Gary Versace’s accordion evocatively soars above the low reeds. Schneider further lifts the spirits with the lavishly textured “Look Up” with Marshall Gilkes’ inspired trombone interwoven with pianist Frank Kimbrough. Schneider builds on her visual observations of nature in the eleven~minute “Bluebird” and the second~disc closing piece “The Sun Waited for Me.” Both of those, hopeful and energized arrangements are in the vein of her work on The Thompson Fields (ArtistShare, 2015).
★  Schneider found her inspiration to take a larger risk in working briefly with David Bowie on his final studio album Blackstar (ISO Records, 2016). The post~production version of the single “Sue (Or in a Season of Crime)” caught Schneider off guard but also opened her mind to new ideas. Data Lords was commissioned by the Library of Congress and premiered at the Library in 2016. Schneider has described the project as “very dark, chaotic, and intense.” By comparison to her other releases, it’s true but that account shouldn’t be off~putting to her fans. Data Lords is often gorgeous and always intriguing. It is Schneider’s best collection to date and sure to end up on most of the appropriate year~end lists. This is intoxicating music and highly recommended. ★  https://href.li/?https://www.allaboutjazz.com/
Also:
by Daniel Paton ⌊ Fri 24 Jul 2020 08.30 BST ⌋ Score: ★★★★½
★  https://www.musicomh.com/reviews/albums/maria-schneider-data-lords
HEADTOPICS ★  https://headtopics.com/us/composer-maria-schneider-returns-with-a-reckoning-on-data-lords-14561797
John Fordham ⌊ Fri 24 Jul 2020 08.30 BST ⌋ Score: ★★★★
★  https://www.theguardian.com/music/2020/jul/24/maria-schneider-orchestra-data-lords-review
by Sebastian Scotney ⌊ Friday, 24 July 2020 ⌋ Score: ★★★★★
★  https://theartsdesk.com/new-music/album-maria-schneider-orchestra-%E2%80%93-data-lords
By Allen Michie, AUGUST 9, 2020
★  https://artsfuse.org/209001/jazz-album-review-what-data-lords-says-about-the-remarkable-career-of-maria-schneider/
BILLD — AUGUST 15, 2020:
★  https://arstash.com/cd-release-maria-schneider-orchestra-data-lords/
Label: https://www.artistshare.com/Projects/Experience/1/510
Website: https://www.mariaschneider.com/
FB: https://www.facebook.com/mariaschneiderjazz/