Mark Lanegan — „Whiskey for the Holy Ghost“ (Jan. 18, 1994)USA FLAG                                         Mark Lanegan — „Whiskey for the Holy Ghost“ (Jan. 18, 1994)
Lanegan zemřel ve svém domě v Killarney v Irsku ráno 22. února 2022 ve věku 57 let. Nebyla oznámena žádná příčina smrti. Mnoho umělců, včetně Sleaford Mods, Badly Drawn Boye, Antona Newcomba, Petera Hooka a Manic Street Preachers mu vzdalo hold. Nekrolog v The Guardian od Stevie Chicka na něj vzpomíná jako na „jednoho z nejoduševnělejších zpěváků své generace.“ Teď se podíváme na album, které je na cestě do naší redakce.
V rozhovoru pro kanál FaceCulture na YouTube v roce 2012 pan Lanegan mluvil o tom, jak rád uchovává tajemství významu jeho písní. „Nikdy bych nikomu nevnucoval svou interpretaci písně,“ řekl, „protože pro mě je hudba, kterou jsem vždy miloval nejvíc, hudba, kterou mi nikdo neřekl, co to znamená.“

Birth name: Mark William Lanegan
Also known as: Dark Mark
Born: Nov. 25, 1964, Ellensburg, Washington, U.S.
Origin: Seattle, Washington, U.S.
Died: Feb. 22, 2022, Killarney, Ireland
Release date:  Jan. 18, 1994
Record Label: Sub Pop
Duration:    49:22
Recording Location:
Ironwood
Messina Music, New York, NY
Reciprocal
Steve Lawson Studios, Seattle, WA
Tracks:
01. The River Ris  4:29        
02. Borracho  5:40    
03. House a Home  3:07    
04. Kingdoms of Rain  3:24    
05. Carnival  3:40    
06. Riding the Nightingale  6:17        
07. El Sol  3:42    
08. Dead on You  3:11        
09. Shooting Gallery  3:32        
10. Sunrise  2:55        
11. Pendulum  2:12        
12. Judas Touch  1:37    
13. Beggar’s Blues  5:36
Credits:
John Agnello    Engineer, Mixing
Arthur S. Aubry    Photography
Krisha Augerot    Vocals (Background)
Sally Barry    Vocals (Background)
Ed Brooks    Engineer
Art Chantry    Design
Frank Cody    Organ, Piano
Terry Date    Engineer
Tad Doyle    Drums, Drums (Snare), Guest Artist
Jack Endino    Engineer, Guest Artist
Kurt Fedora    Bass
Mike Johnson    Arranger, Bass, Guest Artist, Guitar (Ac.), Guitar (El.), Harmonica, Organ, Piano, Producer, Slide Guitar, Vocals (Backgr.)
Dave Kreuger    Violin
Mark Lanegan    Arranger, Composer, Guitar (Electric), Producer
Michael Lavine    Photography
Bob Ludwig    Mastering
J Mascis    Drums, Guest Artist
Dan Peters    Drums, Guest Artist
Mark Pickerel    Drums
Phil Sparks    Bass (Upright), Bowed Bass
Ted Trewhella    Piano
Justin Williams    Organ
Recenze Whisky for the Holy Ghost od Marka Deminga | Score: ★★★★½ 
První sólové album Marka Lanegana, The Winding Sheet z 90. let, bylo temnější, tišší a emocionálně znepokojivější záležitostí, než na jakou byli fanoušci zvyklí z jeho práce hlavního zpěváka u Screaming Trees. Následné album, Whisky for the Holy Ghost z roku 1994, použilo zvuk a styl The Winding Sheet jako výchozího bodu, přičemž Lanegan a producent/instrumentalista Mike Johnson vytvořili zvučné, ale nenápadné instrumentální kulisy pro zpěvákovy příběhy o zlomeném srdci, alkoholu a zmařených nadějích. Zatímco The Winding Sheet znělo často inspirovaně, ale váhavě, jako sólový projekt člena zavedené kapely mluví s tichou, ale ocelovou sebedůvěrou umělce vycházejícího z vlastní zřetelné vize. 
Písně jsou sečtělejší a lépe realizované než na debutu, aranže jsou jemné a podpůrné (často se vyhýbají elektrickým kytarám, klávesům a akustickým nástrojům). Laneganův hlas, koupající se v bourbonu a nikotinu, proměňuje hluboký smutek country blues ( jasnou inspiraci pro tuto hudbu) do něčeho nového, působivého a zcela vlastního. Whisky for the Holy Ghost dalo jasně najevo, že Mark Lanegan skutečně dorazil do tvého pokoje jako sólový umělec, a řadí se vedle Everclear od American Music Club jako jedno z nejlepších alb „temné noci soulu“ 90. let.
https://www.allmusic.com/album/whiskey-for-the-holy-ghost-mw0000279638
By Jason Bracelin, Las Vegas Review Journal — Aug. 17, 2019 — 10:19 pm:
https://www.reviewjournal.com/entertainment/music/mark-lanegan-at-psycho-las-vegas-photos-1828914/
By Alyssa Lukpat, Feb. 22, 2022:
https://www.nytimes.com/2022/02/22/arts/music/mark-lanegan-dead.html
WEB: https://www.marklanegan.com/

Mark Lanegan