Michal Rataj & Oskar Török — „LETTERS FROM SOUNDS“ (June 17th, 2022)

CZECH FLAGSlovakia Flag         Michal Rataj & Oskar Török — „LETTERS FROM SOUNDS“ (June 17th, 2022)
•  „Kouzlo slávy je tak příjemné, že se nám líbí vše s nim spojené.“ — Blaisse Pascal
Π   Jak název jejich alba napovídá, je to čin, který píše nečekaně. A oba jsou senzační... rozvážně porcují zneklidňující elektronické zvuky, na které se zaměřila neuvěřitelná přítomnost trumpetisty Oskara Töröka. Tajemná matrice, která odráží nesourodé (ale kupodivu kompatibilní) zvukové prvky. Nejlepší druh, moderní světové album, jaké u nás nemá obdoby.
Born: 1980 (Humenné, Slovakia)
Location: Prague, CZE
Album release: June 17th, 2022
Record Label: Blue Lizard, Prague
Duration:     59:44
Tracks:
01. A is for air   6:16      
02. B is For Beauty   8:05
03. T is for Time   5:44
04. F is for Faith   1:06 
05. I is for Impact   5:11 
06. G is for Gravity   2:56 
07. Q is for Quiet   5:11 
08. M is For Mute   4:41 
09. E is for Ether   8:17     
10. Z is for zoom   7:34     
11. C is for convolution   4:43

Recorded: (live in studio at HAMU, Prague)
⇒  Michal Rataj — live elektronics, frame drum, piano
⇒  Oskar Török — trumpet, live electronics
Description:
•  Krajina současné jazzové trubky a živé ambientní elektroniky
•  Spolupráce obou hudebníků navazuje na předchozí projekty odehrávající se v poli mezi současným jazzem a vážnou hudbou, tradičními hudebními nástroji a živou elektronikou. Nejprve to byl Points~Rataj Quintet (CD 2016), z nějž se vyvinulo elektro~akustické trio se saxofonistou Lubošem Soukupem (Hornscape, 2020). Nové duo Michala Rataje a Oskara Töröka se pokouší ustanovit ještě hlubší interakci mezi virtuózním dechovým nástrojem a širokou paletou současné interaktivní elektroniky. Jejich hudební slovník se rozpíná od elektronického ambientu přes názvuky klubové elektroniky až po různé polohy současného jazzu a akusmatické hudby.
Michal Rataj (*1975) vystudoval kompozici a hudební vědu v Česku, Německu, Velké Británii a v USA. Je autorem převážně elektroakustické a instrumentální hudby, od roku 2008 vystupuje jako zvukový performer v Evropě a v USA a je autorem hudby a zvukového designu k velkému množství filmů a rozhlasových her napříč žánry. V roce 2002 se podílel na vzniku rozhlasového pořadu Radioateliér Českého rozhlasu Vltava a založil internetový portál rAdioCUSTICA zaměřený na mapování současné scény akustických umění. Od roku 2014 spolupracuje s Českým rozhlasem externě. Vyučuje skladbu, hudební technologie a filmovou hudbu na pražské
HAMU a na NYU Prague. Často se pohybuje v hudebních projektech napříč žánry, v poslední době zejména s přesahy do improvizované hudby a současného jazzu.
Oskar Török
•  Slovenský trumpetista Török je v Česku známý především jako člen skupin Vertigo nebo Sato~San To.
•  Přinejmenším stejně aktivní je i na polské scéně — tam hraje nejčastěji s formací Wojtek Mazolewski Quintet.
•  „Obsazením je to klasický jazzový kvintet, hudebním stylem však nikoli. Experimentální tvorba je plná žánrových přesahů od jazzu například k reggae, technu, hardcore a punku. S Mazolewskim hrávám již od dob svých studií na Hudební akademii v Katovicích, kde jsem strávil pět let.“ Mezi své oblíbence, jejichž desky si často pouští, řadí zejména trumpetisty, především Arve Henriksena z Norska. „Cokoli od něho je dobré. Líbí se mi také album Stretch Music Christiana Scotta nebo Bird Requiem zpěváka a hráče na oud Dhaffera Youssefa. Z koncertů jsem se naposledy velmi dobře bavil na českých Bert & Friends v Jazz Docku.“
Upcoming concerts Spring / Summer 2021
•  4. srpna / Aug 4, Jazz Fest České Budějovice (Piaristický klášter)
•  19. srpna / Aug 19, Dobršská brána festival
•  24. září / Sep 24, SPACE X Festival, Praha
•  5. října / Oct 5, JazzDock Prague
•  The collaboration between the two musicians builds on previous projects set in the field between contemporary jazz and classical music, traditional instruments and live electronics. First it was the Points~Rataj Quintet (CD 2016), which evolved into an electro~acoustic trio with saxophonist Luboš Soukup (Hornscape, 2020). The new duo of Michal Rataj and Oskar Török attempts to establish an even deeper interaction between the virtuoso wind instrument and a wide range of contemporary interactive electronics. Their musical vocabulary extends from electronic ambient through the overtones of club electronica towards the various positions of contemporary jazz and post~acousmatic music.
WEB: https://michalrataj.com/
WEB: http://oskartorok.michalrataj.com/
BC: http://oskartorok.michalrataj.com/ Rataj,  Torök 2021 ©Rataj, Torök