Michal Rataj
Spectral Shapes (2014)

MICHAL RATAJ: Spectral Shapes (2014) CZE Flag Michal Rataj: Spectral Shapes

Brilliant album Spectral Shapes & nominee for 8th Tais Awards/Harvest Prize 2015
♦   Selected electroacoustic music 2002 2012. Michal Rataj (1975) is an assistant professor of electroacoustic music at the department of composition, Academy of Performing Arts, Prague. He studied musicology and composition in Prague, Egham (UK) and Berlin (D) and he was a Fulbright Scholar to CNMAT, Berkeley, CA (20072008). Since 2003 he has been a radio producer for acoustic arts at Czech Radio. He is a member of the radio producers’ EBU Ars Acustica Group, he gives classes on electroacoustic composition at the NYU Prague, his music has been broadcast worldwide and performed throughout Europe and in the USA.

Location: Prague, Czech Republic
Album release: 2012
Record Label: Audio Tong
Duration:     77:07
Tracks:
01 Oratorium electronicum     8:01
02 Dreaming life     9:01
03 Machine–hand–mind–memory     8:56
04 Silence talking     8:47
05 I am more vain than the wind     7:19
06 Glass light     8:22
07 The way there     17:59
08 Spectral shapes     6:42
Credits:
♦   Music composed and recorded by Michal Rataj
♦   Voice: Irena Troupová (1)
♦   Flute: Lenka Kozderková (5)
♦   Guitar (8), acousmatic composition (1 — 3, 5 — 8), live electronics (4, 8): Michal Rataj
♦   Recorded at the Electronic Studio of the Technical University in Berlin (1), CNMAT Berkeley, University of California (3), Academy of Performing Arts, Prague (4) Marek Trizuljak´s atelier in Senička (6) and MIchal Rataj´s studio in Prague (2, 5 — 8).
♦   The Way There was commissioned by Tonspur, Vienna.
♦   Sleeve notes available at michalrataj.com
♦   Composed, recorded, mastered and produced by Michal Rataj.
©, P — 2012 Michal Rataj.
Website: www.michalrataj.com // Bandcamp: http://audiotong.bandcamp.com/album/spectral-shapes
♦   Designed by Belavenir, Prague, 2012. Typeface by Suitcasetype.com
♦   Distributed by Audio Tong ATCD25, 2012, www.audiotong.net
♦   Special thanks to Denisa                                                                  / Recenzja: Michał Rataj jest młodym czeskim kompozytorem po muzykologii na praskim Uniwersytecie Karola i doktoracie z elektroakustyki i sztuki radiowej Akademii Sztuk Performatywnych. Był stypendystą uniwersytetów Royal Holloway w Londynie, Humboldta i Sztuki w Berlinie. Otrzymał także stypendium Fulbrighta Uniwersytetu Kalifornii w Berkeley na badania muzyki elektroakustycznej. Jest silnie związany z radiem: jako realizator, kurator programu Radioatelier i strony rAdioCUSTICA zbierającej współczesną sztukę radiową. Krakowski Audiotong niedawno opublikował debiut płytowy Michała Rataja — zbiór wybranych kompozycji elektroakustycznych z lat 2002–2012.
♦   ‘Spectral Shapes’, taki tytuł nosi owa monografia, zawiera osiem kompozycji, z których większość prezentuje muzykę akusmatyczną. Oratorium Electronicum zostało oparte o tradycyjną czeską pieśń religijną Hospodine, Pomiluj ny. Została mocno zdekonstruowana i pozostały ledwie strzępy oryginalnej melodii słyszane w śpiewie Ireny Troupovej. Jej głos, szept zgrywają się z dźwiękami Michała tworząc ciągły w ruchu obraz dźwiękowy — latające owady, machanie skrzydłami, ruch wahadłowy. ♦  Dreaming Life zostało zainspirowane spokojnym oddechem śpiącej córki. Mnie przypominało artystę przy pracy — malującego abstrakcję, miarowo oddychającego i w końcu niezadowolonego z efektu, zdrapującego farbę w zdenerwowaniu. Do powstania Machine–Hand–Mind–Memory skłoniła artystę refleksja, czy potrafimy jeszcze pisać odręcznie i czy pianie na maszynie jest w stanie przenosić emocje. Słyszymy zatem dźwięki sporządzania notatek — w różnym tempie, z różną ekspresją — które są zestawiane z mniej konkretnymi dźwiękami, ale bardziej inwazyjnymi. Silence Talking to klasyczna współczesna kompozycja na flet (świetna Lenka Kozderkova; do wkładki wkradł się błąd — Lenkę słyszymy w czwartej, a nie piątej kompozycji) i elektronikę. Utwór rozwija się progresywnie i dąży do intensywnej kulminacji. Momentami przywodzi orientalne skojarzenia. Muzą w tym wypadku była cisza. I Am More Vain Than The Wind to muzyczne wyobrażenie oddechu. Utwór, w którym dobitnie obecne jest napięcie. Czuć ryzyko, konkurencję. Momenty brzmią jak turniej gry w kości. Szkło i artystyczny projekt The Glass Objects Marka Trizuljaka posłużyły za inspirację do nagrania Glass Light. To kolejna kompozycja, w której dźwięki przypływają i falują. Niektóre z nich przypominają garnki, gwoździe, śrubki, a może to po prostu szkło? The Way There to najdłuższa, siedemnastominutowa kompozycja (pozostałe trwają średnio osiem minut). Jest jednocześnie najbardziej przestrzenna, wstrzemięźliwa i opieszała, czym zdecydowanie urzeka. Snuje się jak chmury po niebie, które miała zresztą odzwierciedlić. Ostatni utwór powstał jako rezultat grania na żywo od 2008 roku. Spectral Shapes stara się pokazać relację pomiędzy występem a odtwórstwem — czyli właściwym graniem i prezentowaniem wcześniej przygotowanego materiału. Rataj gra w nim na gitarze, tak klasycznie, jak i też traktując instrument jako kolejny obiekt do wydobywania elektroakustycznych dźwięków. To także jedyny moment na płycie, w którym pojawiają się strzępy rytmu.
♦   Album ‘Spectral Shapes’ to konkretne dźwięki i abstrakcyjne kompozycje. Kompozytor wciąga nas w grę odgadywania źródeł poszczególnych dźwięków, np. rysowania ołówkiem. Utwory są bardzo plastyczne — stąd taki, a nie inny ich opis. Płyta trwa 67 minut, co nie pomaga w uniknięciu monotonii, ale jednocześnie zyskuje na konsekwencji. Pomimo zebrania utworów z dekady brzmią one bardzo spójnie (tak naprawdę tylko pierwszy utwór jest z 2002 roku, pozostałe pochodzą z lat 2007–2012). ♦   Kompozytor sprawnie rzeźbi w dźwiękowej materii i nieobce są mu wszelkie tajniki tego rzemiosła, zabrakło tylko trochę różnorodności i artyzmu.
Opakowanie: Krążek zapakowano w czteropanelowy ekopack z bardzo minimalną i abstrakcyjną grafiką Belavenira. Jak w wielu innych wydawnictwach Audiotong, tak i to zostało nienagannie zaprojektowane i urzeka estetyką. Ze stron kompozytora można ściągnąć PDF z pełnymi informacjami o płycie i nagraniach.
Gatunek: experimental, electronica, electroacoustic
Podobne: Fuka Lata, Toshimaru Nakamura, Philippe Petit
Fortaken: http://muzykoteka.wordpress.com/
____________________________________________________________