Mountaineer — Bloodletting (May 22nd, 2020)USA FLAG     Mountaineer — Bloodletting (May 22nd, 2020)  Mountaineer — Bloodletting (May 22nd, 2020)★  Jsou chvíle, kdy přeskočíte hromadu alb a narazíte na něco, co vás zasáhne svou opravdu odlišnou sílou. Ptáte se: tak máme tu cvoka, nebo se něco klube? Nejsem si úplně jist, jak si toto album přehrávat, i když v tiskové zprávě se uvádí, že je to pro fanoušky Torche, Baroness, Alcest, Cult of Luna, Lantlôs a Neurosis. Slova, kterými bych to shrnul, jsou: zkáza, heavy, epická, masivní. Je to koncepční album s motivem spojujícím skladby, ale hudebně je to víc, než jen sbírka písní. Co na mě tolik zapůsobilo, byla muzikálnost a měřítko celého alba. Nemá vás to bít jako kousky death metalu, které jsem nedávno poslouchal, je to víc na vás, drží vás pomalu a vytrvale.
★  Nejsou „mimo hranice“, co posouvají hranice žánru, který jste už slyšeli, ovšem dělá to… lépe. Takový je Bloodletting od amerického HEAVY outfitu Mountaineer. Pokud jsou Mountaineer na svém vrcholu, pak se dostali obdivuhodně daleko. Pokud však dokážou stále stoupat stejným tempem, slibují skutečnou velikost. Ale hopa, geroju: Není to nutně snadný poslech. Zprvu vynikají pouze konkrétní riffy nebo awestruckové pasáže, ne celé písně. Skladby jako „The Weeds I Tended“ a vydatně emocionální „The We We Said Goodbye“ dávají Mezovi šanci předvést svůj rozsah a chovat se jako navigátor. Ovšem Bloodletting bych odteď mohl poslouchat několikrát po sobě. Je to slabší hodinka, pořád panuje tónická a tempová podoba. Jakmile se však Miguel Meza připojí, je těžké BAND ignorovat i z pěveckého pohledu. Nástroje kupodivu nepůsobí pouze jako kytarová stěna. Spíše jako příjemná sprcha, smývající únavu. 
★  Přes ohromující pocit nevolnosti a nespokojenosti v celém, existují určité melodie a chorální vrstvy. Vezměme si například „South to Infinity“, který má šikmou čistý kytarový riff, spojený s vzdušnými vokály. Tato kombinace vyvolává podivný pocit — klidný a uvolňující, zatímco současně potlačuje a nutí do depky. To lze vysvětlit citací kapely o albu: „Každá konverzace o nahrávání vždy vypadala, že se soustředí na témata nechat jít, zbavit se své kůže a odhazovat non~fyzické věci, které nás jenom zatěžují a tlačí nás dolů. I když význam těchto témat se může u jednotlivých členů kapely lišit, od začátku jsme se sjednotili v úmyslu napsat album, které by sloužilo jako dopis na rozloučenou těm lidem a věcem, které musíme zanechat“. A funguje to. Je to katartické album, očistné. Na konci toho budete mít pocit, jako byste procházeli kvalitním muzikálním nebem se všemi pocity, které byste od něčeho očekávali: s příběhem, který se na konci sjednocuje do kýženého vyvrcholení. Bloodletting je album, ve kterém se rádi ztratíte.
★  The new lineup changes not only giving MOUNTAINEER the ability to play live, but also brought more songwriters into the fold. Throughout 2019 the band collaboratively wrote what was to become Mountaineer’s third full length album, Bloodletting, with Lifeforce Records handling the release once again.
 MountaineerLocation: Oakland, California
Genre: Sludge/Doom/Post~Metal
Album release: May 22nd, 2020
Record Label: Lifeforce Records
Duration:     53:01
Tracks:
01. Blood of the Book   6:45
02. The Weeds I Have Tended   4:03
03. Shot Through with Sunlight   6:09
04. To Those We’ve Said Goodbye   7:22
05. Bloodletting   5:27
06. South to Infinity   8:07
07. Apart   4:08
08. Ghost Story   6:14
09. Still   4:46

Personnel:
★  Clayton Bartholomew (ex Secrets of the Sky, ex Lycus) and vocalist 
★  Miguel Meza (ex Ashes of American Flags) added a new drummer, two new guitarists, better production, and a ton of power and passion to the mix. The end result is Bloodletting.
★★  V těchto pandemických dobách jsme měli spoustu času navíc, abychom se sklidnili a užili si hudbu. Jedním z absolutních vrcholů této doby musí být horolezecké třetí celovečerní vydání „Bloodletting“ a jeho tekoucí melancholie. Za posledních několik let si skupina skvěle vylepšila směs Sludge / Doom / Post~Metal a díky této majestátní 53minutové hudební cestě dosáhla svého vrcholu. Jedinečně drsný zvuk kapely vytváří velmi silnou a přesto jemnou atmosféru na rozdíl od všeho, co jste předtím slyšeli. Kapela se otevře příjemnou „Blood of the Book“ a pomalu si přitáhne tvrdé vokály a kaskádové kytarové riffy. Tato skladba pěkně vytváří náladový otvor, když se promění v Gargantuanovy stěny zkreslení a vysoce emotivní čisté vokály. Když kapela docílí zahřívací pasáže, uvolní úžasnou přitažlivost filmu „The Weeds I Tended“ a jeho drsné tempo se změní. Tato skladba je jednou z našich oblíbených, protože je poutavá, trestá a zároveň přináší celé spektrum složitého zvuku kapely. MountaineerReview
ANDREW ROTHMUND ⌊ 21 MAY 2020 ⌋ Score: 9
Mountaineer Bleeds Postmodern Doom on “Bloodletting” (Album Premiere)
★  Doom is here; doom is real.
★  Sometimes, though, doom metal benefits from a touch of the postmodern. The rockier side of the subgenre often lands feet~first on concrete, generating classic riffs, familiar structures, and plenty of raw dirge — there’s a softer, more abstract shade of doom metal, though, one in which California~based sextet Mountaineer stands strong. It’s a place of diffusion, atmosphere, and headiness that doom metal seems absolutely built for, even if doom metal doesn’t need to be that way all the time. The point is this: if you want to really soar on wavelengths in the night sky, you need albums like Mountaineer’s upcoming Bloodletting. It’s just the right blend of post~metal and doom, a space where both can exist in symphony and, sometimes, opposition.
★  These two subgenres hold a ton in common already, but what Mountaineer discovers is that the merger doesn’t have to destroy either half. “Shot Through With Starlight,” for example, is about as postmodern as things come, drowning itself in saturated noise and aching screams and feeling like it’s floating away in front of you, but with a powerful background plod that’s unmistakably doom. It’s almost as if the post~metal carries your mind away but the doom keeps your brain planted in some sense of reality… or, here, surreality. The reaches of Bloodletting are impressive — true, you have to “give” yourself to this achingly emotional music for it to work — and Mountaineer has quickly become one of my favorite heartstring~tug bands.
★  We’re streaming the entire album now before Friday’s release. Enjoy. Mountaineer★  https://www.invisibleoranges.com/
Also:
Score: ★★★★
★  https://newnoisemagazine.com/album-review-mountaineer-bloodletting/
Dark Emperor Score: 96/100
★  https://www.infernalmasquerade.com/?q=reviews/25248-mountaineer-bloodletting-2020
Bandcamp: https://mountaineerlfr.bandcamp.com/
FB: https://www.facebook.com/mountaineerbayarea/