Nathaniel Rateliff — And It’s Still Alright (Feb. 14, 2020)US flag Nathaniel Rateliff — And It’s Still Alright (Feb. 14, 2020)
⦿   Tento singer~songwriter je známý svými bujnými, intimními písněmi a osvěžujícím tenorem, schopným zpívat také R&B. Sóloset se zabývá ztrátami a utrpením. 
⦿   Je ponořen do snové, lehce orchestrální estetiky Harryho Nilssona a Burta Bacharacha. Není drsný jako Captain Beefheart nebo Howlin’ Wolf. 
⦿    Je to jeho třetí album, životním zvratem poznamenané. Rockový cestovatel jde s kůží na trh s truchlícím albem, bravurně procházejícím tenkou hranicí mezi bezvýznamným a hlubokým. Se dvěma alby hitů za sebou (viz diskografii) se vrátil k sólové tvorbě, což si vyžádal jeho rozvod, poté smrt producenta Night Sweat Richarda Swifta. 
⦿    Je tu jedna píseň jako by zněla z rádiostanic v marketu po zbytek roku: „Time Stands“ — druh velké balady se sborem tak hlubokým — „Čas v souboji stojí a já stojím proti němu“ — že si představíte lidi, co si to zpívají společně, aniž by měli sebemenší představu, co zpívají a cítí se přitom tak zatraceně dobře. Lepší jsou však chvíle, kdy dělá to, co kdysi navrhl jeho parťák Swift: snaží se znít jako Harry Nilsson — například v písních „All Or Nothing“ a „What A Drag“. V jiných situacích jsou písně jakoby jen napůl dokončené: „Expecting To Lose“ pozornost nakoloní dostatečně, ale jeho bezeslovní sbor zní jako zástupný symbol, který nebyl nikdy odstraněn, a song „You Need Me“ má stejný problém. 
⦿    Závěrečná „Rush On“, zasvěcená či věnována Swiftovi, je místem, odkud vychází zármutek zcela navenek: nejen lyricky, ale v utlumeném, sepulkrálním aranžmá, které v kombinaci s Rateliffovým nejejextravagantnějším vokálním výkonem zní jako smuteční, náhrobní sada, nastavená na hudbu. Vypadá to, že zpívá v jakémsi dialogu se svým mrtvým přítelem. Ale ne, jde o celkově přívětivé album, harmonicky vyvážené. Dalo by se poslouchat i pouze s nástrojovými party. John Steinbeck napsal: „Smutek v duši může zabít rychleji, mnohem rychleji, než nakažlivý virus.“  Subdued grief...  Nathaniel Rateliff. ©Photograph:  Danny Clinch
Born: October 7, 1978 in St. Louis, MO
Location: Denver, CO
Album release: Feb. 14, 2020
Record Label: Stax / Fantasy
Duration:     42:20
Tracks:
A1 What A Drag   3:35
A2 And It’s Still Alright   3:56
A3 All Or Nothing   5:02
A4 Expecting To Lose   3:55
A5 Tonight #2   5:05
B1 Mavis   4:13
B2 You Need Me   3:30
B3 Time Stands   3:53
B4 Kissing Our Friends   3:03
B5 Rush On   6:08
Review
By Scott Roos
Published Feb 11, 2020, Score: 8
⦿   Nathaniel Rateliff’s latest solo full~length, And It’s Still Alright, was seven years in the making, but well worth the wait. Steeped in heartache, pain and personal loss, this record is a slow burn that requires multiple listens in order to fully process and appreciate its artistry.
⦿   From the finger~snapping, toe~tapping existential crisis of “What A Drag” and the exploration of despair in title track “And It’s Still Alright” to the spaghetti western~imbibed, masterful “Tonight #2,” which features the gentle and soulful violin playing of Tom Hagerman, it’s clear that Nathaniel has turned inward toward the “darkness on the edge of town.”
⦿   Instead of dwelling in hopelessness, however, a  “light at the end of the tunnel” is evident, and as a result, this release is a wholly relatable start to finish. Musically, And It’s Still Alright arguably never exceeds a medium tempo, and includes elements of folk, country and even a light sprinkling of jazz, thanks, in part, to the guitarwork of backing band the Night Sweats’ own Luke Mossman and the pedal steel work of multi~instrumentalist Eric Swanson.
⦿   It’s a late night listening record set in the candlelit environment of the human psyche and a worthy followup to Nathaniel’s Falling Faster Than You Can Run.
Interview by Jill Riley, February 14, 2020: 
The Life and Death of Richard Swift: By ERIN OSMON
Discography:
⦿   In Memory of Loss (May 4, 2010)
⦿   Falling Faster Than You Can Run (2013)
⦿   Nathaniel Rateliff & the Night Sweats (Aug. 21, 2015)
⦿   Live at Red Rocks (Nov. 10, 2017)
⦿   Tearing at the Seams (March 9, 2018)
⦿   And It’s Still Alright (Feb. 14, 2020)
⦿