Nick Mulvey — „New Mythology“ (June 10, 2022)

UK FLAG                                                        Nick Mulvey — „New Mythology“ (June 10, 2022)
•  Exáček, tedy bývalý zpěvák a skladatel Portico Quartet pokračuje ve svém stále mystičtějším písňovém cyklu. Váha světa se vznáší nahoru’n’od jeho ramen. Naplňuje své ambice, filozoficky nakloněna, ale také prokynutá jeho nádherným vnitřním hudebním světlem.
•  K tomuto albu ušel uznávaný umělec a skladatel dlouhou cestu — zkušenostně, hudebně i filozoficky. Nickova tvorba hudebníka, skladatele a producenta posouvá hranice v oblasti psaní písní a zvuku, hudby tradiční i experimentální, akustické i elektronické. Jako zakládající člen oceňovaného britského kolektivu Portico Quartet odešel v roce 2011, aby se soustředil na svůj vlastní materiál. Jakmile byl sólista, vydal v roce 2014 debutové album First Mind, nominované na Mercury Prize a v roce 2017 oslavované Wake Up Now spolu s řadou EP. V „New Mythology“ se naše sdílená lidskost stává zdravým rozumem a toto lidstvo a přírodní svět jsou propletené. •  Možnost vzkvétající budoucnosti se stává reálnou. Album zkoumá zranitelnost každodenní lidské zkušenosti: stát se otcem, nemoc a smrt, navigace v pandemii, ale také Nickova cesta k výčtu rozsahu jeho pocitů: pokus ztělesnit osobní až po planetární — a pochopit jejich skutečnou neoddělitelnost. „Star Nation“ a „Begin Again“ — vydané během pandemie — obě zasévají semínka tohoto propojeného prostoru. „New Mythology“ bylo nahráno během pandemie v Paříži s renomovaným producentem Renaudem Letangem [Manu Chao, Feist, Connan Mockasin] ve Studiu Ferber — které jako zázrakem zůstalo otevřené, když bylo město v lockdownu. Nick také připisuje zásluhy svým přátelům a rodině, minulým i současným učitelům, kteří mu pomohli dospět do tohoto bodu — od mentorů, jako je polynéská velvyslankyně a starší teta Ivy, celoživotní dílo Thicha Nhat Hanha, sbírka esejů Thomase Berryho a Mac Macartneyho kniha The Children’s Fire. Další inspiraci Nick připisuje své milované vlasti Británii, stále se prohlubujícímu příbuzenství k zemi, předkům a živému světu. Nyní se Mulvey ocitá nad propastí změn a je připraven podělit se o své syrové přemítání se světem. ⭐️⭐️⭐️⭐️
Birth name: Nick Mulvey
Born: 4 November 1984, England
Location: London, England
Album release: June 10, 2022
Record Label: Fiction
Duration:     52:23
Tracks:
01. A Prayer of My Own   4:34
02. Star Nation   4:06
03. Mecca   4:52
04. Brother to You   3:35
05. Shores of Mona   2:38
06. The Gift   3:33
07. Sea Inside (Third Way)   4:46
08. Causes   5:31
09. Another Way to Be   3:32
10. Mona   3:23
11. Interbeing Part 1   1:20
12. Begin Again (Love You Just the Same)   5:16
13. Star Nation   4:17

Review
by Thomas H Green Friday, 10 June 2022 Score: 8,5 
•  In these meta times when everything is ironic, a smirk to be replayed forever on a screen, the last thing we expect is a hippy, a proper real~life hippy, preaching oneness and love. Even yoga sorts these days mostly go on about their own “wellness”, rather than the cosmic inference of it all. Nick Mulvey’s previous albums were lightly marinaded in Baba Ram Dass and ayahuasca revelation but, with his third solo album, New Mythology, he’s gone full mystic.
•  After creating some of the most gorgeous, original singer~songwriter music of the last decade he doesn’t let empyrean soul epiphanies stop him now. His trademark revolving plucked guitar motifs, borrowed from Afro~Hispanic styles and classical minimalism, are here spiced with settings created with Manu Chao producer Renaud Letang, adding another layer of richness to the broth. There’s something of prime Cat Stevens about it, in terms of from~the heart contagiousness rather than the actual sound.
•  The album boasts a message of “interbeing” (the interconnection of all things) and, occasionally, this aspect leans towards the po~faced (check “Causes”: “We hate suffering but we think we love its causes”), but even then it’s so warmly wrapped in an infectious chug that it’s difficult to resist. In any case, if you’re a hippy, ya gotta preach, man!
•  At its best, New Mythology lives up to its ambitions, philosophically inclined but also leavened with a glorious inner musical light, as on the heart~elevating strum of “Mona”, or the mesmeric, psychedelically phased “Star Nation”, or the gigantic good~natured love~pop of “Brother to You”, or the stunning contemplation on death and heritage, “Begin Again” (albeit the single version is more immediately involving than this stripped~back take).
•  “All we want is to know this vivid moment/How we feel now was felt by the ancients.” So sings Nick Mulvey on the bass~backed devotional, “Mecca”, and, in the end, the listener either continues with him on his unique journey to spiritual enlightenment, accompanied by beatific (and very catchy!) music, or they can stand back and mock.
https://theartsdesk.com/new-music/album-nick-mulvey-new-mythology
Words CHRIS SEAL/ Score: ⭐️⭐️⭐️⭐️ 
https://www.buzzmag.co.uk/nick-mulvey-new-mythology-album-review/
Rough Trade: https://www.roughtrade.com/gb/nick-mulvey/new-mythology
WEB: https://www.nickmulvey.com/
FB: https://www.facebook.com/nickmulveymusicNick Mulvey ©Katie Silvester