Nina Kohoutová — Blue Sunray (Feb. 6th, 2020)Nina Kohoutová — Blue Sunray (Feb. 6th, 2020)   Nina Kohoutová — Blue Sunray (Feb. 6th, 2020)   Nina Kohoutová — Blue Sunray (Feb. 6th, 2020)
■   Iba 16~ročná talentovaná hudobníčka na seba prvýkrát upozornila skladbou Gejša z albumu V hmle od kapely Fallgrapp, na ktorej sa okrem vokálov podieľala aj spoluautorsky.
Location: Slovakia
Album release: 6. února 2020
Record Label: Deadred Records / Starcastic Records
Duration:     8:57 min
Tracks:
1. Blue Sunray   4:13
2. Blue Sunray (Flicker version)   4:44
Personnel:
■   Nina Kohoutova (acoustic guitar, voice)
■   Peter Kohout (bass clarinet)
■   Peter Kaščák (violoncello)
Credits:
■   Music & lyrics by Nina Kohoutová
■   Flicker version produced & arranged by Autumnist
■   Recorded & mixed at Men~at~sound Studio, Trenčín, Slovakia by Mates Homola
■   Mastered at Gargle & Expel, Praha, Czechia by Tom Karásek
■   Photo by Slávka Miklošová
About:
∴⇓∴  Jméno Nina Kohoutová není na slovenské hudební scéně úplně neznámý pojem. Pouze šestnáctiletá talentovaná hudebnice na sebe poprvé upozornila skladbou „Gejša“ z alba „V hmle“ od kapely Fallgrapp, na které se kromě vokálů podílela i spoluautorsky. Publiku je známá zejména z kapely Autumnist, se kterou pravidelně koncertuje, a na jejíž — „rádiohlavou“ oceněném album „False Beacon“ (2018, Deadred/Starcastic) — nazpívala epickou skladbu „Future Lights“. Po několikaletém sólovém akustickém vystupování s různými převzatými skladbami nyní uzrál čas na její vlastní tvorbu, a tak 6. února debutuje singlem „Blue Sunray“ na značkách Deadred Records/Starcastic Records.
∴⇓∴  „Vystupovanie s kapelou Autumnist dosť výrazne ovplyvnilo moju predstavu o vlastnom hudobnom smerovaní. Odjakživa ma to ťahalo skôr k tichšej melancholicko~baladickej hudbe, pri ktorej ma počas svojich koncertov vždy prekvapil čo i len malý náznak pohybu v publiku. Užívala som si ich intimitu, každé zapraskanie gitarovej struny a mojou prioritou bolo snaha o akési hlbšie vnútorné prepojenie medzi mnou a poslucháčmi. No zrazu prišiel Autumnist, spájajúci mne veľmi blízku hudobnú “tmavosť“ a abstrakciu, viacčlenná živá kapela s elektronikou a pre mňa dovtedy nepoznané tancujúce publikum. Začalo ma to neskutočne baviť...“ říká Nina o vlivu Autumnist.
∴⇓∴  Témou jej autorskej hudobnej prvotiny je vzťah so staršou sestrou, ktorá sa neočakávane osamostatnila a následne stala matkou. Prázdnotu a vnútornú samotu, ktorú Nina pociťovala po jej odchode z rodičovského domu a každodenného životného kolobehu, však pozitívne narušilo narodenie sestrinho syna. „Blue Sunray vnímam ako veľmi intímny kúsok mňa samej. Pieseň je totiž o človeku mne snáď úplne najbližšom. Jeden večer nás od seba delilo päť krokov a dvoje dverí, na druhé ráno sme sa zobudili každá v inom meste. Z každovečerných vzájomných hojení rán sa stali každomesačné. Malý zázrak však priniesol so svojím narodením niečo čarovné — presvetlenie, ktoré prišlo v tú najvhodnejšiu chvíľu pre nás všetkých. Modrý slnečný lúč, smútok v nekonečnej radosti.“ opisuje Nina osobný rozmer jej debutovej skladby.
∴⇓∴  Tématem její autorské hudební prvotiny je vztah se starší sestrou, která se neočakávaně osamostatnila a následně stala matkou. Prázdnotu a vnitřní samotu, kterou Nina pociťovala po jejím odchodu z domu rodičů i každodenního životního koloběhu, však pozitivně narušilo narození sestřina syna. „Blue Sunray vnímam ako veľmi intímny kúsok mňa samej. Pieseň je totiž o človeku mne snáď úplne najbližšom. Jeden večer nás od seba delilo päť krokov a dvoje dverí, na druhé ráno sme sa zobudili každá v inom meste. Z každovečerných vzájomných hojení rán sa stali každomesačné. Malý zázrak však priniesol so svojím narodením niečo čarovné — presvetlenie, ktoré prišlo v tú najvhodnejšiu chvíľu pre nás všetkých. Modrý slnečný lúč, smútok v nekonečnej radosti.“ popisuje Nina osobní rozměr její debutové skladby.
∴⇓∴  Skladba vychází jako singl ve dvou verzích. Původní komorní verze je nahraná prostřednictvím výhradně akustických nástrojů, kde kytaru Niny doplnuje bass klarinet jejího otce Petra Kohouta (Autumnist, Bez ladu a skladu) a violoncello, které nahrál Peter Kaščák (Bez ladu a skladu). Druhou verzi skladby (pod názvem “Flicker version”) si vzal na starost ve svém studiu Vlado Ďurajka (Autumnist) a jeho precizní produkce dodala skladbě mírně odlišnou atmosféru v bohatších elektro~akustických aranžích. Nahrávání „Blue Sunray“ proběhlo na podzim 2019 v trenčianském studiu Men At Sound v režii Matúše Homoly (Autumnist, Nylon Union) a o mastering nahrávky se postaral Tomáš Karásek ve svém studiu Gargle & Expel v Praze. Titulní foto singlu nafotila Slávka Miklošová.
Adresa: STARCASTIC RECORDS , Hajkova 12, 130 00 Praha 3, tel. 776 890 020