Nite Jewel — „No Sun“ (Aug. 27, 2021)USA FLAG                                                                                    Nite Jewel — „No Sun“ (Aug. 27, 2021)
♣   O minulém albu se psalo, že „Ramona Gonzalez [jako Nite Jewel] se vrací do 90. let, aby našla správné R&B nálady..., je to její dosud nejkoncentrovanější dílo s mnoha příklony k novému „jack swingu“ a Janet Jackson.“ Beverly Bryan (Rolling Stone, SPIN, Pitchfork) jí na Paste Magazine dala dokonce 9.2. Album produkoval její manžel Cole M. Greif~Neill. Ten byl rovněž spoluautorem některých písní. Dále se na albu podíleli například Julia Holter, Harland Burkhart a Dâm~Funk. „No Sun“ se větví z prvků, které se na jejích dřívějších albech proměnily v charakteristický sound, vydává se experimentálnějšími a emocionálněji směřujícími směry a přistává ve zcela novém avant~popovém teritoriu. Toto páté album (pokud nepočítáme dalších 5 EPs a 5 SP) uvedl Eric Torres slovy: „První album losangelské hudebnice po čtyřech letech, napsané po rozvodu a při práci na doktorátu z muzikologie, je záznamem o rozpadu, který je svlečen do nejzákladnějších částí.“ „Myslela jsem, že jsem něco viděla, nebo to bylo varování?“ Ramona se ptá pro zvýraznění v šesté písni „No Escape“. Je to jedna z mnoha skladeb na No Sun, která se opírá o pasáže ticha, míchaná, stop~start synth~pop song, který si žádá čas, umožňuje způsob, jak truchlit nad tím, co se ztratilo, a dívat se dopředu. Činely řinčí v pozadí při zemětřesení syntezátorů, jakoby Ramona přistoupila do bodu zlomu. „Nevím, kam utéct,“ přiznává, „z toho se nedá utéct.“ Píseň ji nenachází úplně v klidu — „není úniku,“ připomíná nám — ale v mumlajících melodiích a povzdechu úlevy, že rozuzlení je určitě blízko. Album se tedy zrodilo z osobní ztráty, tradice nářku a technicky vzato na bázi sekvenceru Moog, je výkonem či prohlídkou neukojitelné elektronické hudby. Je založeno na elektronickém pojetí, akademickém výzkumu, ale je také zvukovým vyloučením bolesti. Spolupracuje opět Julia Holter, dále Corey Fogel, Brian Allen Simon, Jay Israelson a Corey Lee Granet. Píseň „When There is No Sun“ napsal Sun Ra. „No Sun“ se ptá a předělává archetyp ženské bolesti. Navazuje na tradici ženského hlasu v lamentacích, ale role Ramony Gonzalez jako autorského producenta komplikuje stereotyp ženského hlasu jako pouhého úložiště utrpení. Vážím si, že album není přeplácané, zní téměř lo~fi. V níže uvedeném interview na otázku: „„No Sun“ pociťuji jako jiné album než Real High, Liquid Cool a Good Evening. Ale jaké zásadní produkční ponaučení jste si odnesli z těch alb, která jste použili na toto?“, Ramona odpověděla: „Jděte analogově, abyste se necítili nuceni zakrývat své chyby nebo album nadměrně upravovat.“Nite Jewel in studio Birth name: Ramona Gonzalez
Born: Oakland, CA
Instruments: Vocals, keyboards
Genre: Electronic, Stage & Screen, Synthpop, Female Vocal
Location: Los Angeles, CA, US
Album release: August 27, 2021
Record Label: Gloriette Records
Duration:     35:58
Tracks:
1. Anymore   6:47
2. Before I Go   3:33
3. Show Me What You’re Made Of   4:18
4. To Feel It   3:19
5. #14   3:17
6. No Escape   4:24
7. This Time   4:30
8. When There Is No Sun   5:50
Credits:
Ξ  All songs written by Nite Jewel except
Ξ  “Show Me What You’re Made Of,” percussion by Corey Fogel, additional synthesizer by Julia Holter
Ξ  “No Escape,” percussion by Corey Fogel
Ξ  “No 14,” saxophones by Brian Allen Simon, Juno 6 by Jay Israelson
Ξ  “This Time,” guitars by Corey Lee Granet
Ξ  All music produced and recorded by Nite Jewel except “When There is No Sun” written by Sun Ra.
Ξ  Percussion and vocals recorded by Jake Viator at Stones Throw Studios. Guitars recorded by Corey Lee Granet; winds recorded by Brian Allen Simon; vibraphone, Juno 6 and strings recorded by Jay Israelson
Ξ  Mixed and Mastered by Jake Viator at Stones Throw Studios
Ξ  Cover photography and design by Tammy NguyenNite JewelAllMusic Review by Fred Thomas ⌊AUGUST 26 2021⌋ Score: ★★★★½ 
♣   In the time directly following her 2017 release Real High, Ramona Gonzalez, aka Nite Jewel, entered a PhD program in musicology at UCLA and also dealt with the end of her marriage. These massive changes are reflected throughout No Sun, the first full~length Nite Jewel album since 2017, and one full of drastic steps forward and away from anything she’s done before. From her earliest material, Nite Jewel hit a very specific cross~section of R&B~informed grooves, angular, often lo~fi production, and songwriting that came wrapped in a dreamy haze but never floated completely off the ground. No Sun branches out from the elements that gelled into a signature sound on her earlier albums, going in more experimental and emotionally reaching directions and landing in a brand~new avant~pop territory.
♣   Drawn~out opening track “Anymore” places the vocals clear and loud in the mix, cycling through patient melodies over a growing swell of noisy synthesizers, sharp harmony vocals thick with reverb, and glitchy rhythms. Gonzalez conducts the balance of noise and confessional songwriting with cool control, breaking down the song’s din to nothing but her vocals multiple times in a way that could come off messy and unhinged, yet lands effortlessly. No Sun also employs experimental approaches to the kind of R&B songwriting that showed up in relatively more straightforward forms on earlier albums. “This Time” is slow motion and grandiose, starting with minimal synthy instrumentation and waiting until the song is almost halfway done to introduce any rhythmic elements at all. Once the beat comes in, the mix is quickly crowded with chaotic keyboard soloing, distorted guitar lines, and dizzying polyrhythmic patterns. Songs like “To Feel It” and “Before I Go” are dark and moody, evoking ’80s late~night R&B radio, where the flowing saxophone and brushed drums of instrumental “#14” and a cover of Sun Ra’s “When There Is No Sun” explore a cosmic jazz undercurrent.
♣   No Sun is at its most daring when Gonzalez brings together her gifts for abstract pop songwriting with her newfound embrace of unfettered avant~garde tendencies. “No Escape” pairs vocal hooks that would sound at home on The Velvet Rope~era Janet Jackson with a wobbly synth and blown~out free~form drumming. It’s one of many moments on the album that shouldn’t make sense but does, with Gonzalez finding a more precise way to communicate despair and frustration by using uncommon combinations of sound. While No Sun carries a tone of loneliness and hurt, there’s also a sense of relief that grounds even the most emotionally fraught moments. As the record goes on, we slowly get a sense that we’re on the other side of a heartbreak. Always an innovator, Gonzalez uses these songs to process the complex emotions of a difficult phase of life, but also as a means to push her art further. It’s raw and fearless, and just as the earliest Nite Jewel albums quietly set the course for entire musical movements of their time, it wouldn’t be surprising if No Sun helped usher in a new era of forward~moving conceptual pop.
♣   https://www.allmusic.com/album/no-sun-mw0003554978
Interview by Sam Willings, Aug. 25th, 2021:
♣   https://www.musictech.net/features/show-off-your-studio-nite-jewel-no-sun-desk-synths-delicate-sounds/
WEB: http://www.nitejewel.com/
SC: https://soundcloud.com/nite-jewel
BC: https://nitejewel.bandcamp.com/album/no-sun
INSTA: https://www.instagram.com/nitejewel/
FB: https://www.facebook.com/nitejewel/
TW: https://twitter.com/NiteJewel
By Eric Torres ⌊AUGUST 26 2021⌋ Score: 7.7
♣   https://pitchfork.com/reviews/albums/nite-jewel-no-sun/
By Erin Vanderhoof ⌊MAY 10 2017⌋ Score: 7.5 
★↑↓  https://pitchfork.com/reviews/albums/23152-real-high/