Norah Jones — Pick Me Up Off the Floor (June 12th, 2020)USA FLAG Norah Jones — Pick Me Up Off the Floor (June 12th, 2020) Norah Jones — Pick Me Up Off the Floor (June 12th, 2020)∴♦∴  Norah Jones je mnohem odvážnější, než si většina myslí. Odešla do neznámého teritoria bez hranic: série krátkých sezení s neustále se měnící řadou spolupracovníků v rozmanitém a různorodém proudu singlů (s Mavis Staples, Rodrigo Amarante, Thomasem Bartlettem, Tarriona Tank Ball a další). Ale pak se stala zvláštní věc. Pomalu, ale jistě session~písně, které Norah nevydala, ztuhly do té samé věci, které se chtěla vyhnout — alba, naštěstí pro nás. Protože „Pick Me Up Off The Floor “není nějaká nesourodá koláž. Krásně drží pohromadě, spojena s lstivými groovy jejích klavírních trií, texty, které čelí ztrátám a předávají naději, heavy náladou, která se naklání do tmy, než nakonec najde světlo. Sbírka písní je soudržná, ale čerpá z inspirované a eklektické řady vlivů. 

Ask Norah Jones what she is doing to fill her time during these lockdown months and she laughs, a laugh with an edge of something manic.

Birth name: Geetali Norah Shankar
Born: March 30, 1979, Brooklyn, New York City, U.S.
Origin: Grapevine, Texas, U.S.
Album release: June 12th, 2020
Record Label: Blue Note
Duration:     45:29
Tracks:
01. How I Weep   4:42
02. Flame Twin   3:21
03. Hurts To Be Alone   3:26
04. Heartbroken, Day After   4:12
05. Say No More   4:58
06. This Life   2:38
07. To Live   4:29
08. I’m Alive   4:17
09. Were You Watching?   5:17
10. Stumble On My Way   3:53
11. Heaven Above   4:16 NORAH JONES
∴♦∴  Přemýšlejte o Norah Jones a první fluidum v mysli, které vás napadne, je kouřový, mellifluous hlas, který zazněl na milionu večírků. Ale singer~songwriterka, která se v roce 2002 proslavila svým diamantovým debutem s názvem „Come Away with Me“, je ve skutečnosti mnohem zajímavější — a odvážnější — než byste věřili její pověsti ve stylu salon~jazz. Poté, co spolupracovala s Herbie Hancockem na jeho Grammy~vítězném albu „River: The Joni Letters“, pracovala s tak rozmanitou partou jako Foo Fighters, Outkast a frontmanem Billie Joe Armstrong (Green Day).
∴♦∴  „Pick Me Up Off The Floor“ — první LP Jones od roku 2016 — „Day Breaks“ — není tradiční album. Spíše to je sbírka písní, které zbyly ze setkání se spolupracovníky, jako je producent Thomas Bartlett (St Vincent), a Jeff Tweedy (Wilco), z nichž některé skončily v loňské sbírce singlů „Begin Again“.
Stavba „I’m Alive“, podceňovaná pocta odolnosti žen, má jasnou signaturu NJ, klavírními rolkami, ovlivněnými gospelem. Její hlas je stejně pružný jako vždy a na „How I Weep“ se unáší jako mlha nad vodou, doprovázená důstojným violoncellem a bláznivým houslovým škubkáním.
∴♦∴  Zatímco většina z těchto písní zůstává věrná jejím jazzovým sklonům, jiné, jako například úchvatná „Were You Watching?“, využívají keltské housle a hiphopové bicí; „Flame Twin“ flirtuje s funkem, twangy elektrickou kytarou a rutinním riffem na hi~hatce. Je štěstí, že Jones se rozhodla přidržet doteku k těmto písním — tvoří jednu z nejzajímavějších nahrávek, které vydala v posledních letech.
∴♦∴  Kolaborace: basisté Christopher Thomas, John Patitucci, Jesse Murphy a Josh Lattanzi; bubeníci Nate Smith, Dan Rieser a Josh Adams; klávesista Pete Remm, pedál~steelkař Dan Iead, houslistka Mazz Swift, violistka Ayane Kozasa, violoncellista Paul Wiancko, perkusionista Mauro Refosco, background vokalisté Ruby Amanfu (Ghana) a Sam Ashworth [oba držitelé Grammy], trumpetista Dave Guy a tenorsaxofonista Leon Michels.
Vybírám část textu od Mariána Pavlíka:
∴♦∴  Piesne, ktoré Norah Jones doteraz nikdy oficiálne nevydala, si pomaly ale isto našli svoje miesto na novom albume. Pick Me Up Off the Floor nemožno považovať za nesúrodú koláž, pretože ako kompaktný celok drží krásne pokope. Napomáha tomu premyslený groove klavírneho tria a texty pojednávajúce o strate, nádeji, ťaživej nálade, rozplývajúcej sa v temnotách a o vidine svitania na lepšie časy.
∴♦∴  „Pri každom nahrávaní vzniklo niekoľko skladieb, ktoré som nikdy nevydala a tak sa za posledné dva roky nazbierali”, hovorí Norah. “Úplne ma dostali. Nahrala som si ich nahrubo namixované do telefónu a počúvala som ich počas prechádzok so psom. Vrývali sa mi do pamäti a uvedomila som si, že spolu istým surealistickým spôsobom súvisia. Je to pocit podobný blúzneniu, vznášaniu sa niekde medzi Bohom, Diablom, srdcom, krajinou, planétou a mňou”.
∴♦∴  Tak, ako tieto sú tieto piesne nasiaknuté zvukovými farbami bluesu, soulu, americany a rôznych odtieňov jazzu, zároveň spájajú špecifickú osobnú, a spoločenskú traumu do živého celku.
∴♦∴  Základ albumu vznikol ešte počas mimoriadne plodného nahrávania s bubeníkom Brianom Bladeom, ktorý hrá na šiestich skladbách albumu. Ďalšími hudobníkmi sú basista Christopher Thomas, John Patitucci, Jesse Murphy a Josh Lattanzi, bubeníci Nate Smith, Dan Rieser a Josh Adams, klavirista Pete Remm, hráč na pedal steel gitaru Dan Lead, huslistka Mazz Swift, violistka Ayane Kozasa, violončelista Paul Wiancko, perkusionista Mauro Refosco, vokalisti Ruby Amanfu a Sam Ashworth, dvojčlenná dychová sekcia — trubkár Dave Guy a tenorsaxófonista Leon Michels.
∴♦∴  “Neviem čím to bolo, ale posledný rok som cítila toľko kreativity ako nikdy predtým”, hovorí Norah Jones. Dôkladným prehodnotením svojho doterajšieho spôsobu komponovania objavila Norah Jones nový zdroj inšpirácie, ktorý vyústil do prekvapivého výsledku. Vďaka tomu vznikol silný album, vyznačujúci sa mimoriadnou hĺbkou a krásou.
Website: http://www.norahjones.com/
Shop: https://store.bluenote.com/products/norah-jones-pick-me-up-off-the-floor