1
OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » EDITORIAL » Písničkář nikdy není ze hry venku.
Písničkář nikdy není ze hry venku.
...To je česká specialita, nikde jinde se tento faux–pas nemůže stát....

Písničkář nikdy není ze hry venku.

♦   „K natočení celovečerního filmu potřebujete celé město lidí,“ řekl jeden technik, který pracoval na přípravě mnoha filmů.
♦   Jednou z výhod písničkářství je, že k natočení písně nepotřebuje její autor ani celé město, ani obyvatele jedné ulice, často si postačí sám.
♦   Souvislost s filmem je však vhodná: „Filmový průmysl nyní požaduje mnohem víc původní hudby než kdykoli v minulosti. Ne pouhých dvacet minut nebo několik taktů pro dramatické záběry, ale často až hodinu hudby,“ napsal Edwin Black v časopise Film Score Monthly.
♦   Když písničkář natočenou píseň už má a píseň propadne, je to tragédie? Není. Naproti tomu u filmu je to právě naopak.
♦   „Vzpomínám si na několik svých současníků, kteří museli skončit, protože pár jejich filmů propadlo,“ řekl režisér John Boorman, když vzpomínal na své začátky u filmu. „Krutou realitou filmového průmyslu je to, že když svým pánům nevyděláte peníze, jste ze hry venku.“
♦   Písničkář nikdy není ze hry venku.
♦   „Nikdy nevíte, co bude publikum v daném okamžiku považovat za senzační a líbivé.“ — David Cook, profesor kinematografie.
♦   Autor písně to může obrátit ve svou výhodu. Nejde mu však ani o senzaci ani o líbivost za každou cenu. Musí zvážit případné kontroverzní prvky jak v textu, tak v hudební složce.
▪    SUVENÝRY: K úspěchu nového filmu může přispět propagační zboží. Například k filmu o jednom komiksovém hrdinovi patřilo to, že si člověk mohl koupit mimo jiné krabičky na jídlo, hrnky, bižuterii, oblečení, přívěsky na klíče, hodinky, lampy nebo stolní hru — a na tom všem se objevuje hlavní postava filmu. „Obvykle je 40 procent propagačního zboží prodáno ještě před tím, než se film dostane do kin,“ napsal Joe Sisto v časopise Americké advokátní komory.
▪    Napadá mne, že ani u písně by to nebylo marné. Písničkáři často vydávají celá alba písní najednou, aniž by své album jakkoli propagovali.  Stalo se mi už nejednou, že jsem odešel z koncertu bez alba jenom proto, že mi ho nikdo nenabídl, ačkoli šlo o jeho veřejnou realizaci/křest. Dokonce bylo zahlášeno, že album bude k mání při odchodu ze sálu (Malostranské Besedy) a po pěti minutách marného hledání jsem to vzdal. To je česká specialita, nikde jinde se tento faux–pas nemůže stát.
Jakou píseň máte rádi vy?
♦   PŘEMÍRA sexu, násilí a vulgárních textů se v posledních desetiletích setkává s rozporuplnými reakcemi. I to je podobné s filmem. Někteří říkají, že určitá erotická scéna je oplzlá, jiní tvrdí, že je to umělecké ztvárnění. Někteří jsou přesvědčeni, že násilí ve filmech je přehnané a zbytečné, jiní říkají, že tam patří. Někteří zastávají názor, že dialogy protkané peprnými výrazy jsou vulgární, jiní oponují, že jsou realistické. Co jeden označuje za obscénní, druhý obhajuje svobodou projevu. Když to člověk poslouchá, může získat dojem, že je to vlastně jen hra se slovy.
♦   To, co je možné ve filmech vidět, však není pouhým předmětem nepodstatné debaty. Je to závažná věc, a to nejen pro rodiče, ale pro každého, kdo si váží morálních hodnot. Jedna žena to s lítostí v hlase vyjádřila slovy: „Když to risknu a jdu znovu do kina, i když mi zdravý rozum říká, abych na takový film nechodila, po závěrečných titulcích si připadám hrozně. Stydím se za ty, kdo takovou špínu natočili, a stydím se i sama za sebe. Mám pocit, že to, co jsem právě viděla, ze mě odňalo kus lidskosti.“
♦   S písní je to podobné. Někteří tzv. “Andělem” ocenění hlupáci si na obscénnostech v textech založili svou pofiderní „kariéru“. Kdyby věděli, co jeden jediný skutečný anděl, ne ten vyrobený lidskýma rukama – dokáže, už nikdy by se k mikrofonu nepostavili. Pobavení není náhradou za čisté svědomí.  Podívejme se teď na text písně od Karen Matheson z alba URRAM (Respect) a uvidíme, že kvalitní text se od sprostoty obejde.
„Adhlaichte an–dingh mo luaidh
‘S nach aithnich mise naigh seach naigh,
Measg mhiltean a Tigre tha e na shuain;
Coinhead Thusa, a Thighearna, oirnn le truas.
My beloved one was buried today
but I cannot tell one grave from the next,
as his resting place is with thousands of others from Tigre;
Look on us, Lord, with pity.“

♦   U filmu je klíčem k úspěchu často „provokativní obsah“, napsala Liza Mundyová v časopise The Washington Post Magazine. Když jsou ve filmu hrubá slova, násilné scény a hojnost sexu, „zvyšuje se tím jeho ziskový potenciál, protože žádná věková skupina nebude chtít zůstat na chodníku před kinem“.
♦   Jsem hluboce přesvědčen, že dobrý autor a skvělý singer≈songwriter nic z toho k úspěchu svých písní nepotřebuje.

Písničkář nikdy není ze hry venku.
...To je česká specialita, nikde jinde se tento faux–pas nemůže stát....

NEWS

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

6.7.2019

Jesca Hoop — Stonechild

1.7.2019

Dire Wolves

archiv

ALBUM COVERS X.

Stephen Malkmus — Groove Denied (March 15th, 2019)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540