Máme tady 1. kategorii - "SKUPINA" . Zde jsem upřednostnil avantgardu v písňové formě. Myslím, že GHOSTMOTHER dobře reprezentuje českou alternativní scénu. Hotová smršť! Kdyby Napoleon Bonaparte mohl být přítomen a odehrálo se to před Battle of Waterloo (18 June 1815), nemohl by po zhlédnutí tohoto fascinujícího večera prohrát svou bitvu. Vzhledem ke své definitivnosti pro Napoleona a jeho 100 dní trvající císařství se městečko Waterloo, u kterého se bitva odehrála, stalo na celém světě synonymem pro velkou porážku nebo konečný akt zásadního významu s negativními důsledky, či jakékoliv fatální selhání. To, že tuto událost si nechali ujít všichni kritici a nebyla zohledněna ve výsledcích žádného hudebního ocenění v České republice kromě Tais Awards, považuji již tento pouhý fakt za jejich debakl a fatální porážku. Viděl jsem jejich tzv. "utajený koncert" v Emauzích a odcházel jsem nadšen, že takovou kapelu máme. Taková audio-vizuální performance s prvky kabaretu a kouzelnictví by se podle mého názoru uplatnila kdekoli na světě v dobře informovaných kruzích hudebních fajnšmekrů. Je neuvěřitelné, že tento koncert byl free, i když na pozvání Gregoryho Finna. Za takovou kvalitu by v pařížské Olympii (http://www.olympiahall.com/web/spectacles.asp) divák zaplatil 30.25 euro v kategorii 3 a 36.85 euro v kategorii 2. Podle současného kurzu tedy 786 czk v kategorii 3 a 957 czk v kategorii 2. 

Na druhé místo jsem dal LANUGO, zejména z bezprostředního opojení na koncertě v Jazzdocku 31. března 2010. Mirek Šmilauer nevykrádá sám sebe, jako je tomu třeba u Michaela Vašíčka z 999/Sunplugged a jiných seskupení, ale prezentuje kytarové napětí a očekávání, co bude dál - jeho vyhrávky jsou neoposlouchané, originální, hraje pro tým. Markéta Foukalová určitě je jednou z našich dvou až třech nejkvalitnějších zpěvaček a ještě rozdává humor, rozdává samu sebe plnou náručí.

Montage jsem slyšel živě týden před udílením cen. Jejich koncert sice neměl gradaci ale bylo to způsobeno spíše malou účastí diváků U Kaštanu, což je periferie k pohledání a ne zrovna jejich scéna. Klára Vytisková je u nás naprosto jedinečná, s obrovským potenciálem a humornými grify ve slovu, barvě hlasu a v pohybu. Tomáš Herian je vstřícný a úsměvy rozdávající bubeník s dokonalým přehledem ve svém stylu, takže jeho performance působí lehce.

Tady jsou výsledky:

TA 10

TA 10

TA 10