RAZAM — „Harpyje u pramene“ (Dec. 17th, 2021)

Belarus FLAGCZECH FLAG                                                              RAZAM — „Harpyje u pramene“ (Dec. 17th, 2021)
Location: Hradec Králové, Praha, CZE ~ Baranavičy, Belarus ~ Russia
Album release: 20.05./Dec. 17th, 2021 
Record Label: Iva Marešová/Musicraft
Duration:     50:54
Tracks:
01. Harpyje   5:35
02. Volám na lesy   3:51
03. Mерацo час   4:21
04. Do kamenů   2:58
05. U pramene   4:04
06. Kouzelník Jan   4:28
07. Má milá, můj milý   1:59
08. Když miluji   3:36
09. Na křídlech koní   3:16
10. Ďábel na řetězu   2:41
11. Цягнікі   2:41
12. Nic z toho ze sebe nesmyješ    3:35  
13. Kost   2:43
14. Hromnice   4:46
Personnel:
♠   Iva Marešová — zpěv
♣   Aliaksandr Yasinski — akordeon, zpěv
♥   Michael Vašíček — kytary, basa, zpěv
Ξ     Ilia Chernoklinov — viola, klavír zpěv
⊗    Radek Doležal — perkuse, klavír, MalletKat (elektronická verze vibrafonu), zpěvRadek Doležal ©Jiří Šeda
About:
Δ   Ve „future rousing“ hudby RAZAM funguje tolik prvků, že by to vypadalo jako nejednoznačný výplach, kdyby to nebylo tak pečlivě propočítáno a specificky formulováno. Původně působili jako trio Marešová Yasinski Vašíček a v této sestavě vydali v roce 2016 úspěšné album „Kéž bouře by přišla“. Později začali spolupracovat s ruským violistou Iliou Chernoklinovem a bubeníkem/vibrafonistou Radkem Doležalem (Pražská komorní filharmonie, Mallet Q, Lily Marlene, ex Precedens).
Δ   „Harpyje u pramene“ je univerzálnější a zároveň introspektivnější než minulá díla, značně rozšiřuje pole působnosti RAZAM při zachování jejich kinetické energie a objevného ducha. Vše míří přesně. Hudba je vzrušující, posluchač nadšený, plamenný, útrobní, bujný, bujarý a bohatý. Album je jejich dosud nejdelším a nejambicióznějším počinem a také nejhypnotičtějším, s větším výskytem manter navozujících trance mezi žánrově vějířovitě rozvinutými mentálními, občas i tanečními groovy, které obvykle slýcháme na albech skupiny. Jednoduše: opět slovanské hudební kořeny.
Δ   „Harpyje u pramene“ se také může pochlubit plnější orchestrací než jejich jiné počiny, přičemž struny violy (Ilia Chernoklinov/Prague Chamber Orchestra) a barevné odstíny basy a kytar Michaela Vašíčka (999, AG Flek, Každý Den Jinak, Pozdní Sběr) mají větší přednost než dříve. Michael je nejdéle spolupracující hráč s Ivou Marešovou. „Jeden z muzikantů, který kvůli muzice obětuje vše.“ Mimochodem, Michael používá Heritage Audio Successor. Díky mnoha možnostem nastavení se tento procesor dá použít nejen při masteringu, ale i na jakýkoli nástroj. Jeho síla se však ukáže teprve při použití jako stereo bus compressoru. 
Δ   Prezentace alba působí jako jejich nejupřímnější práce; zvláštní zmínku si zaslouží texty: Iva Marešová (7), Veronika Boušová (3), Františka Stropnická (2), Česlav Svoboda (1), Валярына Кусгава (1) Petr Rybíz Toman (1), Jarmila Chromíková (1), Уладзимир Караткевіч (1). Aliaksandr Yasinski⊗   Členové jsou uvedeni pod svými skutečnými jmény spíše než svými kreslenými pseudonymy a v titulcích je méně nástrojů, které si sami vymysleli či vysnili, překvapením je tedy pouze MalletKat. Úvodní titulní skladba „Harpyje“ byla dobře zvolena jako uvítací a slavnostní průvod s dunícími strunami a stanovením levelu. Setkáváme se přece s nejlepší zpěvačkou ve střední Evropě. Vše mi skanduje do odrazu nálady a průhlednosti. Album pokračuje skladbou „Volám na lesy“, kde intro obstará Aliaksandrův akordeon a piano. Basa klouže ve svém sólu přes lehké činely a monotónní opakování vokálů je konfrontováno vzrušenými efekty plnými citoslovci. To je zřejmě nejobtížnější skladba celého alba. Dvě skladby „Mерaю час“ (Měřím čas) a „Цягнікі“ (Vlaky) jsou zpívané v běloruštině. Skladby jako „Má milá, můj milý“, „Mерaю час“ a „Цягнікі“ obsahují energické, staccatové výbuchy akordeonu a violy v rytmech inspirovaných Východem, zobrazující zábavnou, oslavnou a potutelně pohanskou stránku člověka. Do toho všeho Michael pochopitelně vklouzne kytarovými legáty. Vždy pravidelně vracející se do duchovnějšího stavu, mnohem klidnější „Kouzelník Jan“ obsahuje vokální kola s vynikajícím textem a jakoby prohlášením „ne všechno je černobílé.“ Rytmy se střetávají a řinčí na povrchu, ale vespod jsou velmi strategicky propojené. Působí to jako klezmer~hippie verze Tom Tom Clubu s vřelostí a chytrostí. Všechny písně jsou hravé, angažované a nabízejí kinetickou, lákavou spontánnost. Myšlenkové procesy odpalují jakýkoli zbytek či náznak kritiky. Album je spíše holistickým dílem, odrážející tu horlivě hudební, jinde syrový libidinální instinkt. Skutečnost alba nelze pochopit podle jejích jednotlivých písní, ale pouze jako větší celek. A instrumentální technika skupiny je působivá, zvláště s ohledem na tematické změny tvaru, které se odehrávají ve 14 skladbách alba. Iva Marešová nemá konkurenci, zrovna tak Aliaksandr Yasinski. Resumé: je to výsostně kolektivní dílo. Masterpiece! Skupina dokáže hrát hudbu s touto složitostí a představivostí naživo na jeden zátah, což je nemalý úspěch. Nejkrásnější píseň: „U pramene“
Zvláštní pochvala: digipackový booklet, rozevírající se na 3x s texty do kruhu a spirály.
⇒   „Občas maluji a fotím a obal tak vznikl z mých obrazů, které jsem nafotila. Texty jsem umístila do spirál, které obrazy dotváří. Vznikají tím jakési kódy a pro mě to je nedílná součást příběhu, který je ukryt v písních. S grafikou mi ale hodně pomohla Jana Baladová. Technicky já na tom v tomto směru moc dobře nejsem.“ — Iva Marešová; (distribution: https://www.musicraft.eu/index.php/2021/12/09/iva-maresova-razam-harpyje-u-pramene/)

iDNES Hradec Králové: https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/iva-maresova-zpevacka-album-harpyje-u-pramene-kralovehradecky-razam.A210826_623703_hradec-zpravy_kvi
Jiná díla skupiny:
Δ  Iva Marešová, A. Yasinski, M. Vašíček, RAZAM: Kéž bouře by přišla (Oct. 18th, 2016)
Δ  OST / Divadlo na Vinohradech: Balada pro banditu (Oct. 2nd, 2020)  
Equipment:
Δ   Michael Vasicek plays MARKBASS LITTLE MARK II head and NEW YORK 121 bass cabinet.
DISK: https://magazin.disk.cz/cs/michael-vasicek-predstavuje-sve-domaci-studio
Disk: https://shop.disk.cz/successor--heritage-audio-/
WEB: http://ivamaresova.cz/