1
OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » NEWS » Ry Cooder & Manuel Galbán
Ry Cooder & Manuel Galbán MAMBO SINUENDO

Ry Cooder — MAMBO SINUENDO Flag of Cuba Ry Cooder — MAMBO SINUENDO (2LP/Jan. 28, 2003/Nov. 23rd, 2018)
RC born: 15 March 1947, Los Angeles, California, United States
MG born: on January 14, 1931
Origin: Santa Monica, California, United States
Instruments: Guitar bass mandolin banjo slide guitar bottleneck guitar Hawaiian guitar slack~key guitar
Genre: Americana, folk, country, country folk, bluegrass, blues, honky tonk
Location: Santa Monica, CA
Album release: January 28, 2003/Nov. 23rd, 2018
Record Label: Nonesuch
Genre: Folk, Blues, Country, Latino
Duration:     50:44
Tracks:
01  Drume negrita   4:58
02  Monte a dentro  2:53
03  Los Twangueros   4:40
04  Patricia   3:29
05  Caballo viejo   3:51
06  Mambo sinuendo   2:29
07  Bodas de oro   4:38
08  Échale salsita   4:26
09  La luna en tu Mirada   4:12
10  Secret Love   5:49
11  Bolero sonámbulo   4:30
12  María la o   4:16
Written by:
→  Ernesto Grenet   1
→  Arsenio Rodríguez   2
→  Manuel Galbán & Ry Cooder   3, 11
→  Pérez Prado   4
→  Simón Díaz   5
→  Manuel Galbán, Ry Cooder & Joachim Cooder   6
→  Electo Rosell “Chepín”   7
→  Ignacio Piñeiro   8
→  Luis Chanivecky   9
→  Sammy Fain & Paul~Francis Webster   10
→  Ernesto Lecuona   12
Chart:
• US Billboard Top Latin Albums   #1
• US Billboard Latin Pop Albums   #1
• US Billboard Top Internet Albums   #52
• US Billboard Top World Music Albums   #1
• US Billboard 200   #52
Personnel:
→  Manuel Galbán — Guitar
→  Ry Cooder — Organ, guitar, electric bass, steel guitar, piano, producer, vibraphone, tres
→  Orlando “Cachaito” López — Bass
→  Jim Keltner — Drums
→  Joachim Cooder — drums
→  Miguel “Angá” Díaz — Conga
→  Herb Alpert — Trumpet
→  Carla Commagere — Vocals
→  Juliette Commagere — Vocals
→  Demetrio Muniz — Music Coordinator
→  Jerry Boys — Engineer, mastering, mixing
→  Nick Gold — Executive in Charge of Music
→  Jimmy Hoyson — Assistant engineer
→  Simon Burwell — Assistant engineer
→  Isel Martinez Rodriguez — Assistant engineer
→  Tom Leader — Mastering
→  Sara Daoud — Production coordination
→  Zita M. “Toti” Morriña — Production coordination
→  Rail Jon Rogut — Digital editing
→  Doyle Partners — Design
DETAILS:
♠    The two~LP set of Mambo Sinuendo, Ry Cooder’s 2003 Grammy~winning collaboration with Cuban guitar legend Manuel Galbán, was pressed from lacquers cut by Abbey Road Studios on vinyl at Record Industry with a custom etching on side D, and housed in an old~style, tip~on gatefold jacket.
♠    “Mambo Sinuendo creates a time~warped neverland where unhurried melodies hover above subtly swaying Cuban rhythms,” says the New York Times, “as the two guitar masters trade slides and twangs with a droll sense of romance.”
Pokus o review:
♠    Kdo je Manuel Galbán? „Jeho vlastní hudba je exotický hybrid sám o sobě: jako kytarista legendárního kubánského doo~wop z roku 1960 a beat~bandu Los Zafiros, Galban vynalezl jedinečný styl, zakořeněný v kubánské hudbě.“ — Dusted Magazine. Manuel Galbán (14. ledna 1931 ~ 7. července 2011) jako Manuel Hilario Galbán Torralbas, byl kubánským kytaristou, klavíristou a aranžérem, nejvíce pozoruhodným svou spoluprací s Los Zafiros, Ry Cooderem a Buena Vista Social Club. Vyrostl v malém rybářském městečku Gibara v provincii Holguín (východní Kuba). Po hraní na kytaru a tres v různých místních mládežnických skupinkách získal své první profesionální vystoupení ve věku 14 let na kytaru s Orchestra Villa Blanca. V roce 1956 se přestěhoval do Havany, kde strávil sedm let v baru a klubu a často se objevoval v rádiu.
♠    Mambo Sinuendo je spolupráce mezi Ry Cooderem a kytaristou z Buena Vista Social Clubu (a předtím i mnoha dalšími skupin) Manuelem Galbánem. Album se pokouší zachytit starý styl, popularizovaný na Kubě Galbánem. Překvapivě ho nikdo nikdy po Galbánovi nenásledoval. Jedná se o kytarové dovádění, absolutní performance, rozverný koncert, který je úzce spjat s převodem pop/jazzových čísel let padesátých a šedesátých (Henry Mancini, Nelson Riddle atd.). Tu a tam je cítit exotiku, tím spíše větší dotek relativně Havajského cítění, a to v celém rozsahu dvojalba prostřednictvím kytarových technik plným cólem, na plný úvazek obou pánů. To všechno je formálně někde mezi lounge, mambou a tzv. Esquivel old space~age~bachelor~pad music. Ve vzácných případech jde dokonce i o trochu smyček house drum, které přidali perkusisté Jim Keltner, Joachim Cooder a Miguel “Angá” Díaz. Koneckonců právě ten posledně jmenovaný celé album začíná hezky komorně a sólo. Kromě ojedinělého spacey sboru v závěru titulní písně a pak ve druhé skladbě „Monte a dentro“ je to naprosto instrumentální záležitost, která se hodně hodí pro hudebníky~ekvilibristy, což jim dává příležitost ukázat svou plnou virtuozitu. A je to teda velká jízda!
♠    Ry Cooder říká: „Když jsme udělali první melodii, pomyslel jsem si: „No teda, to je jen a jen čisté nebe!“ Nyní se přesouváme do tohoto skrytého prvku hudby z 50. let na Kubě, který je trochu méně o typickém druhu populární hudby nebo o hudbě turistické, či hudbě nočních klubů. Je to něco, o co se zajímám velmi osobně, preferovaně. O podsoubory, existující sub~žánry, obsahující něco zvláštního, něco podivného a nečekaného. A toto právě je Galbán „personifikovaný“. Do svých rozkouskovaných sól vždy vtiskne svého ducha. Nikdy jsem neslyšel takový zvuk Telecasteru. Je to fantastický chlap, je velmi živý, připraven udělat to, co je potřeba. V určitém okamžiku Cooder řekl: „Jen mi řekni, odkud jsi to dostal? Co jsi poslouchal?“
♠    „Byl to Duane Eddy, což je senzační. Absolutně senzační. Hrál jsem s Duanem znám ho.“ Muzikalita, kterou tito kytaristé drží na vysokém levelu, souběžně i vzájemná souhra mezi nimi, je skutečně stratosférická práce, zůstává jen smeknout před jejich precizním zacházením s myšlenkou alba. Mimochodem: ten výraz z titulu alba „sinuendo“. Už ta předpona sin! Nepřímý sexuální odkaz nebo důsledek, porušující hranice, které se běžně považují za vhodné, způsobující nepokoj, neklid nebo diskurs. Kámo, ten tvůj šéf udělal s děvčátkem nějaké sinuendos na prázdninovém večírku! Jen doufám, že to je pouze výraz, vyjádřující  hudební vzrušení. Pro pěkný pohled na hudební žánr, který nikdy nebyl brán západní civilizací příliš vážně, ale dozajista měl jím být, je to dobrá show. Zcela noví příznivci Coodera by se možná měli zabývat některými staršími verzemi, aby získali všeobecnější přehled a vřelejší pocit, než přijdou k tomuto albu, ale všichni ostatní by ho měli rychle přijmout. Ale není to bomba, to ne.
♠    Dovětek: takže Cooder byl v době nahrávání stále zamilovaný do Castrova karibského úkrytu..., a je to nádherný tropický klenot. V těchto neurčitých časech je štěstí, že mu byla udělena zvláštní dispenzace (s laskavým svolením od Billa Clintona), aby vůbec mohl Kubu navštívit. Ale možná to už byly příznaky, že se konečně začínaly otevírat oči gurmánů. Jistě ne předčasně ...
♠    Přední světový kytarista, über~sessioneer a generální strážce hudby s autenticitou v posledních letech začlenil své prefertence do projektů, které upoutaly pozornost na hudebníky, které západní svět ještě teprve začal objevovat.
♠    Galbanův pískot a jeho nosová výslovnost (jedna skladba se dokonce nazývá „Los Twangueros“, je výsledkem Ryovy neschopnosti nalézt vhodnější popisný termín ve španělštině!) Je více než srovnatelná s ochrannou známkou Cooder, zvláště v songu „Monte A Dentro“. Je to vítaný návrat k soundu od „Get Rhythm“ neslýchanému a dokonale prezentovanému v tak vřelém a humorně~tanečním prostředí. Nicméně je to předposlední skladba, pomalá extemporizovaná verze jazzového standardu „Secret Love“, která zde opravdu vyčnívá. Cooderovo vzrušení, vzkvétání a dokonale zorientovaný prstoklad (fingerpicking) připomínají jediného muže, který se svou hrou Cooderovi přiblížil s tak velkou vizí — Marca Ribota. Život je však nekonečně krátký. Galbán, jeden ze dvou přeživších členů Los Zafiros zemřel na srdeční zástavu poblíž svého domova v Havaně na Kubě.
♠    Ry Cooder: If you look at the line of the surf guitar, the twanging guitar and the electric trace guitar such as played by Arsenio and Niño Rivera, there is some kind of weird, post~bop — watered~down bee~bop, popularized bee~bop — cocktail vibe in that music. Of course, we would all give body parts to hear the Zafiros again. Fortunately, they recorded and it’s available. People who haven’t heard that record certainly should. It’s very heavenly, very beautiful.
♠    Galbán’s distinctive electric guitar sound makes liberal use of reverb, tremolo, diminished arpeggio runs and palm mutes. Using a Fender Telecaster with heavy gauge strings, he references the tone of Duane Eddy and the early surf guitarists whilst playing the melodic runs and chordal patterns associated with traditional Cuban music. He has been pictured using Fender Twin, Roland JC120 and Fender Bassman amps, as well as a Dunlop TS~1 stereo tremolo pedal.
Label: http://www.nonesuch.com/
Website: http://rycooder.com/
Twitter: https://twitter.com/rycooder
Facebook: https://www.facebook.com/rycooderofficial/
_____________________________________________________________

Ry Cooder & Manuel Galbán MAMBO SINUENDO

NEWS

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

6.7.2019

Jesca Hoop — Stonechild

1.7.2019

Dire Wolves

1.7.2019

Outer Spaces — Gazing Globe

archiv

ALBUM COVERS X.

Charles Hayward — Objects Of Desire (2019 [1975])
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540