Sara Serpa — Recognition (June 5th, 2020)PORTUGAL FLAG                                                                                      Sara Serpa — Recognition (June 5th, 2020)  Sara Serpa — Recognition (June 5th, 2020)✹   Recognition je plné palčivé atmosféry, naléhavých zpráv a je výzvou pro posluchače tím, že rozmazává všechny žánry vlastní autentičností a odhodláním. Serpa velí všemu svým hlasem a její kompoziční schopnosti se neustále vyvíjejí album od alba.
✹   Několik motivací oživilo její práci na tomto projektu, včetně touhy „vyzdvihnout sílu hudby jako nástroje sociálního vývoje, reflexe a vzdělávání“ a „přerušit mlčení o portugalském kolonialismu a institucionálním rasismu“.
✹   S pomocí filmového režiséra Bruna Soaresa Serpa uspořádala materiál do hodinové tiché filmové křižovatky s textem Amílcara Cabrala, klíčové osobnosti afrického antikoloniálního odporu. Během projektu Serpa prozkoumala dědictví této obtížné historické chvíle a ticho její rodiny, které ji obklopovalo, a poskytla vizuální a zvukový příběh povzbuzující individuální reflexi. „Byla to traumatická situace, protože když se kolonie osamostatnily, museli Portugalci najednou uprchnout a všechno nechat za sebou. Museli se přizpůsobit zemi, ve které většina z nich nikdy nebyla a která je odmítla, takže je tu nějaké ticho, a mnoho lidí v mé rodině o tom otevřeně nemluvilo. Možná je to práce následujících generací, strávit a zpracovat minulost,“ říká Serpa. „Existuje také institucionální ticho. Ve školách se o tom neučíte, a proto jsem cítila potřebu se vzdělávat. Takže tu byla tato osobní potřeba, ale také potřeba odhalit něco, o čem se nemluvilo, dostatečně neiskutovalo a dostatečně neuznávalo.“ 
✹   Zeena Parkins je skladatelkou a improvizátorkou: průkopnicí současné harfové praxe a performance, která reimaguje nástroj jako „zvukový stroj s neomezenou kapacitou“. Právě Zeena rozšířila jazyk jak akustické harfy, tak evoluce jejích originálních elektrických, přes vynalézavé použití rozšířených herních technik, objektů a zakázkového elektronického zpracování.
Parkins působila dva roky jako profesorka na katedře zvukového umění na SMFA v Bostonu a vyučovala v bakalářském programu na Bard College. Byla pozvána na přednášky na Ruskin School / Oxford, Princeton University, Pomona College, Columbia University a vedla improvizační workshopy na několika festivalech včetně Counterpulse v Glasgowě, Météo v Mulhouse a byla improvizátorkou v rezidenci v Klangspuren Festiva / Australian v roce 2019. Parkins je také profesorkou na hudební katedře Mills College v Oaklandu v Kalifornii od roku 2011.
✹   „Zvukový mistr Douglas Henderson zpočátku provedl změny ve stávající harfě, kterou postavila loutnista Ken Parker. V roce 2003 postavil nový nástroj verze 3. Henderson pokračoval v zdokonalování svého designu a svými značnými znalostmi přispěl v oblasti konstrukce, elektroniky a materiálů. Pro harfu vyrobil všechny komponenty: kovová pouzdra pro krabičky gears, mosazné můstky, modifikovaný hardware pro ladění kytary a modifikovaný stojan pro metal drum. Toto je elektrická harfa, kterou dnes používám. Tento nástroj mě stále překvapuje a inspiruje svými čerstvými a ohromujícími schopnostmi jako zvukotvorného zařízení,“ říká Zeena Parkins.SARA SERPA  ©CARLOS RAMOS, Nov. 9, 2017Location: Lisbon, Portugal ~ Brooklyn/NYC
GENRE: JAZZ, IMPROVISED, NEW, EXPERIMENTAL
Album release: June 5th, 2020
Record Label: Biophilia Records
Duration:     53:03
Tracks:
01. Lei Do Indigenato, 1914   4:17 
02. Occupation   4:55 
03. The Multi~Racialism Myth   4:07 
04. Free Labour   4:03 
05. Beautiful Gardens   4:41 
06. Mercy and Caprice   3:40 
07. Civilizing Influence   2:31 
08. Queen Nzinga   4:32 
09. Absolute Confidence   4:16 
10. Control and Oppression   5:32 
11. Propaganda   4:50 
12. Unity and Struggle   5:39
Personnel:
⊗  Voice and Composition: Sara Serpa
⊕  Harp: Zeena Parkins
⊗  Tenor Saxophone: Mark Turner
⊕  Piano: David VirellesPhantom Orchard (Zeena Parkins & Ikue Mori) plus special guest Steve Noble at Cafe OTO ©David Laskowski
Review
FILIPE FREITAS. Grade: A
✹   The New York~based Portuguese singer and composer Sara Serpa has been a powerful creative stylist with a penchant for exploring beyond the ordinary beauties of jazz. The successor to her acclaimed trio album Close Up (Clean Feed, 2018) is Recognition, a multidisciplinary work centered on the Portuguese colonialism in Africa, which raises the bar and soars new heights, both sonically and conceptually. This record marks her debut on the Biophilia Records and features a splendid new quartet comprising saxophonist Mark Turner, harpist Zeena Parkins and pianist David Virelles. The music was specifically composed for a silent movie that resulted from an assemblage of Super~8 footage captured in Angola and found in Serpa’s family archives.
✹   The opener, “Lei do Indigenato, 1914”, has the harpist and the pianist coupling crisp articulations before focusing on a taut rhythmic cadence. Serpa and Turner align their voices in parallel, preserving this melodic correlation when performing “Occupation”, a 5/4 spectacle immersed in contrapuntal balance and featuring intrepid harp offerings and a heartfelt solo from Turner. Serpa denotes total control and perspicuity whenever she steps in, and exquisite juxtapositions of notes further enrich the instrumentation.
✹   “The Multi~Racialism Myth” and “Propaganda” are showcases for the bandleader’s first~class vocal work. Displaying a mood that feels relentlessly oneiric while also tightened up with tension, the former piece boasts an enchanting vocal solo whose spiky lyricism is kept under way by Virelles. The latter piece, on the other hand, is an exercise in perseverance, crafted with sweep and grandeur as the ensemble cycles through patterned phrases.
✹   “Control and Oppression” expresses the chilliness, fear, and dejection that the title suggests. Long vibrato notes play a vital role in an abstract lamentation that cries for freedom. If this is all expressed through music, then “Beautiful Gardens” employs mirrored voices to narrate an excerpt from Jose Luandino Vieira’s novella The Real Life of Domingos Xavier. Jolts of energy emerge from the purposely unsettled foundation established by harp and piano.
✹   In addition to nine Serpa compositions, the recording includes three spontaneous improvisations that thoroughly demonstrate the limberness of the ensemble. “Free Labour” is a work song in the guise of an offbeat waltz rendered with counterpoint and bracing rhythmic figures as its liberating forces. “Civilizing and Influence” relies on the refinement of a sax~piano communion, while “Queen N’Zinga” thrives on spoken word (an excerpt from the book Njinga of Angola by Linda M. Heywood) and Turner’s elaborate stunts, which are pushed to the forefront of a jittery polyrhythmic coalition.
✹   Filled with pungent atmospheres and urgent messages, Recognition challenges the listeners by blurring any and all genres with authenticity and resolve. Serpa’s command of her voice is ravishing and her compositional prowess keeps evolving from record to record. Favorite Tracks: 02 — Occupation 03 — The Multi~Racialism Myth 04 — Free Labour
✹  https://jazztrail.net/
Website: http://www.saraserpa.com/ /// Website: https://zeenaparkins.com/
FB: https://www.facebook.com/Sara-Serpa-30842074222/
Twitter: https://twitter.com/serpasara
Bandcamp: https://saraserpa.bandcamp.com/album/recognition-2
John Simon Guggenheim Memorial Foundation:  https://www.gf.org/fellows/all-fellows/zeena-parkins/