Sink Ya Teeth — Two (28th Feb. 2020)UK flag            Sink Ya Teeth — Two (28 Feb. 2020) Sink Ya Teeth — Two (28th Feb. 2020)
•★•  Tam, kde jejich eponymní debutové album, vydané v červnu 2018, nasměrovalo bezstarostné vibrace newyorské Danceterie a Paradise Garage kolem roku 1983, dynamika v tomto duchu pokračuje, ale vnoří se do jejich světa hlouběji. Svět, v němž melancholie a deep house vytvářejí dokonalé spojence, je zde nově pozdní punk a euforická disco 70. let. Z gumových staccato basových linek a vokálů, které se houpají mezi sladkou hrozbou a lhostejností. Maria Uzor a Gemma Cullingford vytvořili Sink Ya Teeth před 3 lety v hospodě v nížinách Norfolku a veškerou hudbu psali a nahrávali ve svých obývacích pokojích. Duo si na paškál bere témata samoléčby (Vakcína), problematických sousedů (Stella) a jednoty tváří v tvář současné divizi (Hot House), přičemž je nastavilo na 4/4 rytmus. Je to temná diskotéka, ale je v pořádku tančit v přítmí. Maria Uzor zpívá a její přítomnost na pódiu je elektrizující. A trochu děsivá. Tohle je o tom, jak se cítíte po masivním večírku..., myšlenka písně „If You See Me“ z prvního alba vévodí a její odtažitý až lhostejný ​​pohled je zneklidňující: „Cítím se trochu depresivně / alespoň trochu melancholická / Ale to není nic, co nedokážu zvládnout / trochu odpočinku.“ Je bezvýrazná, monologizující krok za krokem do zadní části pódia, až do bodu, který nevidíme. Mariin postoj je nápadný, otáčí si paličky do vzduchu jako mažoretka a poté její tanec nabere strukturovanou pochodující vibraci..
•★•  Norfolk post~punkers successfully push their sound forward on a dancefloor~friendly second album. The sound of a band expanding on what everyone liked about them in the first place.  Sink Ya Teeth at The Great Escape 2019
Location: Norfolk, Norwich, UK
Album release: 28th, Feb 2020
Record Label: Hey Buffalo
Duration:     42:50
Tracks:
01 Sweetness   4:35
02 Somewhere Else   5:57
03 The Hot House   4:16
04 Stella   3:34
05 Breathe   3:38
06 The Rapture   4:15
07 Shut Down   2:50
08 The Vaccine   5:33
09 On the One   4:13
10 Blue Room   3:59
℗ 2020 Hey Buffalo Records
Review
by Thomas H Green | Thursday, 27 February 2020 | Score: ★★★★  
•★•  Norwich is not the first place most people think of as a hub of riveting music but it’s where female duo Sink Ya Teeth hail from. Consisting of bassist Gemma Cullingford and singer Maria Uzor — with both throwing synth into the pot where necessary — the pair have proved themselves a vital presence in the live arena. Their propulsive take on post~punk’s spiked, deadpan funkiness is timely and more~ish, and has been the backbone of their sets, as well as their self~titled debut album. The foundations of their second album retain that purposeful throb, but musically they’ve persuasively expanded their palette in an exciting — and danceable — fashion.
•★•  Whereas Sink Ya Teeth previously brought to mind bands such as New York no~wavers ESG, Two owes a greater debt to both techno — check out the late night MDMA head~nod beats of “Somewhere Else” — and the moodier end of Eighties electro~pop. At least three songs are percussively grooved sonic cousins to Soft Cell’s bleakly caustic 1983 masterpiece The Art of Falling Apart, notably the dissonant, doomy “On the One”. Another cut, “Stella”, also falls into this camp, and is a suitably angsty, paranoid suburban tale of a threatening neighbour complaining about the noise.
•★•  Not all tracks are for the dancefloor — the sweetly contemplative “Breathe” recalls the slower fare of long-ago synth dons Yazoo — but most of them are. Sink Ya Teeth are in their comfort zone exploring their very own gnarly, often tribalistic zone of foot~moving attack, and they come up trumps on tunes such as “The Hot House”, four minutes of contagious, pared back electro~funk. Ending with the gothic, grungey, spooked unrest of “Blue Room”, with it’s “I am coming to get you” chorus, Two is a richly promising second album, the sound of a band expanding on what everyone liked about them in the first place, experimenting, but retaining a relentless underlying catchiness.