Slide & Udu
Ľahkým krokom

Slide & Udu — Ľahkým krokom (April 1st, 2008)

Slovakia Slide & Udu — Ľahkým krokom

 Betálny! Slide & Udu — Ľahkým krokom
¶ •  Nominácia v kategórii N°12: TEN, album desaťročia. Podotýkam, že celkove v roku 2008 vydali slovenskí interpreti viac ako 50 albumov. Hudobníci Martin Zajac a Ajdži Sabo pod pseudonymom Slide & Udu vydali svoj v poradí tretí album Ľahkým krokom. Z autorskej dielne muzikantov, ktorí majú za sebou spoluprácu s Janou Kirschner, Richardom Müllerom, Soňou Horňákovou či Bobošom Procházkom, vyšli už nahrávky O príbehoch, snoch a zvukoch a Ding dong. So Soňou Horňáčkovou nahrali spoločný album Pozdrav z Teonatu.
Location: Slovakia
Album release: April 1, 2008
N°: SR 0022
Record Label: Slnko Records
Duration:     30:40
Tracks:
01. Solídny pán      3:07
02. Pohladiť piesok      3:55
03. Rio de Ukula      1:39
04. Kolovrátok       4:21
05. Večný smäd      2:52
06. Not enough      4:39
07. Pain maison      3:16
08. Jar      3:49
09. Snáď      3:02
Members:
•  Igor Sabo, Martin Gašpar, Martin Zajko
Personnel:
•  Martin Zajko: el. a akustické gitary, basgitara, spev, vokály, klávesy, ukulele
•  Ajdži Sabo: spev, klávesy, bicie, perkusie, udu drum, steel drum, ústna harmonika
Description:
¶ •  Hudobný život tejto dvojice (Ajdži Sabo & Martin Zajko) má kľukaté cestičky v slovenskej pop music, kde sa pohybujú nenápadne, ale výdatne po boku najväčších hviezd. Od roku 2002, kedy nahrali svoj prvý album, však pribudol ešte jeden a to pomerne tajný rozmer — ich vlastné pesničky, v ktorých prichádzajú na trh s vlastnou kožou: "Snáď mi pristanú prsty na tých správnych klávesách, snáď ma ešte raz odnesú nožičky do lesa, snáď mi ešte raz spočinú oči na nebesách, snáď mi život dá múdrosť čo nad smrťou vznesie sa..."
¶ •  Význam hudby nespočíva iba v súvislostiach medzi notami, ale vo vyváženom pomere všetkých jej zložiek, vrátane morálneho aspektu. V domácom prostredí, zmrzačenom snahou médií o čo najústretovejšie priblíženie "vkusu" národa, poteší každé solídne dielko, ktoré je naviac prejavom snahy o život v súlade s vlastným svedomím.
¶ •  Spevácky sa presadzuje najmä sebavedomý Ajdži. Zajkov plachší spev tvorí v svojej prirodzenej nedokonalosti vhodný Ajdžiho protiklad. Omnoho autoritatívnejšie pôsobí Zajko ako gitarista, ktorého charakterizuje hlavne krásny tón a umenie "vydojiť" zo svojich gitár farby, ktoré evokujú sóla Billa Frissella, Erica Claptona alebo Ry Coodera. S posledne menovaným ho spája často uplatňovaná technika hry slide.
REVIEW
Miloš Janoušek, February 15, 2011; Score: ****
¶ •  Maťo Zajko a Ajdží Sabo to ľudom, ktorí chcú mať vo všetkom jasno, nijak neuľahčujú. Na jednej strane sú obaja muzikanti vyhľadávanými spoluhráčmi hviezd našej pop music, na druhej strane sa objavujú na platniach a vystúpeniach síce vynikajúcich, ale predsa len hudobníkov, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli mimo playlistov médií a sféry záujmu novinárov. Ešte na dôvažok si táto nerozlučná dvojica vytvorila vlastný projekt a pod názvom Slide & Udu hrá svoju špecifickú, dosť ťažko zaraditeľnú hudbu.
¶ •  Pre ich projekt je príznačné hľadačstvo, hravosť a prístup gurmánov, ktorí sa dostanú k plnému stolu a povedia si — dnes sa nebudeme v ničom obmedzovať. Vzhľadom na súčasné technické možnosti nahrávacích štúdií môže takýto prístup síce skončiť všelijako, v prípade posledného albumu však veci do seba zapadli dokonale. Výsledkom nie je ani rock, ani folk, ani akási záhadná alternatíva, ale podivuhodný svet, ktorým vás sprevádzajú Slide & Udu. Vedú vás od jedného exponátu k druhému, navnadia vás a keď už máte pocit, že ste ten svet pochopili, vyvedú vás z omylu, zmažú ilúziu a nahradia ju novým obrazom. A tak album začína uleteným popevkom Solídny pán, ktorý je vzápätí vystriedaný ursinyovsky neurčitou skladbou Pohladiť piesok s ostinátnym klavírom a džezujúcou gitarou, gradačným majsterštykom Kolovrátok a tak ďalej, až k záverečnému vrcholu albumu, k temnému Snáď. „...snáď mi ešte raz spočinú oči na nebesách, snáď mi život dá múdrosť, čo nad smrťou vznesie sa...“ konštatuje spevák. Nekladie otázky, na ktoré by už poznal odpoveď, skôr vyslovuje svoje pochybnosti. :: http://novypopular.eu/
Bio:
¶ •  Slide & Udu je zoskupenie Igora ´Ajdžiho´ Szaba a Martina Zajka. Názov tohoto dua je odvodený od slov "udu", čo je druh bubnov a "slide" je spôsob hry na gitaru skleneným alebo kovovým valčekom. Ajdži Szabo hrá na perkusie, je bubeník, klávesista, hrá na kalimbu, cajon, udu, triangel, harmoniku a akordeon. Martin Zajko ovláda slajd, gitaru, mandolínu, klávesy, basu a ukulele. Ajdžiho môžete vidieť hrávať spolu s Janou Kirschner aj s Peťom Cmorikom, Martina Zajka najmä s Richardom Mullerom. V minulosti spoločne hrávali v Sanylande a v Mr. Bande Silvie Josifoskej, v Dlhých dieloch, v súčasnosti hrávajú najmä s Janou Kirschner alebo s Jurajom Turtevom v Blues klube. Vydali album O príbehoch, snoch a zvukoch a Ding dong.
¶ •  Maťko a Ajdži — nerozlučná dvojica. Začalo to spoločným hraním v Sanylande a v Mr. Bande Silvie Josifoskej. Medzitým hrali povedľa rôznych frontmanov/niek. Potom sa na chvíľu stretli v Dlhých dieloch. Často nahrávajú pre iných: Maťko vďaka majstrovskému ovládaniu slajdu a Ajdži vďaka citlivému hraniu na perkusie, medzi ktoré patrí aj jeho Udu drum. Spolu nahrali okrem množstva iných platní nový album Soni Horňákovej Pozdrav z Teonatu a najčastejšie ich môžete vidieť s Janou Kirschner alebo Ďurkom Turtevom v Blues klube. 
Albumy
¶ •  Slide & Udu: Ľahkým krokom (2008; CD, MP3)
¶ •  Slide & Udu: Ding dong (2004; CD, MP3)
¶ •  Slide & Udu: O príbehoch, snoch a zvukoch (2002; CD, MP3)
Label: http://www.slnkorecords.sk/
MySpace: https://myspace.com/slideudu
YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=0a7eJNBc1Q0
¶ •  Pieseň Pohladiť piesok sa objavila v playliste Rasťa na Alternátore:
¶ •  Playlist for Shawn Smith
08 Jan, 2012
A soulful voice, a piano and a giant heart.
791. Mayer Hawthorne — Work to Do – Impressions – The Covers EP (2011) – Stones Throw
http://www.stonesthrow.com/
792. John Legend – Everybody Knows (RAC Mix) – free downloadable single (2009)
http://rcrdlbl.com/
793. Tracey Thorn – Oh, the Divorces! – Love and Its Opposite (2010) – Merge
http://www.mergerecords.com/
794. Slide & Udu – Pohladiť piesok – Ľahkým krokom (2008) – Slnko Records
http://www.slnkorecords.sk/
795. Shawn Smith – Land of Gold – Let It All Begin (1999) – Establishment Store
http://shawnsmith.bandcamp.com/
796. Daniel Martin Moore – In the Cool of the Day – In the Cool of the Day (2011) – Sub Pop
http://www.subpop.com/
797. Scrimshire feat. Stac and Rob Hynd – Christmas Love – Various Artists: A Wah Wah Christmas Collection EP (2011) – Wah Wah 45
http://www.wahwah45s.com/
798. Sean Carey – In the Dirt – All We Grow (2010) – Jagjaguwar
http://www.jagjaguwar.com/
799. The Head and the Heart – Lost in My Mind – The Head and the Heart (2010) – Heavenly Recordings
http://heavenlyrecordings.com/
800. Yann Tiersen – Ashes – Dust Lane (2010) – ANTI-
http://anti.com/home/
_________________________________________________________

Slide & Udu
Ľahkým krokom