1
 
Sonia Delaunay

            Sonia Delaunay
Born: Sarah Ilinitchna Stern, 14 November 1885, Hradyzk, Ukraine
Died: 5 December 1979 (aged 94), Paris, France
≡Θ≡   She studied in Germany until 1905 when she decided to move on to Paris.
Personal friends: Guillaume Apollinaire, Blaise Cendrars, Paul Klee
≡Θ≡   Jazzový expert Charles Delaunay je jejím synem.
≡Θ≡   „If there are geometric forms, it is because these simple and manageable elements have appeared suitable for the distribution of colors whose relations constitute the real object of our search, but these geometric forms do not characterize our art. The distribution of colors can be effected as well with complex forms, such as flowers, etc. ... only the handling of these would be a little more delicate.“ Sonia Delaunay, speaking at the Sorbonne, 1927                                                                                                Létání
≡Θ≡   PO STALETÍ lidé snili o tom, že se jim podaří vzlétnout. Lidské svaly však nejsou dostatečně silné na to, aby dokázaly člověka zvednout do vzduchu. V roce 1781 James Watt vynalezl parní stroj s rotující hřídelí. Dalším krokem bylo to, že v roce 1876 Nikolaus Otto sestrojil spalovací motor. Nyní tedy byl k dispozici motor, který by mohl být pohonem létajícího stroje. Kdo ale takový stroj postaví?
≡Θ≡   Bratři Wilbur a Orville Wrightové chtěli létat už od chvíle, kdy jako malí kluci pouštěli draky. Později, když vyráběli jízdní kola, naučili se konstrukčním dovednostem. Pochopili, že klíčem k úspěšnému letu je vyrobit stroj, který bude možné řídit. Letadlo, jež není možné ve vzduchu ovládat, je jako jízdní kolo, jež není možné řídit. Wilbur pozoroval holuby a všiml si, že když za letu zatáčejí, naklánějí se podobně jako cyklista. Došel k závěru, že ptáci zatáčejí a udržují rovnováhu tak, že zakroutí špičky křídel. Na základě toho sestrojil křídlo, které bylo možné zkroutit.
≡Θ≡   V roce 1900 Wilbur a Orville postavili letadlo, které taková křídla mělo. Nejprve ho vyzkoušeli jako draka a potom jako pilotovaný kluzák. Zjistili, že je zapotřebí letadlo ovládat okolo tří os, aby bylo možné naklánět ho doprava nebo doleva, nahoru a dolů a také s ním zatáčet. Byli však zklamáni tím, že křídla neměla dostatečný vztlak. ≡Θ≡   Postavili proto aerodynamický tunel a udělali stovky pokusů, dokud nenašli ideální tvar, velikost a úhel křídla. V roce 1902 už měli letadlo, které dokázali ve vzduchu ovládat. Bylo teď možné dát do něj motor?
≡Θ≡   Ano, ale museli si ho sami zkonstruovat. Díky pokusům v aerodynamickém tunelu vyřešili složitý problém, jak by měla vypadat vrtule. Dne 17. prosince 1903 nastartovali motor, vrtule se začaly točit a letadlo se za chladného počasí vzneslo do vzduchu. Orville řekl: „Dokázali jsme to, po čem jsme toužili už jako kluci. Naučili jsme se létat.“ Bratři Wrightové se proslavili po celém světě. Ale díky čemu se naučili létat? ≡Θ≡   Zčásti díky tomu, co viděli v přírodě.

© Robert Gomez & Anna-Lynne Williams, Seattle, Washington, United States of America. WINNERS. Album „Cartographer Explorer“.

ΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘΘ

Sonia Delaunay

ALBUM COVERS XI.