Steady Holiday — Nobody’s Watching (Aug 24, 2018)

Steady Holiday — Nobody’s Watching (Aug 24, 2018)

            Steady Holiday — Nobody’s Watching (Aug 24, 2018)Steady Holiday — Nobody’s Watching (Aug 24, 2018)Location: Los Angeles, California
Genre: Dream Pop, Indie Pop
Recording Location: Sargent Records, HiFi, Los Angeles, CA
Album release: August 24, 2018
Record Label: Barsuk Records
Duration:     37:06
Tracks:
01. Flying Colors     4:08
02. Mothers     3:50
03. Who’s Gonna Stop Us     4:37
04. Nobody’s Watching     3:05
05. All Aboard     2:48
06. Love And Pressure     3:49
07. Eastern Comfort     4:51
08. Trapping Season     2:22
09. Exit Song     3:10
10. Desperate Times     4:26
Credits:
✹  Josh Adams   Instrumentation
✹  Dre Babinski   Composer, Instrumentation, Violin, Guitar
✹  Niv Bavarsky   Layout
✹  Ed Brooks   Mastering
✹  Sean Cook   Engineer, Mixing
✹  Derek Howa   Instrumentation
✹  Isaac Ravishankara   Artwork
✹  Jason Abraham Roberts   Instrumentation
✹  Gus Seyffert   Engineer, Instrumentation, Producer
About Steady Holiday
≡    Melding moody late~night synth tones and intricately crafted indie pop, Steady Holiday is the solo vehicle of Los Angeles~based singer, songwriter, actress, and multi~instrumentalist Andrea "Dre" Babinski, formerly of projects like Miracle Days and Dusty Rhodes and the River Band. Earning critical acclaim with her 2016 debut Under the Influence, Babinski continued to refine her sound over subsequent releases with the help of producer Gus Seyffert (Beck, Roger Waters, Dr. Dog).
≡    Following the disbandment of the duo Miracle Days, which she had formed with guitarist Edson Choi, Babinski spent a couple of years working as a hired gun, touring with the band Hunter Hunted and picking up musical and acting work here and there. By 2015, she’d begun working on material for a solo project which she dubbed Steady Holiday. With help from producer Seyffert, her first single, „Your Version of Me,“ was released later that year and introduced Steady Holiday’s literate and dark~hued dream pop style. A handful of additional singles appeared leading up to the April 2016 release of her debut album, Under the Influence, which arrived via Brooklyn indie Infinite Best Recordings. Assembling a live band to back her, Steady Holiday was hand~picked for a prime slot at that year's Coachella Festival. The following year, she returned with an EP called Terror, whose lead single mixed lush orchestrations with a slightly menacing feel. Working again with Seyffert, she recorded her follow~up LP, Nobody's Watching, which was released by the Barsuk label in August 2018. ~ Timothy Monger
PinJi score:
✹✹✹✹✹✹✹✹✹,255        
≡    Moody, tajemná a podivuhodně krásná deska. Doufám, že se z Andrey v průběhu roku od EP ‘Terror’ nestal napůl drak a napůl člověk, že zůstala zcela kompletní ženou. Ovšem pouze silná hrdinka může udělat takové album.
≡    Sleduje to vůbec někdo? Ano, jistě, „Nobody’s Watching“ dle prvních pěti poslechů, je přesvědčivým argumentem, že druhotný výlet skladatelky a multi~instrumentalistky Dre Babinski z LA, dlouholeté hráčky Dusty Rhodes and the River Band, jejíž vynikající a vysoce uznávaný sólový debut ‘Under the Influence’ přesvědčil i odborníky, může přerůst v jedno z alb roku 2018.
≡    Album se vyvinulo ve zkoumání univerzálních témat, jako je chamtivost, strach a osobní zájem; ošklivé a znepokojující okraje lidské přirozenosti. Společně s Gus Seyffertem (Beck, Roger Waters, Dr. Dog) se Babinski opět vrací do vyspělého světa tmavých, slavných snů. Po prohloubení směru na nádherně zlověstném EP „Terror“ (2017) máme na stole skvost. Domnívám se, že je ještě daleko jemnější, kultivovanější, delikátnější. Zatímco její talent pro vytváření jemných půlnočních kousků je okamžitě zřejmý, deset skladeb na Nobody’s Watching oplývá dějem mnohem víc vyzrálým, než první červánky navrhnou ukončení noci. Přináší perfektní návyk na deštivý den, kdy máte čas vychutnat si každé slovo. Ale nepředbíhejme, ještě šero pokrývá naši vesničku tichou. Na obloze východní rdí se krásné červánky, blízký východ slunce oznamujíce. Zvyšující se fascinaci zločincem a rozšířené dopady strachu ve společnosti daly Babinské náměty a chuť do práce, která v jejím srdci už delší dobu drží stráž nad pojetím někde mezi melancholickým a lehce špinavým, s hlubokými vrstvami významu textů, které jsou hodně chytré, aniž by k tomu potřebovaly mediální triky a křik.
≡    Je to těžký trik, který se jí povedl, že se vyhnula všem těm chujkům z byznysu, zatímco zkoumá velkou škálou zcela nepohodlných témat, jako je bitva mezi altruismem a touhou po uznání. ≡    Chválím „Matky“ a zvířecí tendence k oportunismu na titulním a chytlavém řezu „Nobody’s Watching“. Pro kvalitní aranže má sice pevně vyhrazené místo s vřele tónovanými syntetickými vlákny, pohybující se uprostřed tlumených basových linek a měkkého způsobu bubnování, ovšem zatímco Babinski dodává pečlivě a na lékařských vahách zvážené a rozvážné pozorování světa a jeho drsné rány, vyvažuje to vše svým jemným, sladkým hlasem. Elegantní a efektivní. „Nobody’s Watching“ je krásně vytvořená reflexe v napjatých časech, která také nabízí odpočinek s vlastním osobitým charakterem. ‘Trapping Season’ a ‘Nobody’s Watching’ jsou vrcholy, ale album působí jako balzám v celém rozsahu. Vida, vyplatilo se být bdělý.
AllMusic Review by Timothy Monger; Score: ****
≡    Moody, mysterious, and eerily compelling, Nobody’s Watching marks the sophomore outing from Los Angeles~based singer, songwriter, and multi~instrumentalist Dre Babinski, a longtime indie pop ensemble player whose excellent solo work has manifested under the Steady Holiday banner. With collaborator Gus Seyffert (Beck, Roger Waters, Dr. Dog) once again at the helm, Babinski returns to the refined world of dark~hued, loungey dream pop that she first introduced on 2016’s highly regarded Under the Influence LP, then deepened on 2017’s delightfully wicked Terror EP. While her knack for establishing delicate midnight~hour indie pop environs is instantly apparent, the ten songs on Nobody’s Watching have a lot more going on than first blush would suggest. An increasing fascination with evildoers and the widespread effects of fear in society has given Babinski’s work a flavor that exists somewhere between melancholic and slightly mischievous, with deep layers of meaning and lyrics that are plenty clever without shouting about it. It’s a tough trick to pull off, but she examines with aplomb a wide range of wholly uncomfortable themes, like the battle between altruism and desiring recognition for it on “Mothers” and the animalistic tendency toward opportunism on the catchy title cut. The arrangements have a reserved quality to them, with warm~toned synths threading between hushed bass parts and soft~handed drumming while Babinski delivers deeply considered observations and harsh blows in her soft, sweet voice. Elegant and effective, Nobody's Watching is a beautifully crafted reflection on tense times that also offers respite with its own winsome character.
Twitter: https://twitter.com/steadyholiday
Bandcamp: https://daily.bandcamp.com/2016/06/22/album-review-steady-holiday/
Facebook: https://www.facebook.com/steadyholiday
_____________________________________________________________

Steady Holiday — Nobody’s Watching (Aug 24, 2018)