1
 
Tais Awards & Harvest Prize
The official logo for 14th Tais Awards & Harvest Prize 2021CZECH FLAGSLOVAKIA FLAG Tais Awards/Harvest Prize                                               
✹      Propo
jování faktů. Zkontrolované zdroje. Připojení podrobností. Tais Awards aplikuje novinářskou přísnost na každé téma, které pokrýváme. V naší misi vždy bylo, je a bude poskytovat to, co je pro civilizované země kritické — nezávislou žurnalistiku s neochvějným závazkem k pravdě.      
✹      Pravda za to stojí. Nezávislé mezinárodní hudební ceny. Pokrýváme scénu České republiky, Slovenska a zámořských zemí. Tais Awards se zabývá konverzací mezi historií a současností, mezi kořeny a plody, mezi městem a zemí — naším společným dědictvím.
✹      “A dream you dream alone is only a dream. A dream you dream together is reality.” — John Lennon  ... We think you’re going to find much to enjoy and learn from, here. Engage with these albums and they will change you. That’s why you’re here, isn’t it? My name is Ben Tais Amundssen and I am behind the scenes Tais Awards. This project began as an idea~what if one committed oneself to a craft and even within that craft, limited oneself to one true expression. The evolution would require continually going deeper, to examine and question every aspect of the process. The hope being that through this dedication and focus that one would be able to create something unique and personal. There is no end, I am continually searching, and trying to do better. „It is not a competition. You stand out by finding your own voice.“ 
✹      „Musel jsem se orientovat na nové vztahy, nové scény, nové vibrace, abych se na druhém konci octl o něco víc ujištěn o tom, kdo jsem.“ 
✹      Pracujeme efektivně. Tam, kde kolem tragikomických cen stepuje 9, 17, 120 nebo dokonce 300~hlavý drak, nám bohatě postačí jedna lidská (s malým poradním kolektivem). 
✹      Pokrýváme alternativní, undergroundové, neobchodní a netradiční umělce různých seskupení, tvarů a žánrů. Máme exkluzivní rozhovory, recenze a články. Místo, kde se hudebníci mohou vyjádřit. Sloužíme mezinárodním čtenářům ve vlastním, hudebně~happeningovém magazínu Bat in. Eliminujeme myšlenkové předsudky, tvarujeme (školíme) sami sebe a vyzýváme k osobnímu výzkumu. Konečným výsledkem je jedinečnost. Nenásledujeme světové trendy. Snažíme se je nastolovat. 
✹      Tais Awards znamenají: slovo a názor v oblasti hudebních cen, odrážejících a pozitivně ovlivňujících moderní myšlení více než půl století od roku 1965.“  — Ben Tais Amundssen, zakladatel.
✹      Tady není místo pro národnostní rozdíly. Existují totiž světy přístupné pouze prostřednictvím sluchového ústrojí. 
✹      Máme jen to, co můžeme dát jeden druhému.
✹      „Chcete~li to udělat a být seriózní, musíte najít svůj vlastní rytmus nezávisle na penězích nebo chvále. Pokud to zjistíte, můžete to dělat dlouhou dobu, ale nebudete potřebovat více povzbuzení, než je zdravé. Potřebné uznání je přirozené, ale musíte ho dostat velmi málo, pokud se nechcete zbláznit a být schopni mít udržitelný pracovní postup. Další věcí, zcela odlišnou od ostatních ocenění je to, že Tais Awards nepodléhá korupci. Nemá ani nestrpí své zástupce v účelově vymyšlených organizacích, zajišťujících medializaci a tok financí. V Česku je zcela běžný střet zájmů, kde si zakladatelé projektů zajišťují přímou účast v komisích, rozhodujících a zajišťujících přítok financí ze státního rozpočtu na kulturu. My tímto způsobem nepracujeme. V přehledu ocenění najdete různé druhy umělců. Pořizujeme záznamy, písně a vrcholy hudebního nebe u nás i v zahraničí. Umělci jsou spíše hvězdami v tomto vesmíru než vlastním: v referenčním rámci, který vytvářejí. 
✹      [Dole na obrázku je aktuálně oceněná zpěvačka ve své kategorii — ‘Female Singer’ 2020 — Lenka Dusilová. ✹      1.1.)  Projekt hudebních ocenění je veden „snahou najít nejvíce inspirativní a obohacující hudební zkušenosti posledního období.“
✹      Od 14.7. 2018 vychází elektronický měsíčník Bat in. Reflektuje dění  v hudební oblasti a je našim celosvětovým mediálním prostředkem.
Full~Screen Reader URL: ✹      https://www.flipsnack.com/pindzi/pin-d-i-2018/full-view.html  
✹      Tais Awards se reálně nachází v epizodě 14. Původní myšlenka však sahá až k písni od Françoise Hardy — „Tous les garçons et les filles“ (1962) a posléze do roku 1965, prvního alba od Berta Jansche. Inklinace k tmavším a méně pop~orientovaným věcem vytvořila pomyslný polštář pro další alternativní touhy v hudební oblasti. Důležitým milníkem byl Majáles 1968. Dále — 1976: vězeňská kapela v pevnosti Ilava. Byl to první „terénní“ a mimořádný dotek vnitřního osvobození.
✹      Zájem médií o Tais Awards zcela odpovídá struktuře lidské společnosti, z dlouhodobého hlediska krůček po krůčku stoupá. Cítím svobodu v rozhodování, inspiruji se novými nápady, jsem veden jinou optikou. 
✹      Ceny předávám na Tais Awards Academy Party.
✹      O Tais Awards vědí lidé aktuálně ve
209 zemích světa, což zahrnuje 207 jazyků a 13.908 měst (stav k 28.09. 2019).
✹      O výsledcích sice v současné době hudební kritici nerozhodují, jejich práci však respektuji a vážím si jejich nasazení.
✹      Není to soutěž, nerozhoduje počet. Zde rozhoduje hudba sama v synergii s neutralitou, výzkumem, prostředím, průkopnictvím a něčím neočekávaným. Skutečný umělec je člověk, který tvoří obrazy své doby tak, jak se mu jevily. Ano, může se octnout v mezní situaci, vymykající se jeho zkušenostem, může padnout i sedmkrát, pokaždé však vstane a opět tvoří. 
2.1.)    Postupuji již zcela osvědčenou cestou: dlouhodobým mapováním středoevropské a světové hudby cestou internetu a přímo v terénu. Můj typický způsob práce: výzkum na síti, newslettery od labelů, distributorů a jednotlivých hudebníků v kombinaci s osobní účastí na koncertech. Ovlivnění pro Tais Awards: Jiří Černý v jeho celoživotní a stále se rozvíjející práci na své cestě. Alan Lomax na jeho Rounder’s Alan Lomax Collection Series. John Peel v Anglii po celý jeho život. Částečně i Robert Christgau. TA jde vlastní cestou, s jasným názorem a bez šablon.
2.2.)    Hudební průmysl v té nejsoučasnější podobě vykazuje určité známky návratu ke kořenům. Postupně se vrací k původní vizi. Svou autoritu ze 60’~let však velmi těžko získá zpět. Ovšem tvrzení, že formát CD, LP a kazety je mrtvý, nemá oporu v pravdě. Domnívám se, že rozhodující je pokora, hudební výzkum, účast na koncertech (bezprostřední kontakt s lidmi) => autentické propojování, snaha o porozumění ve shodě s principy života, osobního časového plánu a šťastné rodiny. 
3.)    Velký důraz je kladen na písňovou formu jako takovou. Hudební žánr/styl/provedení/struktura písně/textová složka/jazyk/timing a podobné faktory jsou omezeny snad pouze s přihlédnutím na potřebu elementární  rozumnosti, jinak již samotná povaha TA připouští maximálně myslitelnou míru svobody v hudební tvorbě. Konečně, TA nemá ambice něco vytvářet: je pouze ukazováčkem.
4.)    Tais Awards — poskytuje mimořádné ocenění Harvest Prize v proměnlivém počtu a exkluzivně také v 16~ ti kategoriích:
✹      4.01.) Zpěvačka
✹      4.02.) Band
✹      4.03.) Mimořádný koncert
✹      4.04.) Song I. (český/slovenský jazyk)
✹      4.05.) Song II. (jiné jazyky/instrumental)
✹      4.06.) Album I. — (český/slovenský jazyk)
✹      4.07.) Album II. — (jiné jazyky/instrumental)
✹      4.08.) Recording / Mix / Mastering / Video
✹      4.09.) Dlouhodobý přínos / Long~time contribution
✹      4.10.) Label / Odvaha / Velkorysost
✹      4.11.) Overseas countries
✹      4.12.) TEN / Alba desetiletí (volný počet)
✹      4.13.) Radio DJ~ing / Podcast / Journalism
✹      4.14.) Singer~Songwriter
✹      4.15.) Acoustic Band
✹      4.16.) Cena za něžnost/ Price for tenderness
5.)    Předávání cen proběhlo v letech 2009, 2010, 2013, 2015, 2016, 2017, 2018 a 2019 na jednom místě: 
■   17. 1. 2009 v Carpe Diem. Moderátor Zdeněk Suchý.
■   30.4. 2010 U Kaštanu. Provázela Markéta Zdeňková
■   05. dubna a 11. dubna 2013 v Kavárně POTRVÁ. První večer moderoval Aleš Opekar, druhý večer Zdeněk Suchý
■   13. ledna a 20. dubna 2015 v Jamm Clubu. První večer moderoval Aleš Opekar. Druhý — mezinárodní večer moderoval Tomáš Berka
■   1.3. 2016 v Kavárně POTRVÁ. Moderátor Tomáš Berka.
■   22.2. 2017 v Jazz Docku. Moderoval Tomáš Berka.
■   27.2. 2018 v Jazz Docku. Moderátor opět Tomáš Berka.
■   07.3. 2019 opět v Jazz Docku. Tento večer po ztrátě Tomáše Berky moderoval Martin Kalenda
■   31.1. 2020 v: Coma’r foodbar, Kodaňská 4, Vršovice, Praha 2. Bez zvukaře a bez moderátora.
✹      [V letech 2011, 2012 a 2014 jsem předával ceny pouze  individuálně na koncertech oceněných umělců. 
6.)    Na webu TA jsou průběžně uváděny novinky.
7.)    TA od samotného počátku své existence poskytuje všem oceněným také finanční odměnu — s výjimkou krizových let.
8.)    Termín nejbližšího závěrečného koncertu: 29. března 2021 — viz stránky webu. Zveřejnění kompletních výsledků proběhne 7. ledna 2021 v mezinárodním magazínu Bat in“ Volume 4: issue 1 (29).
9.)    Shrnutí: Tais Awards je tedy cílevědomé a dlouhodobé úsilí na poli hudby. Miluji kontakt s hudebníky a s jejich tvorbou. Vítám zážitky na koncertech. Přesvědčil jsem se však, že k hudebním pokladům není možné dojít náhodou — je potřebné si to „odpracovat“..., a přesto mám pocit, že je to ještě i jinak a do tohoto zázraku nahlédnout opravdu toužím.
The official logo for 14th Tais Awards & Harvest Prize 2021
Description:
1.a) Tais Awards (founded in 2007y.) is an organisation established to encourage, reward and promote Czech & Slovak music of excellence. Also overseas countries. It is a project of annual awards for quality musicians from Central Europe & Overseas Countries. The award has been already announced 13x, in 2008 — 2020. Now run 14th annually.  
1.b) “The awards aims to capture a diversity of music while also serving as a platform for a diverse roster in terms of race, gender, ethnicity and spiritual orientation. Tais Awards should reflect the times that it exists in as a societal function. Music plays a huge piece in our vision. But it’s important for us to see awards being perceived as something broader than only music area. We’re a awards for creative voices who have a vision of how they want to be presented to the world.”     At Tais Awards Academy we create and spearhead public relations, social media, and digital marketing campaigns for a diverse range of clients.
✹      Shore Fire’s philosophy is that every project deserves a specialized, thoughtful, and thorough approach that reaches broad audiences and drives your message home.
✹      We take our clients’ campaigns to the next level and beyond, wherever they happen to start: musicians, extraordinary special concerts/venues and an annual awards ceremony in 16 categories.
✹      So whether your goal is critical acclaim, building a fanbase, or reaching new customers, we help you find your audience and make a lasting impression.
2.)    Tais Awards  is going its own way. It is not a competition. In traditional competition the fans give their votes to their favourite musicians and the winner is therefore the one with the highest score of votes.
2.1.)    The principle of TA is quite unique and non~traditional: it is a long~term monitoring and scouting of Czech & Slovakia music via live concerts, records and internet music servers as well. In the future the TA will be enriched by direct concert recording, inspired by the long tradition established by Alan Lomax, John Peel. TA feels this approach to the contemprary music sceen in Czech Republic is still missing.
2.2.)    TA is intended as a conscious opposite of the popular medialized mass competitions.
3.)    The emphasis of the competition is on quality of the song. The music genre / structure of the song / lyrics / performance / timing and similar factors are suppressed to the maximum, but for the elementary need of a sound judgement. In other words, TA permits maximum of the musical freedom of expression. After all, TA is not the creator, it is only the forefinger showing where the music delicatessen are ready to be served.
4.)    Tais Awards includes 16 partial awards:
✹      4.01.) Female singer
✹      4.02.) Band
✹      4.03.) Extraordinary concert
✹      4.04.) Song I. /Recording I. (czech /slovak language)
✹      4.05.) Song II. / Recording II. — (no czech / slovak language)
✹      4.06.) Album I. (included czech / slovak language)
✹      4.07.) Album II. (no czech / slovak language)
✹      4.08.) Recording / Mix / Mastering / Video
✹      4.09.) Long~term contribution, benefit for Czech music.
✹      4.10.) Label/Courage/Generosity
✹      4.11.) Overseas Countries
✹      4.12.) TEN / Highlight albums during last decade
✹      4.13.) Radio DJ~ing / Podcast / Journalism
✹      4.14.) Singer~Songwriter
✹      4.15.) Acoustic Band
✹      4.16.) Price for tenderness
5.)    The announcement ceremony shall be organized at a middle~sized space, favoured by good music lovers and with a reputation of an alternative scene.
6.)    On the TA  website the news will be published continuously. Each person of preparatory team will have a public profile, with photo/logo and links to his/her activities.
7.)    Since the beginning, TA awards include a financial bonus to all of the awarded. The bonus is handed over discreetly, and the amount is known only the person/ band receiving it. These data are never published by TA, not even retroactively.
8.)    Date of the 14th TA final show: March 29th, 2021. Archa Theatre Prague.
9.)    Summary: Tais Awards is a systematic, long~term effort / research / scouting, it is an inteligent challenge / continuous contact for supporting the musc lovers, willing to share their gifts, qualities and abilities with a hard~working attitude. We do suppose that we can are able not to let any good quality song fall in the dust without being noticed. Notes: “I think one of the biggest mysteries of America right now is this: How are we able to process unending bad news on Page One and then go about our lives the way the style section portrays us?” says Ward. “There must be a place in our brains that allows us to take a bird’s~eye view of humanity, and I think music is good at helping people — myself included — go to that place.” — M. Ward
 13th TAIS AWARDS & Harvest Prize 2020 logo
Tais Awards & Harvest Prize

NEWS

  • 30 Říj 2020

    DAGMAR VOŇKOVÁ — „ARCHA“ (Nov. 13th, 2020)

  • 30 Říj 2020

    OLYMPIC — „Kaťata“

  • 27 Říj 2020

    I Don’t Know How but They Found Me

  • 24 Říj 2020

    Kaki King — Modern Yesterdays

  • 22 Říj 2020

    LENKA DUSILOVÁ — ŘEKA

  • 22 Říj 2020

    Shemekia Copeland — Uncivil War

  • 22 Říj 2020

    Maarja Nuut & Ruum — World Inverted

  • 22 Říj 2020

    Bruce Springsteen — Letter to You

  • 21 Říj 2020

    Ailbhe Reddy — Personal History

  • 20 Říj 2020

    Helena Deland — Someone New

archív

ALBUM COVERS XI.