Tamada — „Dionysus vs Tamada“ (Aug. 26, 2021)GEORGIAN FLAG.png                                                           Tamada — „Dionysus vs Tamada“ (Aug. 26, 2021)
•⇔• Lasha Chapel. Zpěvák, skladatel a producent z Gruzie, Tamada, je pojmenován po tradičním gruzínském stolním hostiteli neboli toastmasterovi: ten, kdo předsedá banketům a řídí večerní pozdravy, písně a příběhy. Album se točí kolem Tamadova psaní písní v kombinaci s různými prvky z různých elektronických subžánrů. Oba vysoce experimentální a divoce chytlavé. Jeho texty připomínají přípitky ve staré gruzínštině, dotýkají se aktuálních společenských problémů a romantických nálad.  Tamada stále hledá a experimentuje, probíhající proces, který pravděpodobně neskončí. Lasha kaple před zahájením svého nového projektu ‘’Tamada’ bývala známá svými minimálními beaty v kombinaci s bluesovým vokálem, které vystupoval na velkých festivalech po celé Evropě. Někdy hrál tradiční gruzínské písně na konci svých setů nebo pro své přátele. „Bylo to míněno spíš jako vtip, ale lidem se to líbilo a nakonec jsem si uvědomil, že to byla moje opravdová vášeň,“ říká Chapel. „Bez našich kořenů nejsme nic“ & „Je velmi snadné podlehnout westernizaci, takže teď nemám před čím uniknout.“   Po 10~ti letech strávených v zahraničí mezi Lotyšskem a Německem se Lasha vrátil domů do Tbilisi, aby se hlouběji spojil se svými kořeny. Myslí si, že každý by měl na chvíli opustit své rodné město a vrátit se. Oceňovat krásu, kterou obvykle považujeme za samozřejmost.Tamada — „Dionysus vs Tamada“ •⇔• Lasha Chapel.Location: Tbilisi, Georgia
Album release: Aug. 26, 2021
Record Label: Souq
Duration:     47:00
Tracks:
1. Erti   4:18
2. Tantali   5:14
3. Shishveli   4:23
4. Devna   5:43
5. Piramde   4:38
6. Vardi Vaho   5:18
7. Gamdis   7:08
8. Umal   6:08
9. Moparebit   4:10

Credits:
Mixed & Mastered by Iorie
Released by Souq Records
Artwork credits:
Photo: Khatuna Khutsishvili
Art Director: Levan Babutsidze
Set Manager: Nino Bitsadze
Outfit: Lasha Devdariani
Directed by VARAMI
Review
Author: Daniel Spicer Jan. 2022 Score:  ★★★
•⇔• Georgian artist Lasha Chapel has already enjoyed some underground success performing smoky, Anglophone ballads backed by minimal electronic beats. After a decade abroad in Latvia and Germany, he has now returned to his native Tbilisi to reconnect with his roots, and recorded this debut as Tamada. The name refers to the Georgian toastmaster who traditionally provides songs and stories at banquets, and it’s a role Tamada throws himself into body and soul, singing in Georgian in a tremulous tenor that trembles with emotion. Chapel has been known to perform these songs in his live sets as a kind of hipster joke — and there is something almost comical in his exaggeratedly lachrymose delivery. But he rescues it from being merely pastiche by accompanying traditional vocals with hyper~modern electronic rhythms and textures.
•⇔• ‘Tantali’ is twitchy electro with chunky slap bass and a Levantine keyboard revelling in woozy microtonal pitch bends. ‘Gamdis’ mixes hand~drums and a thudding digital kick, with sinuous keys mimicking double~reed pipes and kamancheh fiddle, while Chapel’s vocals, dripping in maudlin sorrow, sound like the last drunken guest at a wedding realising he’s going home alone again. Both serious and playful, it’s a highly entertaining mash~up of innovation and tradition.
•⇔• https://www.songlines.co.uk/review/dionysus-vs-tamada
BC: https://tamada.bandcamp.com/album/dionysus-vs-tamada
SF: https://open.spotify.com/album/1q0URcqFHOTLiwDeq2YlTx