The Apache Relay — Apache Relay (April 22, 2014)

USA FLAG                                                                                  The Apache Relay — Apache Relay (April 22, 2014)The Apache Relay — Apache Relay (April 22, 2014)■  Tato deska je příjemná k poslechu, velmi vyleštěná, je sestavena tak, aby se k vám připojila za slunečného nedělního odpoledne za doprovodu pejska. Jedná se o třetí eponymní album od nashvillské šestičlenné formace The Apache Relay a přináší od tohoto písničkářského sextetu indie / akustičtější atmosféru.
■  Příběhy krveprolití, zmatku a osobního boje jsou nesčetné, protože zpěvák Michael Ford Jr. při diktování svých příběhů vrozeně chápe důležitost výšky tónu, frázování a tempa. „Good as Gold“ má stálé lízání kytary, které připravuje scénu pro klasiku, ať už ji ladí nebo rozbíjí. V rytmu se zaměřili na texty a demonstrovali zkušenosti s architekturou písní; tato skladba však představuje jalovější ukončení a já na začátky i konce písní kladu velký důraz. S takovým upřímným zaměřením na vyprávění příběhů jsme mohli být přitahováni dále, hlouběji — sbor téměř příliš dominuje. Jedním punktem kuriozitky je, že tato skladba jakoby pokračovala v příběhu z úvodní „Katie Queen z Tennessee.“
■  Sledovat tuto linii je poučné. První a vůbec jediný vydaný singl „Katie Queen Of Tennessee“ byl první, který byl natočen, a jak Ford Jr. řekl Rolling Stones — „… skončil diktátem, kam půjde zbytek celého alba“. Otevření alba nenasytnými strunami vytváří základ tónu, zatímco tato skladba je příkladem příjemné kompilace tempa a harmonie, kterou objímá Ford Jr. Třetí skladba „Terrible Feeling“ je s ostatními dost související. Je to velmi emotivní melodie. Těžkopádný klavír koexistuje s anekdotou o osobním zániku a rozuzlení. Jedná se o jednu z nejlepších skladeb: příjemně jemný zvuk z akustických cest kapely a zvukový důkaz jejich hudebního talentu. „Growing Pains“ je deštivá denní melodie s dobrým množstvím jednoduchých zvuků, přispívajících k celkové náladě. 
■  Slyšíme jednoduchost v celé své kráse, Ford Jr. opět předvádí vynikající hlasovou kvalitu. Při procházení tohoto alba je nálada konzistentní, přechod skladby do skladba je profesionální — jak již bylo zmíněno, je to ostrá produkce. Chybí častější variace zabarvení zvukového pole, některé stopy se doslova ztratí. Band dnes možná už ani neexistuje. Zanechal však nesmazatelnou stopu. Jako jedna z prvních místních kapel širokou náručí rozevřeného Nashvillu, která si No Country zamilovala.
■  A teď k nástrojovým preferencím. Nový pedál Ravish Sitar společnosti Electro~Harmonix na lidi z Apache Relay opravdu zapůsobil svou funkcí zmrazení a přesvědčivou emulací sitáry. Jak název napovídá, tento pedál může vaši kytaru napodobit jako sitár, ale je zde i několik dalších funkcí, jako je funkce freeze, emulace 12~ti strunné kytary a svěží harmonizace. Jednou z nejúžasnějších funkcí pedálu je funkce zmrazení, která dokáže napodobit dron shruti box. 
■  Například můžete hrát nízké A, stisknout přepínač zmrazení, abyste dostali dron, a pak hrát sitarové linie pro svou oblíbenou rágu ve vyšším registru. Takže pokud plánujete na svém nadcházejícím turné coververzi „Norwegian Wood (This Bird Has Flown)“ nebo „Paint It Black“, nechte svůj sitár doma a přidejte si na pedálovou desku Ravish Sitar. Dále, Mike Harris zkoušel novou Martinku D~18 Authentic Sunburst. Tyto kytary se prodávají za $3,199.00. Více si přečtěte v článku „The Apache Relay Invade NAMM 2011“. The Apache Relay — Central Park SummerstageLocation: Nashville, TN
Album release: April 22, 2014
Record Label: Dine Alone Records
Duration:     38:32
Tracks:
01. Katie Queen Of Tennessee   3:25
02. Ruby   3:28
03. Terrible Feeling   3:13
04. Don’t Leave Me Now   3:03
05. Growing Pains   3:28
06. Good As Gold   3:41
07. Forest For The Trees   2:51
08. Dose   4:07
09. White Light   3:30
10. Valley Of The Fevers   4:05
11. Happiest Day Of Your Life   3:41
Chart:
■  US Heat   #43
Personnel:
♦  Michael Ford Jr.  (Vocals), 
♦  Mike Harris (Guitar, Vocals), 
♦  Brett Moore (Keyboard, Guitar, Mandolin), 
♦  Steve Smith (Drums), 
♦  Kellen Wenrich (Fiddle, Keyboard) and 
♦  Ben Ford (Guitar, Vocals).
Review
YOU NEED TO KNOW: THE FERVENT FOLK~ROCK OF THE APACHE RELAY
■  Nashville’s folk~rock outfit The Apache Relay — who are currently wrapping up their stint with friend~band Mumford & Sons on the Gentlemen of the Road Tour — derive their name from the least rootsy source possible: A Ben Stiller movie.
■  “[The name] Apache Relay actually came from this movie called Heavyweights [1995], which was Ben Stiller’s breakout role,” frontman Michael Ford, Jr. says. “We were six or seven when it came out. It’s about a fat camp called Camp Hope, and they have this huge race at the end with these jerk~campers to see who is actually better. It was called ‘the Apache Relay.’ That’s the inspiration. It was a joke at first but then it was like, ‘Actually, it’s a cool name for the band.’”
■  Disney and Ben Stiller aside, the influence of Bruce Springsteen weighs heaviest on their second album, American Nomad (Hot Tip: The digital version is going for just $5 at Amazon.com for a limited time). Think the emotional nakedness of Nebraska but amped up with the raucous energy of Arcade Fire and you have a pretty fair idea of how great this band sounds.
■  A few weeks ago, I spoke with Michael Ford, Jr. and learned how the Tennessee~based band befriended breakthrough British folk~rock outfit Mumford & Sons before they hit it big. 
■  “It was actually very random,” Ford says from a roadside service station (the band’s tour bus had pulled over for a break). “We were playing Telluride Bluegrass Festival — our band started out as more of an acoustic thing — and they were playing that year as well. This is before Mumford & Sons blew up. We became buddies with the Mumford guys — they have members that live in Nashville — so we were hanging out as mutual friends for a while. Really, they were just a mutual~friend band who happened to blow~up.”
■  Despite the Mumford connection, Ford notes, “The way the music industry is now, it’s hard to come by record deals. It’s hard to come by tour support.” So when they were short on cash and wanted to promote their album, he says they had to turn to Kickstarter! (hey, even Americana acts know how to use the Internet these days).
■  “We did Kickstarter because literally, we couldn’t afford to do a coast~to~coast tour and we wanted to get our record out there and play our music for people,” Ford says. “Kickstarter is a good way to mitigate the struggles of the music industry and just do it by yourself. Well, of course you’re relying on the help of others. Not that you’re mooching off of people, but you can find your own means of supporting your band [with an online fanbase].”
■  For a band that turned to Kickstarter to fund a cross~country tour, Apache Relay still look good posing in high~end clothing. They recently did a shoot for men’s retailer Mr. Porter, which gave them a chance to indulge, if only for a moment, in the fast land. “We can’t afford Mr. Porter’s clothing,” Ford admitts, “But the fact that we got to put on some clothes and play some songs [in them] was fun for us.”
■  As with Apache Relay’s pointed, heartfelt lyrics, Ford had an off~the~cuff candor when I spoke with him. When asked what Springsteen song the band might cover next (they turned in a lean version of “State Trooper” on American Nomad), he laughs and poses the question to his nearby bandmates. After fielding a few suggestions, he offers “Tenth Avenue Freeze~Out” might be “in the running.” So if that comes to pass, you heard it here first.
■  And if you haven’t heard Apache Relay yet, listen to the rambunctious “Home Is Not Places” below, and check them out with Mumford & Sons at the final Gentlemen of the Road stopover performance in Monterey, CA.
 https://www.fuse.tv/2012/08/you-need-to-know-nashville-folk-rockers-the-apache-relay
The Apache Relay Invade NAMM 2011/LUCIAN CROCKETT:  https://americansongwriter.com/the-apache-relay-invade-namm-2011/
Natasha Wallace: http://renownedforsound.com/album-review-the-apache-relay-the-apache-relay/
Label: https://dinealonerecords.com/artists/the-apache-relay/
FB: https://www.facebook.com/theapacherelay
Twitter: https://twitter.com/apacherelay
INSTA: https://www.instagram.com/apacherelay/