The Gray Havens — She Waits (Nov. 7, 2018)US flag     The Gray Havens — She Waits (Nov. 7, 2018)
⇓■⇓    Zřídka jsem okouzlen celým albem při prvním poslechu — obvykle mi trvá asi tři nebo čtyři rotace, než se cítím dostatečně seznámen s hudbou (a umělcem, který ji vyjadřuje), abych se cítil, jako bych to prožíval plně; a dokonce pak ještě obvykle bude existovat jedna nebo dvě písně, které mi nikdy nepřijdou přesvědčivé, bez ohledu na to, kolikrát je poslouchám. Nebylo tomu tak u „She Waits“, nejnovějšího alba The Gray Havens, založené v Nashvillu. Šel jsem do toho s předtuchou něčeho typického pro žánr křesťanské hudby: kázaní s předvídatelnými strukturami písní, velké zaměření na milosrdenství a obnovu, nadprodukci. Neříkám, že to je v hudebním byznysu zlatokopectvím: přesto si myslím, že spousta věcí, které jsou z tohoto koše, má hodnotný výsledek, snad i kreativní. Ale nečekal jsem, že se budu stydět — což, jak se ukázalo, jsem se zastydět musel. Hned z pálky mě upoutala mistrovská (a výrazná) produkce. V titulní skladbě vřelý tón, prostorný a vibrující — a poněkud zdrženlivý. Američané utratí za hračky ročně 22 miliard ročně. Toto album stojí 12 USD, tedy je levné. Má melodickou a stylistickou rozmanitost, přičemž je to jednoznačně současná hudba. Texty mají hloubku, kterou v této hudbě obvykle neočekávám. Někdo dokonce napsal, že ho uchvátila narativní kvalita jejich textu a to, jak jejich sound zachycuje krásu a tajemství, dobrodružství a půvab.  Kromě elektronického zvukového designu, dechových nástrojů a houslí přidávají další chytré tahy bezútěšně krásné atmosféry v určitých oblastech, podporující lyrické body projektu. David byl soutěžícím v American Idol a Licia je talentovanou hráčkou na mandolínu a ukulele. Dole máte link na rozhovor s Davem. Je v něm dobře vyjádřen vývoj jeho identity jako hudebníka, hlavní (a překvapivě jednoduchý) impuls pro několik nejlepších písní, které kdy napsal . Mezi další témata, která vyvstávají, patří Tolkienův a Lewisův vliv na Radfordův imaginativní proces, stejně jako základní teze, která utkávaly nejnovější album kapely.
⇓■⇓    Vrcholem alba je „High Enough“, pulzující, elegantní skladba, která se ptá „Kolik je příliš?“ A píseň stoupá, když se rapper Propaganda spojí se silným veršem. „She Waits“ je obrovským krokem vpřed pro skupinu, která je předurčena k velkým věcem. Zvuk je svěží, texty jsou mocné a muzikantství vyniká, jedná se určitě o jedno z nejlepších alb roku 2018. To nepřímo potvrzuje i „Top 11 Gourmet Albums of 2018“, kde je na třetím místě. 
⇓■⇓    Dave and Licia Radford have been taking huge strides in artistry with every new release, and She Waits is no exception.  The poetry mixed with allegory combined with an epic, fresh soundscape take The Gray Havens to a new level (even hip~hop artist Propaganda gets in the mix).  One of our critics shared, “The Gray Havens deliver everything you expect from an extraordinary album — remarkable songwriting, production, and musicality.”  Another critic described the new release as “tight production and musically compelling — this record took me to another place.” —  [SPOTIFY LINK]  Dave and Licia Radford (The Gray Havens)
Genre: Singer~Songwriter, Alternative, Rock/Pop
Location: Nashville, Tennessee
Album release: November 7, 2018
Record Label: The Gray Havens/Artist Garden Entertainment
Duration:     34:35
Tracks:
01. She Waits   4:17
02. See You Again   3:21
03. Crows   0:35
04. High Enough (feat. Propaganda)   3:26
05. Gone Are the Days   4:52
06. Three Birds in Babylon   4:01
07. Storehouse   4:07
08. Return   1:03
09. Not Home Yet   3:32
10. Forever   3:46
11. Morning Light   1:41
Personnel:
⇓   Dave Radford: vocals, piano, acoustic guitar, pump organ | 
⇓   Licia Radford: vocals | 
⇓   Ben Shive: keys, programming, string arrangements, electric guitar | 
⇓   Emily Nelson: cello | 
⇓   Cassie Shudak: violin, viola | 
⇓   Will Sayles: drums, programming | 
⇓   Josh Shive: bass | 
⇓   Keith Smith: trumpet | 
⇓   Asher Peterson: programming
Credits:
⇓   Produced and recorded by Ben Shive at The Beehive in Nashville, TN
⇓   Mixed by Sean Moffit at Yoda’s Palace, Nashville, TN
⇓   Drums recorded by Buckley Miller at The Trophy Room, Nashville, TN
⇓   Mastered by Joe Causey at Voyager Mastering in Nashville, TN
⇓   Production Assistant: Asher Peterson
■   She Waits — written by David Radford, Benji Cowart
■   See You Again — written by David Radford, Benji Cowart, Ben Shive
■   Crows — written by Dave Radford
■   High Enough (ft. Propaganda) — written by David Radford, Jason Emmanuel Petty
■   Gone Are The Days — written by David Radford, Tony Wood, Joel Rousseau, Ryan Corn, Ben Shive
■   Three Birds in Babylon — written by David Radford
■   Storehouse — written by David Radford, Ben Shive
■   Return — written by David Radford, Ben Shive
■   Not Home Yet — written by David Radford, Ben Shive
■   Forever — written by David Radford, Benji Cowart
■   Morning Light — written by David Radford, Ben Shive
THE BAND
⇓■⇓    The Gray Havens centers around husband/wife Dave and Licia Radford. Since their beginning in 2013, their projects have been hailed as “an imaginative treatment of faith…[having] a visionary quality that’s both playful and enraptured.” They have a knack for creating a listening experience similar to paging through your favorite book, with richly textured compositions and multi~layered lyrics. Releasing their debut EP on NoiseTrade in 2013, and their first full~length album, Fire and Stone, in 2015, the duo has gained a steady following of listeners nationwide. 
⇓■⇓    Their newest release, Ghost of a King, debuted at #3 on the iTunes singer~songwriter charts, rewarding listeners with immersive soundscapes and lyrical imagination. From poetic — almost Shakespearean — imagery to grand epics fit for darkened concert halls, to pop music infused with loops and infectious beats, the album possesses a remarkable range. In the context of that refreshing variety, the album stays cohesive thanks to its exploration of the human condition of longing.
⇓■⇓    Today, The Gray Havens are making the most well~crafted music of their career. Their next highly anticipated full~length album is expected to release in 2018. 
Top 11 Gourmet Albums of 2018: https://utrmedia.org/t11ga18/