The Weather Station — Ignorance (Feb. 5, 2021)USA FLAG                                                                                      The Weather Station — Ignorance (Feb. 5, 2021)
„Když se nemohu plně dostat na dno myšlenky, pak s největší pravděpodobností vytvořím píseň,“ řekla Lindeman. „Něco, co jsem si během klasického psaní písní v celé své historii uvědomila, souvisí s písněmi Motown nebo Beatles: berou si z éteru pocit, který vnímá každý, a pak to vkládají do melodie,“ řekla Tamara. „Je na tom něco krásně alchymistického.“
ROBBER: 
„Mohla bych říci hodně o tom, odkud tato píseň pochází, ale budu zde hovořit o Hannah Arendt, která řekla: „Šance na faktickou pravdu, která přežije nápor moci, je skutečně velmi malá; vždy existuje nebezpečí, že bude manévrováno ze světa nejen na nějaký čas, ale potenciálně navždy.“ Síla nás žádá, abychom neviděli; nevěřili svým očím. Nevidění je odměněno; je jednodušší zamilovat se do lupiče, než jen vidět lupiče, vydávat svědectví o tom, co je vzato.“
ATLANTIC:
„Snažím se zachytit něco z klouzavého pocitu: myslím, že všichni pociťujeme strach, i v krásných okamžicích. I když jste trochu opilí na mořském útesu a díváte se, jak slunce zapadá, zatímco kolem vás létají mořští ptáci; ten pocit uklouznutí stále existuje, ten pocit strachu, vědomí, že všechno, co vidíš, je v nebezpečí. Mám pocit, že polovinu života pracuji na tom, abych se snažila zůstat pozitivní. Celá moje generace určitě. Ale pokud vůbec někdy strávíte čtení o klimatické situaci, pozitivita a lehkost vám již nejsou plně k dispozici; musíte najít nové způsoby, jak koexistovat a vidět, i když jde jen o pozorování západu slunce. Snažila jsem se, aby se kapela na tomhle zbláznila, a oni to udělali. To je místo, kde mě hudba opravdu nutí vidět krásné místo v mé mysli; flétna a kytara se navzájem honí, krouží kolem jako ptáci, útesy bubnují ve své přímosti; miluji kapelu v této písni.
Tento nejnovější celovečeráček navazuje na všeobecně uznávané LP s názvem „The Weather Station“ (Oct. 6th, 2017) a průlomové album „Loyalty“ z roku 2015. Na těchto albech si Tamara Lindeman vytvořila mezinárodní fanouškovskou základnu, kde procestovala svět jako headlinerka na podporu umělců jako The War On Drugs, The Mountain Goats, Damien Jurado a Bahamas. Chválí ji Pitchfork, NPR, The New Yorker, MOJO, Uncut, The Guardian a The New York Times, ale také získala několik nominací na ceny Polaris Prize, JUNO a SOCAN Awards. U příležitosti příležitosti podpisu The Weather Station pro Fat Possum vydáváme limitovanou edici 7” s písní „Robber“ na straně A a „Better Now“ na straně B. Poznámka: „Better Now“ je exkluzivní pro 7” vinyl a není k dispozici digitálně.Tamara Lindeman started off as a child actor before pivoting to her first love, songwriting, full time. ©Angela Lewis for The New York Times
Location: Toronto, Ontario, Canada
Genre: Indie Singer~Songwriter
Album release: February 5, 2021
Record Label: Next Door Records/Fat Possum
Duration:     40:51
Tracks:
01. Robber   5:21
02. Atlantic   3:54
03. Tried To Tell You   3:39
04. Parking Lot   4:07
05. Loss   3:37
06. Separated   3:25
07. Wear   3:18
08. Trust   5:01
09. Heart   3:48
10. Subdivisions   4:41
Musicians:
•≡• Kieran Adams — Drums, Percussion
•≡• Christine Bougie — Guitar
•≡• Ryan Driver — Flute
•≡• Ian Kehoe — Percussion
•≡• Tamara Lindeman — Vocals, Piano, Guitar, Moog, Pianet, Wurlitzer
•≡• Philippe Melanson — Percussion
•≡• Marcus Paquin — Percussion
•≡• Johnny Spence — Piano, Organ, Wurlitzer, Moog, Juno
•≡• Brodie West — Saxophone
•≡• Ben Whiteley — Bass, Guitar
•≡• Felicity Williams — Harmony vocals on 3, 9
Drew Jurecka — Violin, Clarinet, Bass Clarinet
Rebekah Wolkstein — Violin
Shannon Knights — Viola
Lydia Munchinsky — Cello
Credits:
All Songs Written by Tamara Lindeman
Produced by Tamara Lindeman & Marcus Paquin
Engineered by Jeremy Darby & Julian Decorte
Overdubs recorded by Marcus Paquin, Tamara Lindeman
Mixed by Marcus Paquin
Mastered by Joao Carvalho
Recorded in Spring 2019 at Canterbury Studios, Toronto, ON, Canada
String Arrangements by Tamara Lindeman (1, 3, 4, 6, 7), Owen Pallett (7, 8)
Music Notation by Mike Smith
Photography by Jeff Bierk
Design by Hugo Bernier
Review
Ξ★ Sometimes we get perception and reality wrong, misunderstanding what we see, hewing to the wrong side of the way things really are, and that duality is at the heart of Ignorance by The Weather Station. The creation of Tamara Lindeman, she takes chances in order to find the connections that will bring life into a better focus. At the same time, she realizes the need to change the way we look at just about everything.
Instead of writing the album on guitar, which was her natural instrument, she used a keyboard and came into the studio with arrangements fleshed out on her midi setup, producing the set in a real studio with enough money to be a bit more ambitious. The band was set up in teams. The rhythm section of Kieran Adams and bassist Ben Whiteley played things straight, while percussionist Philippe Melanson, saxophonist Brodie West and Ryan Driver on flute were given the charge of improvising to their heart’s content. Filling out the band were the keys of Johnny Spence and Christine Bougie on guitar. For her part, Lindeman sang, played piano and provided distorted guitar solos. Co~producing with Lindeman and mixing the album was Marcus Paquin.
Ξ★ The results of Ignorance are nothing short of magical with the opening of “Robber” developing for close to a minute on a bed of skittering drums, keys and slowly building sax, before Lindeman’s voice gently enters, “I never believed in the robber.” Lindeman explains what she means, “I think it’s hard to believe in the robber hard to even see the robber. It’s easier to try and make love to or glamourize the robber.” She continues, “To put it straight; there are real human people who are literally robbing us and all future generations of everything that matters, right now.” She obviously confronts a lot in her lyrics.
Ξ★ Skittering percussion and sax initiate “Atlantic,” where Lindeman lies on a cliff watching the sun set. Yet her visions are not necessarily those you might expect. There’s beauty in the sunset, but there is so much more and it’s a bit frightening, “blood red floods the Atlantic.” She confronts a world that is sometimes more painful that one can imagine. Among the skittering bass and treated keyboards, “Separated” deals with a series of miscommunications, “Separated by the relief you want to feel/ Separated by the belief this cut can heal.”
Ξ★ Vulnerable, Lindeman lays things bare on “Heart,” “I don’t have the heart / to conceal my love.” She is equally as vulnerable as the planet she claims to be singing about, and there is nowhere to hide and nothing to hide behind. She stands raw, exposed, the bass and keyboards leave here with nothing to shield her from the pain.
Ξ★ While Ignorance is supposed to be an album filled with planetary concerns, there is much that can also be taken on a personal level. It is an album with heart and soul, two commodities that seem to be in short supply these days. The Weather Station may not have all the answers, but Ignorance cannot be an excuse any longer.
Ξ★ https://theweatherstation.bandcamp.com/album/ignorance
BIO: https://www.allmusic.com/artist/the-weather-station-mn0001066820/biography
NY TIMES: https://www.nytimes.com/2021/01/25/arts/music/weather-station-ignorance.html
TW: https://twitter.com/TheWeatherStn
FB: https://www.facebook.com/TheWeatherStn/
WEB: http://www.theweatherstation.net/
Label: https://fatpossum.com/
Label: https://www.nextdoorrecords.com/