TUKUTURI L~R Klára Böhm, Karolina Šustová, Terez

CZECH FLAGSlovakia Flag                                                                                         TUKUTURI
★⊇  „Cítila jsem, že tohle je ta kapela, ve kterou jsem doufala. Holky jsou skvělé. Jsem nadšena z jejich moderního přístupu a ze schopnosti vnímat každou skladbu jako celek a nejen z pohledu svého nástroje.“ — Karolina
★⊇  „Jdeme spíš po výraze, co má píseň mít, aby bylo v každé něco zajímavého, neopakovaly se a vynikl charakter každé jednotlivé písně.“ — Klára
⊇  TUKUTURI is an alternative~rock female trio based in Prague. Vznikla na podzim roku 2017 jako projekt multi~instrumentalistky a skladatelky Karoliny Šustové. V průběhu následujícího roku kapela fungovala ve formě dua s bubeníkem Ihorem Nalyvaikem. V srpnu roku 2020 však došlo k zásadní změně sestavy, kdy se ke Karolině připojily baskytaristka Tereza Čepková a bubenice Klára Böhmová.
★⊇  Trio charakterizují texty, vedoucí k zamyšlení, svébytná melodika, propracované instrumentální linky a osobitý projev.
Písně: Realita, Pán moří, Bereniké, Noční dáma, Waltz Tvých kroků, Já, Andělé noci, Not Turning Back, All About Desire, The Legend + koncertní na Mixcloudu.
První setkání: Kamina Boat, 16. září 2021 společně s Artmosférou.
Karolina born: December 22. Nový Bor, CZE. Akademie múzických umění v Praze, Degree NameBachelor of Arts — BA Music Production (2015~2018) 
⊗   TUKU TUKU... a přistávají tu „Andělé noci“, inspirovaní rodinným vyprávěním z období 2. světové války. Tímto se uzavírá naše 3bees session, která by nebyla možná bez  3bees studio, Milan Vopálenský Photography a paintedbygeen. Moc jim tímto děkujeme a zrovna tak i vám! 
★⊇  Rapa Nui, Easter Island, Velikonoční ostrov. Na jižním konci lomu Rano Raraku, kde hlavní cesta tvoří zatáčku pro pokračování návštěvy, je možné vychutnat si nádherný pohled na sopku Poike s 15 postavami Ahu Tongariki, siluetami proti oceánu. Přímo na tomto místě je Moai Tukuturi, jeden z nejkontroverznějších a nejzáhadnějších obrázků Velikonočního ostrova. Tukuturi, který měří 3,70 metru na výšku, váží asi 10 tun a má poměrně drsný povrch, je také jediným, který se dívá směrem k Rano Raraku, protože všichni ostatní jsou k němu otočeni zády. Nám to vůbec nevadí, naopak toho využijeme pro nikým nerušený rozhovor s Tukuturi. 

INTERVIEW
1.)  •• Co rozhodlo, na jaký nástroj každá z vás dnes hraje?
Karolina: Hlas beru také jako nástroj, takže ten byl tak nějak intuitivně první. Prý jsem zpívala dříve než mluvila. Před nástupem do první třídy jsem pokukovala po houslích. Prababička hrála na housle (mám po ní krásný mistrovský nástroj) a byla úspěšnou pedagožkou. Nicméně mne mamka přihlásila do Základní umělecké školy na klavír a do sboru. Je pravdou, že se klavír jako harmonický nástroj ukázal býti ideálním základem, jak pro doprovod, tak psaní skladeb a chápání hudební teorie. Housle jsem si nakonec přibrala později tak jako tak a byly jakýmsi mezikrokem ke kytaře, se kterou jsem byla neustále v kontaktu díky svému strýci Petrovi, který byl profesionálním hráčem. K houslím mám dosud kladný vztah a občas je vytáhnu z futrálu. 
Klára: U mě to bylo takové podvědomé, zamilovala jsem se ve dvanácti do jednoho bubeníka a zřejmě mi šlo o to, aby mě učil ve své sklepní zkušebně pěkně o samotě. Ale on se pak oženil (s někým jiným), má láska k bubnům však zůstala. Taky jsem hrála na flétnu, dlouho a řekla bych dobře, barokní věci, koncerty, ale to v dospívání nebyl moc cool nástroj na vyblbnutí. Bicí zatím překonaly všechny mé životní odbočky a kotrmelce. 
Tereza: Klasický príbeh basáka. V školskej kapele boli 3 gitaristi ale žiaden basák. Tak som sa na to teda dala ja a už mi to ostalo.
2.) •• Zajímá mě váš tvůrčí proces a jak to celé funguje. Mění se váš přístup u každé písně, nebo je to téměř stejné?
Tereza: Hrajeme songy, ktoré napísala Karolína. Staršie pesničky sme v podstate hrali tak, jako boli napísané. U novšej tvorby Karolína takisto zloží harmóniu aj text a S Klárou si vymýšľame rytmickú časť, prípadne obmieňame formu,viac sa s nimi hráme.
Karolina: Je to tak. Ovšem některé texty nejsou jen mé. Např. „Bereniké“ nebo „Já“ otextoval můj kamarád Vladimír „Vladyk“ Peták. Tvůrčí proces se dost různil… protože některé skladby sahají až do mých předkonzervatorních let a to byl můj přístup pochopitelně jiný… Poslední dobou je to ale tak, že mne inspiruje nějaká (obvykle životní) situace nebo mám zkrátka náladu sednout k nástroji a najednou se stane, že přijde nápad, u kterého cítím, že to je „to ono.“ Jindy takový nápad přijde i během úplně jiných činností (řízení auta, procházka), tak si jej zaznamenám a v hlavě mi zraje jeho zpracování včetně možných variant aranžmá. Dříve jsem dost trvala na svém již promyšleném aranžmá, ale nyní ráda dám holkám volnou ruku a skladba má možnost se vyvinout kolikrát i nečekaným směrem. Také kladu podstatně větší důraz na texty než dříve… ať už jsou mé nebo z pera někoho jiného. Dalším prvkem jsou backing tracky, které dotváří píseň barevně...
3.) •• Dvě z vás mají za sebou nádhernou událost v sobotu 9. října: křest nového alba Tepe a září. Full house, vnímavé a velmi pozorné publikum. Událost par excellence !!! Jaký byl hlavní směr, který vám dává Vladivojna v kapele jaksi na cestu? Jaká je vaše tvůrčí spolupráce s ní? 
Karolina: S Vladivojnou jsem už předtím pracovala a dosud pracuji na jiném projektu. Líbí se mi její drive, fantazie a jiné, v podstatě „výtvarné“ vnímání hudby. Měla jasnou představu o skladbách — v podstatě chtěla, aby to znělo jako již natočené album, ale pokud se to trochu posune jinam a bude se jí to líbit, tak to uvítá. Což se i stalo, z hlediska některých zvuků a groovu.  Vladivojna na mne vliv jako na tvůrce za tu dobu určitě má.
Tereza: Spolupráca s Vladivojnou je zaujímavá a mám z nej naozaj radosť. Na krst sme pripravovali už hotové songy, takže sme hlavne hľadali cestu jako ich uchopiť, poupraviť, aby fungovali so živou kapelou.

4.) •• Jsou ve vaších písních postavy a obsazení? Připisujete každé postavě jiné nástroje? Nebo jde opravdu spíše o to jít se zastřešujícím emocionálním tématem?
Klára: Zvláštní otázka. Jdeme spíš po výraze, co má ta píseň mít, aby bylo v každé něco zajímavého, abychom se neopakovaly a aby vynikl charakter každé jednotlivé písně. 
Karolina: Lépe než Klárka bych to asi sama neřekla..
5.) •• Jaká byla nejnáročnější aranže, kterou bylo třeba vymyslet?
Klára: Mně připadají nejnáročnější  „Andělé noci“, „Pán moří“ a „Waltz Tvých kroků“, ale nemyslím, že jde o to vymyslet těžkou aranži, ale že to Káju zrovna napadlo a bylo to trochu komplikovanější, k tomu ale asi víc řekne Kája.
Karolina: Celkem zajímavou genezi měla jedna z našich nových skladeb, která se jmenuje „Realita“. Mám ji doma natočenou jen v podobě klavíru a zpěvu. Původně jsem si ji ale hrála jen na kytaru se zpěvem. Pak jsem ji přinesla na zkoušku a začaly jsme na ní pracovat… stále jsme ale nebyly spokojeny, Terce to přišlo až moc generické... a pak holky po nějaké době napadl jiný groove a vše do sebe  hezky zapadlo… Teprve pak jsem vytvořila i backing track. Ale nedokáži za sebe říci, že je nějaká aranž náročnější než jiná...
6.) •• Existují ve vašich písních speciální nástroje, které jste dosud nepoužili? 
Tereza: so zvukom sa ešte máme v pláne viac pohrať, ale zaujímavé a netypické nástroje sa objavujú v backing trackoch, ktoré dotvárajú náš celkový výraz a sú pre Tukuturi signifikantné.
Karolina: Terka to říká přesně… spíše backing tracky obsahují takové nástroje a různí se to… 
7.) •• Myslel jsem, že jsem někde slyšel Theremin, ale nebyl jsem si jist.
Karolina: Pokud myslíš na koncertě, tak to mohl být syntezátor v refrénu „Reality“, který má možná trochu podobnou barvu. Jinak v backing tracku máme např. živě nahranou violu, příčnou flétnu, maracas, lidský hlas (nejen vokály, ale i třeba rytmizovaný dech), dále různé syntezátory, piano, hammondy a všemi možnými způsoby zprocesovanou kytaru.
8.) •• Teď něco k písni „Noční dáma“ (12.9. 2021) Animace: Ivan Čepek. Jak to celé probíhalo?
Tereza: ako už je podľa mena ľahké uhádnuť, Ivana Čepka som do spolupráce s Tukuturi zapojila ja. Venuje sa animácii a my sme si počas nie úplne ľahkých časov nahrali pesničku. Chceli sme ju predstaviť, ideálne s videom. Otec mal počas lock downov čas a tiež tvoril, vyrezával, točil. Tak sme to dali dokopy a takto to dopadlo..  
Karolina: Ještě doplním, že skladba byla natáčena v domácích podmínkách, tedy kytary a baskytara u mne, bicí ve zkušebně. Následného mixu a masteru se ujal můj kamarád Petr Koucký, vlastnící studio ve Sloupu v Čechách (kousek od Nového Boru, odkud pocházím). U něj byl rovněž nahrán zpěv. Společně jsme se dobrali finálního výsledku. Petr odvedl obrovský kus práce, za což jsem mu vděčná, zrovna tak táta Terezky s animací, která rozměr skladby posunula ještě dál.
9.) •• Když si vezmeme píseň po písni, které zazněly na Kamina Boat, co je na každé z nich pro čtenáře vhodné vědět?
Karolina: Mnohem lepší obrázek si čtenáři udělají sami, když přijdou na koncert či uslyší nahrávky. Navíc bych jim ráda nechala prostor pro jejich vlastní fantazii a pocity, co se týče každé z písní. Ty si totiž žijí vlastním životem a doufám, že budou i nadále. 
10.) •• Jistě jste se v průběhu poznávání světa hudby kolem sebe dobře dívaly. Pokud vše pečlivě sledujete — s kým cestujete, s kým se rozcházíte, s kým se schováváte do svých nejvnitřnějších místností, dokud se nepřežene bouřka — je docela jasné, že máte eklektický vkus. Ale pokud by někdo poslouchal jen jednu píseň Tukuturi nebo viděl jednu vaší show, možná by to nezachytil. Byla zde v rámci kapely touha to takhle zamíchat a ukázat větší rozsah? Zahrnuly jste výrazné stylistické prvky každého faktoru z toho, co máte naposloucháno, do plánu vydání vašeho alba? 
Klára: Za mě vzniká tvorba Tukuturi hlavně ze směru Karoliny, já a Tereza pak zodpovídáme za interpretaci na poli vlastního nástroje a občas se bavíme o formě, vymýšlíme spolu rytmizaci, aby to šlapalo společně a zároveň abychom se doplňovaly. Takže to, co máme naposloucháno se projeví v tom, jak každá uchopuje svůj díl a to vnímám, že je hlavně otázka intrumentální s tím, že Kája je hlavní tvůrce nápadů a elektro podkladů. 
Terka: Súhlasím s Klárkou a ešte dodám, že kapela nefunguje zas tak dlho a smerovanie kapely sa našim príchodom rozhodne do veľkej miery zmenilo. Vznikajú nové pesničky s trošku iným zvukom, tématikou. V niečom už máme jasnejšie predstavy, ale stále sa poznáváme, hudobne aj ľudsky. Je pred nami ešte dlhá cesta, ktorá nás všetky baví a napĺňa 
Karolina: Myslím, že všechny jsme dost eklektické, co do vkusu, ale holky dobře poznamenaly, že neexistujeme v této sestavě tak dlouho a spousta skladeb vznikla před jejich příchodem. Asi by bylo vhodné malé okénko do historie kapely. Ta totiž vznikla na podzim roku 2017, kdy jsem si řekla, že chci své skladby už hrát živě a dala jsem se tedy dohromady s rytmikou, kterou tvořili Ihor Nalyvaiko (bicí) a Dimi Kuzmin (baskytara). Dlouhou dobu jsme pak fungovali jen s Ihorem v duu, místy hráli i akustické sety, konkrétně do srpna 2020, kdy jsme s holkama odehrály první koncert v této sestavě. Původně se jednalo jen o záskok (Ihor se nemohl kvůli koronavirové krizi vrátit z ciziny tak, aby stihl již domluvený koncert). Lidsky a muzikantsky to ovšem sedlo natolik, že jsme se s holkama dohodly udělat z nás stabilní sestavu. Ihorovi jsem vděčná za jeho přínos za tu dobu, co jsme spolu fungovali a jsme nadále v kontaktu. Ale v případě holek jsem cítila, že tohle je ta kapela, ve kterou jsem doufala. Holky jsou skvělé. Jsem nadšena z jejich moderního přístupu a ze schopnosti vnímat každou skladbu jako celek a nejen z pohledu svého nástroje. Navíc jsou obě zkušené hráčky, prošly různými žánry a to se ve tvorbě jejich partů, ale i v reakcích jedna na druhou výrazně projevuje. A pak tu máme lidský rozměr, který je v kapele zásadní a je to dost alchymie, aby si to sedlo. Co se alba týče, momentálně máme kromě „Live at 3bees“ session venku pouze jeden singl, již zmíněnou „Noční dámu“. Jako další krok bych tedy viděla spíše EP, než plnohodnotné album, ale to se teprve uvidí. ♣
Notes:
⊇  Někteří vědci se domnívají, že jde o „raný“ typ moai, který může pocházet z 10. století. Heyerdahl ji vzhledem k její velké podobnosti dal do souvislosti s klečícími sochami Tiahuanaca, předkolumbovské kultury, která se objevila na břehu jezera Titicaca v Bolívii. Jiní odborníci však tvrdí, že jde o pozdní postavu, která by mohla odkazovat na kult Tangata Manu nebo ptačího muže, který se odehrál v obřadní vesnici Orongo. A konečně není nouze o ještě kontroverznější a originálnější hypotézy, například o tom, co se domnívá, že Tukuturi mohl být dílem obyvatel Tahiti, kteří byli na Velikonoční ostrov přivezeni pracovat na konci 19. století. Postava Tukuturiho ve skutečnosti vypadá spíše jako tiki, typ totemu typický pro Polynésii, než jako moai. Jako anekdotu je třeba poznamenat, že uvnitř kráteru byla nalezena moai podobná této, známá jako „Malý Tukuturi“. Dosahuje sotva 2 metrů a je značně erodovaný, ale přestože sdílí zaoblené a naturalistické tvary toho největšího, postrádá nohy.
⊇  Tukuturi je neobvyklé moai. Jeho vousy a klečící postoj ho odlišují od standardního moai. Zvláštní postavení této sochy je na Velikonočním ostrově dobře známé a nazývá se tuk turi nebo prostě tuk. Byla to pozice, kterou používali muži a ženy, kteří tvořili sbor na festivalech nazývaných riu, kde byla pozice známá jako tuku riu. Typický pro zpěváky byl také mírně dozadu nakloněný trup, zvednutá hlava a kozí bradka, to vše také vidět na soše.
⊇  Tukuturi je vyrobeno z červených scoria z Puna Pau, ale leží v Rano Raraku, tufovém lomu. Možná souvisí s kultem Tangata manu, v takovém případě by šlo o jedno z posledních moai, které kdy bylo vyrobeno. Zdá se pravděpodobné, že tato socha představuje zpěváka riu a byla vyrobena po ukončení výroby klasických soch.
Tongariki ahu
⊇  Ze všech ahu na Velikonočním ostrově je nejprestižnější určitě Tongariki, který má 15 soch umístěných před lomem Rano Raraku, méně než 2 km daleko.
⊇  Stejně jako všichni ostatní ahu, Tongariki byl zničen v době, kdy klany, které bojovaly proti sobě, odmítly uctívání předků. Ačkoli Tongariki odhaluje 15 soch, dalších 17 starších moai bylo nalezeno na základně. Některé z nich stále zůstávají na místě (ve skutečnosti byly tři ahu překryty na stejném místě v celé historii). Dnes odborníci studují metry krychlové cenných archivů. Pokud jde o sochu, která leží na zemi před ahu, není to moai z Tongariki, ale socha, která byla přepravována. Oči ještě nebyly vytesané, protože právě opustil lom Rano Raraku.
⊇  Doufejme, že moře znovu neumožní zmatek, protože by zničilo restaurátorské práce, které trvaly více než 2 roky. Ve světle těchto vykopávek a s moderním vybavením jako jsou jeřáby nebo počítače, je možné odhadnout genialitu starověkých ostrovanů, aby zvedli všechny slavnostní plošiny na ostrově pouze silou svých paží. Dnes je Tongariki ahu, jehož levá část byla obnovena v roce 2001, největší památkou jižního Pacifiku (profesionální průvodci ostrova vám ukážou petroglyfy a další detaily spojené s touto působivou památkou.)

Noční dáma (oficiální animovaný videoklip)
Music & Lyrics: Karolina Šustová
Personnel:
Karolina Šustová (voc., gtr.) 
Tereza Čepková (bass)
Klára Böhmová (dr.)
Moc děkujeme tvůrčímu týmu:
Animace: Ivan Čepek
Mix & master: Petr Koucký (AC Studio, Sloup v Čechách)
LYRICS:
S touhou padá večerní slunce, luna kráčí nebeské louce vstříc
Tam nad lesem snáší se mlha, zbytky strun světelných zptřetrhá v jíl
Poutník spěchá cestou bez konce, doufaje, že nalezne ve tmě skrýš
Kam tak chvátá? Co ho tak žene? Má snad v srdci nějaké tajemství? Už spí...
Noc střídá den a tou dobou je skrytá, s maskou místo tváře uniká
Zvláštní její hlas s první hvězdou do ticha — nový tón se ozývá...
Teď se se plazí přes temné skály, mlha klesá pod klenbu poselství
Nad ní tiká rytmus všech hodin, lidský osud odbíjí metrem svým
A on kráčí válečným polem blíže k poznání dlouhověkosti
Až dosáhne míst pod vrcholem, spatří ji tam stát ve své výsosti. Už bdí...
Noc střídá den a tou dobou je skrytá, s maskou místo tváře uniká
Zvláštní její hlas s první hvězdou do ticha — další tón svůj zazpívá...
Karolina spolupracuje také s: Michaela Juřičková Doláková
FB: https://www.facebook.com/tukuturi.cz/
BZ: https://bandzone.cz/tukuturi
SC: https://soundcloud.com/karolsustova