Villagers — The Art Of Pretending To Swim (21st Sept., 2018) / [Deluxe Edition] (19 Mar 2020)IRELAND FLAG Villagers — The Art Of Pretending To Swim (21st Sept., 2018) / [Deluxe Edition] (19 Mar 2020)
Formed: 2008 in Dublin, Ireland
Location: Dún Laoghaire, Dublin, Ireland
Album release: 21st September, 2018 / March 19, 2020
Record Label: Domino
Duration:     41:30+15:57 => 57:27
Tracks:
01. Again   4:28
02. A Trick of the Light   4:08
03. Sweet Saviour   4:36
04. Long Time Waiting   5:09
05. Fool   3:19
06. Love Came with All that It Brings   5:30
07. Real Go — Getter   3:26
08. Hold Me Down   4:39
09. Ada   6:11
01. Ada (Extended)  13:15
02. This Is the Art of Pretending to Swim   2:42
℗ 2020 Domino Recording Co Ltd
Credits:
✹   Peter Ashmore  Engineer
✹   Cormac Curran  Additional Production, Arranger, Keyboards
✹   Alan Darcy  Arranger, Sax (Baritone)
✹   Lisa Dowdall  Viola
✹   Kate Ellis  Cello
✹   Rich Gilligan  Photography
✹   Gavin Glass  Engineer
✹   Greenhorns  Brass, Woodwind
✹   Siobhán Kane  Vocals (Background)
✹   Kevin Kelleher   Arranger, Trumpet
✹   Liam McCabe  Arranger, Sax (Tenor)
✹   Niall McCormack  Artwork, Design
✹   Cormac Ó Haodáin  French Horn
✹   Conor J. O’Brien  Composer, Mixing
✹   Larissa O’Grady  Violin
✹   Colm O’Hara  Trombone
✹   Deirdre O’Leary  Clarinet
✹   Malachy Robinson  Double Bass
✹   Daniel Snow  Bass
✹   Ross Turner  Percussion
✹   Maaike Van Der Linde Arranger, Flute, Vocals (Background) Conor O´Brien
PinJi score:✹✹✹✹✹✹✹✹✹¾
✹✹      Na svém čtvrtém albu Conor O’Brien hloubá a přemítá o víře, umění a matematičce, známé po jménem Ada Lovelace. Album odráží mnoho prvků debutu „Becoming a Jackal“, nominovaného na cenu Mercury, ale s přidanými prvky zralosti, asertivity a stylu. O’Brienovy texty jsou citové, čestné a sebereflexní. V písni ‘A Trick of the Light’ Ir zpívá: „V mém těle je oceán / a v mé duši je řeka / A já pláču.“ Většina písní se zabývá věcmi víry. V porovnání s předešlým albem „Where Have You Been All My Life?“ je zde jasná progrese. Použití elektronických bubnů a syntezátorů — ačkoli zpočátku ne úplně jasně zřejmých — je v novém směru. Skladby, jako „Love Came With All That It Brings“ ukazují, že O’Brien je nejen vysoce kvalifikovaný a vkusný hudebník, ale také talentovaný producent. Roisin O’Connor dává albu ✹✹✹✹ a píše o něm: bravúrní a nejsebejistější album. Lauren Murphy z Irish Times dokonce dává plný počet ✹✹✹✹✹ a říká: „Žádné předstírání, jen dokonalost. Může to být nejintenzivnější album O’Briena, ale intimita, melodie a staré dobré písničkářství jasně zůstávají stejně důležité jako kdykoli předtím. Je~li to jen o umění předstírat, že má plavat, jeho finiš k pódiu — jakkoli daleko v budoucnu to může být — by měl být opravdu olympijský.“
✹   Villagers, a solo vehicle for Irish singer~songwriter Conor J. O’Brien, specializes in atmospheric, indie folk/chamber pop that balances the youthful exuberance of contemporaries Jens Lekman, Eugene McGuinness, and Johnny Flynn with the classic rock and pop of artists like Paul Simon and Robert Wyatt. Formed in the late 2000s after the breakup of his band The Immediate, O’Brien began writing his own, solo material.
Notes:
✹   Augusta Ada King, hraběnka z Lovelace (10. prosince 1815 Londýn ~ 27. listopadu 1852 tamtéž), narozená jako Augusta Ada Byron a nyní známá jako Ada Lovelace, byla anglická matematička a první programátorka, která je známá především detailním popisem fungování Babbageova mechanického počítače (analytického stroje), jehož vývoj podporovala i finančně. Mezi jejími poznámkami k analytickému stroji byl i algoritmus Bernoulliho čísel, který je považován za první algoritmus zpracovatelný počítačem.